Tibetem do Nepálu
Poznávací zájezd Tibet. Uskutečněte neopakovatelnou 24hodinovou jízdu nejvýše položenou železnicí světa a vyjeďte až na náhorní planinu tzv. vnějšího Tibetu, do Lhasy. Zde nás ohromí bývalé sídlo dalajlamy – Potála a v dalších význačných chrámech a klášterech v okolí nasajeme tibetskou duchovní atmosféru. Pokračovat budeme najatými džípy po centrálním Tibetu, uvidíme život obyčejných Tibeťanů, mnichů v klášterech či kočovných pastevců. S odbočkou do základního tábora nejvyšší hory světa – Mt. Everestu – překročíme několik průsmyků ve výšce kolem 5000 m a pokocháme se nezapomenutelnými výhledy na himálajské velikány. Putování završíme sjezdem do zeleného Káthmándského údolí s jeho starými paláci, stúpami a chrámy.
Probgram poznávacího zájezdu Tibetem do Nepálu
1.–2. den Praha – Peking – Xining (Si-ning): přílet do Pekingu a následný přelet do Xiningu.
3. - 4. den Xining – Lhasa: celodenní výlet ke klášteru Kumbum; noční a denní přejezd vlakem přes Tibetskou náhorní plošinu – příjezd do Lhasy 4. den odpoledne či večer.
5. den Lhasa: bývalé sídlo dalajlamů Potála; jeden z největších klášterů tzv. sekty žlutých čepic – klášter Däpung, poutní okruh Barkhor.
6. den Údolí Jarlung – celodenní výlet do kolébky tibetské kultury a státnosti: hrad Jumbulagang – sídlo prvních tibetských králů, Samje – nejstarší tibetský klášter; pozdě večer návrat do Lhasy.
7. den Lhasa: půldenní výlet do kláštera Gandän ležícího v nádherné scenérii přírodního amfiteátru 4300 m vysoko nad údolím řeky Kjičchu; bývalé letní sídlo dalajlamů Norbulinka.
8.-9. den Lhasa – Nam Co: dvoudenní výlet k největšímu tibetskému jezeru Nam nacházejícímu se v nadmořské výšce 4700 m a obklopenému hřebenem sedmitisícových vrcholů – procházka po březích jezera a pozorování západu a východu slunce; druhý den odpoledne návrat do Lhasy – po návratu nejposvátnější tibetský chrám Džokhang.
10. den Lhasa – Gjance: celodenní přejezd pronajatými džípy kolem posvátného jezera Jamdok přes téměř pětitisícový průsmyk s nádherným výhledem na 7200 m vysokou horu Nanťingaca.
11. den Gjance – Žikace: klášter Palkhor-čchöde s jednou z největších stúp v Asii Kumbum, nad starým tibetským městem tyčící se pevnost Gjance; odpoledne přesun do Žikace – poutní okruh kolem kláštera k monumentální pevnosti, rozsáhlé staré tibetské město.
12. den Žikace – Sakja: jeden z nejvýstavnějších tibetských klášterů a sídlo pančenlamů Tašilhünpo; přejezd do městečka Sakja.
13. den Sakja – Šäkar: bývalé hlavní město Tibetu Sakja se stejnojmenným klášterem, vystavěným v tradiční, Mongoly ovlivněné architektuře; odpoledne přejezd do Šäkaru.
14. den Šäkar – základní tábor Mt. Everestu: odbočka z hlavního směru k nejvyšší hoře světa, 8850 m vysoké Matce hor - odpoledne pěší návštěva základního tábora (5200 m); Rongphu – nocleh v ubytovně u nejvýše položeného kláštera na světě.
15. den Rongphu – tibetská hranice: východ slunce nad Everestem; celodenní přejezd směrem na tibetsko-nepálské hranice s výhledem na další osmitisícové vrcholy, zejména nejnižší osmitisícovku Šišapangma.
16. den Hranice – Káthmándú: přesun přes hranice a dále hlubokým lesnatým údolím – cestou možnost zastávky u mostu visutého 160 m nad řekou; večer Káthmándú – obchodní čtvrť Thamel.
17. den Káthmándú: celodenní okruh pronajatým mikrobusem po Káthmándském údolí – hinduistické centrum Pašupatináth se spalovacími gháty, bývalé hlavní město Bhaktapur, tzv. opičí chrám se stúpou Svajambhunáth s výhledem na celé údolí.
18.–19. den Káthmándú – Praha: dopoledne další královské město Pátan, nebo fakultativně možnost letu k Everestu; odpoledne odlet, přílet domů 19. den.
Poznámka: Zájezd lze individuálně prodloužit programem v Bhútánu – více informací v kanceláři.
Velikost skupiny: 6–14 účastníků
China Tip: Existuje yetti? Italský horolezec Reinhold Messner věří, že ano. V průběhu 12 let zorganizoval v Tibetu a Nepálu přes dvacet výprav, které popsal ve své knize Yetti, legenda a skutečnost. Messner našel zvíře, kterému se říká sněžný medvěd a odpovídá představám místních lidí o yettim. Yetti prý má v mládí načervenalou srst, která později tmavne a dostává šedivou barvu. Dožívá se prý 20 až 30 let, živí se ovcemi a přesně podle legendy je citlivý na hluk. Myslíte, že na něj v základním táboře Everestu narazíme?
Náročnost: Zájezd je náročný pro nadmořskou výšku, která se pohybuje okolo 5000 m a více! Není nutná žádná extrémní fyzická zdatnost, spíš momentální dobrý zdravotní stav a schopnost aklimatizace.