Pamír Highway
Poznávací zájezdy Afghánistán. Křížem Wakhanským koridorem po stopách Alexandra Makedonského a Marca Pola. Dva tisíce tři sta let staré hrady, čtyři tisíce pět set let staré zorastriánské svatyně a sedm tisíc leté petroglyfy. Pamír Highway je expedicí po jedné z nejkrásnějších cest naší planety.
Program poznávacího zájezdu Pamír Highway
Den 1 -
Praha/Vídeň – Dušanbe Odlet do nejchudší země bývalého Sovětského svazu. Přistáváme na letišti v rovinatém Dušanbe, což je v Tádžikistánu, kde je 93 % země položené ve vysokých nadmořských výškách, totální unikátnost. Transfer do hotelu Hilton v absolutním centru města. Každý den na tomto zájezdu spíme v hotelu a často v tom nejlepším, co existuje, ale úroveň ubytování je velmi nízká. Tento hotel je nejlepším v celém státě.
Den 2 -
DUŠANBE – KALAI-KHUMB Po kvalitní snídani, ranní prohlídka hlavního města, které se kdysi nazývalo Stalinabád. Věděli jste, že Dušanbe znamená v překladu pondělí? Už na první pohled má město překvapivě mnoho parků, zeleně, volných nezastavěných ploch. Projdeme Rudaki Avenue, která je jednoznačnou „páteří“ metropole, kolem které najdete vše podstatné. Ulice je pojmenována podle tádžického básníka (859-941), zakladatele perské literatury a moderní perštiny. Nejznámější a nejfotografovanější socha poeta Rudakiho, i 165 metrů vysoký stožár s vlajkou, připomínající nezávislost Tádžikistánu. Tento stožár dokonce v letech 2010-2014 držel rekord nejvyšší žerdi se zástavou na světě. Pokud chcete vidět nejvyšší, musíte se s námi vydat do Saúdské Arábie. V blízkosti sochy a stožáru se nachází tzv. bílý dům Dušanbe – oficiální sídlo tádžického prezidenta, které najdete i na tádžických bankovkách. Bývalé Leninovo náměstí a socha zakladatele Tádžikistánu panovníka Ismaila Somoniho, která pod obeliskem vystřídala Lenina. Je vysoká pětadvacet metrů a byla zde umístěna v roce 1999, na počest výročí 1100 let prvního svobodného státu Tádžiků. Somoni byl moudrý a osvícený panovník, který podporoval chudé, umělce, národní literaturu a vědu, a není divu, že je dodnes největším hrdinou Tádžikistánu. Monument je velkolepý, zdobený zlatem, svědčící o tom, jak si i dnes domácí tuto část své historie váží a vzhlížejí k ní. Před památníkem je i umělecky ztvárněná mapa, znázorňující, kam kdysi sahala velká říše Tádžiků. Moudrý král tehdy vládl i částem dnešního Afghánistánu, Íránu, Turkmenistánu, Uzbekistánu, Kyrgyzstánu ... zamáváme tádžickému parlamentu, odbočíme na cestu M 41, která se říká i Pamir Highway a vydáme se na 350 km dlouhou pouť do městečka Kalai-Khumb. Vše právě začíná. Ubytování v slušném hotelu.
Den 3 -
KALAI KHUMB – KHOROG Ráno se vzbudíme v Kalai-Khumb, kolem nás hory a za řekou Pandž je už Afghanistan. Pandž nebo Amudarija se za dob Alexandra Makedonského nazývala Oxus a vždy tvořila předěl mezi říšemi. Zde je řeka široká a dravá a nedá se přehodit kamenem ani přebrodit. Ale i tak je úchvatné, že Afghanistan je tak blízko. Doporučujeme prohlédnout si film Leaving Afghanistan (Братство), který natočil ruský režisér Pavel Lungin podla skutečné události. Sovětský svaz opouštěl Afghánistán právě tudy. Pamír Highway je jednou z nejkrásnějších cest světa a dnes pochopíme proč. Doplníme královskou, organickou platinovou vodku Šohona. Popřejeme si po tádžicku šťastnou cestu (mějte dlouhou cestu) a jdeme přání naplnit. Procházíme 260 km drsnou přírodou, vstupujeme branami, které oddělují jednotlivých sedm distriktů. U města Rushán se řeka Bartang vlévá do řeky Pandž. Bartang je napájen z ledovců, ale začátek má v jezeře Chaqmaqtin v Afghánistánu. Našim cílem je KHOROG, které je hlavním městem hrdého Gorno-Badakšanského regionu (GBAO) a na vstup do kterého potřebujete speciální permit. Žijí zde úplně jiní lidé než v hlavním městě, mluví jinými (tzv. Pamírskymi) jazyky, nejsou to sunité, ale šíti, jsou hrdí a skromně tvrdí, že oni dávají Tádžikistánu kulturu. Obyvatelé středoasijských zemí jsou turkického či mongolského původu. Tádžikové odsud z hor zůstali Indoevropany, hovořící nejčistší perštinou. Do hor Pamíru se totiž žádná armáda nedostala na dlouho, a proto zde vše zůstalo prapůvodní.Jít Pamir Highway tímto směrem je moudrý nápad, protože se postupně aklimatizujeme na výšky. Turisté, kteří z neznalosti začínají z druhé strany z Osha, trpí často těžkou výškovou nemocí. Khorog leží ve výšce 2000 m.n.m.
Den 4 -
KHOROG – ISKAŠIM Prohlídka města, pěkně upravený městský park, centrum Ismaelitů, které získalo prestižní světovou cenu za architekturu. Řekneme si o miliardáři a filantropii Aga Khanovi a jeho ohromném vlivu. I o dvou větvích islámu, sunitech a šítech, a hlavně rozdíl budete vidět v praxi.Nám nestačí samotná Pamír Highway a tak si dáme zajížďku a odbočíme ještě na užší a náročnější cestu. Jdeme po Hedvábné cestě k horám Hindúkuša, do městečka Iskašim. Čínské kamiony jsme nechali na hlavní silnici a tu jsme už úplně sami. Troufnete si ponořit se do termálních lázní, které zmiňuje už Marco Polo? Tento cestovatel tvrdil, že jeho nejtěžší úsek putování byl právě zde. Před námi se objeví zasněžený Nošak (7492 m) vzdálený 35 km, nejvyšší vrch Afghánistánu. Je o tři metry nižší než Pík Somoni (kdysi Pik Komunismu) který je nejvyšším vrchem tádžického Pamíru.Podaří se nám navštívit afghánský trh? Afghánští muži v čepicích Lva z Pandšíru, (Ahmad Shah Massoud), který byl etnickým Tádžikem, ale i ženy, které zde nechodí zahalené v čádorech, ale pouze se šátky na hlavách. V Afghánistánu žijí čtyři miliony etnických Tádžiků. Trh navštívíme v případě pozitivní bezpečnostní situace.
Den 5 -
ISKAŠIM – YAMČUN Jsme na absolutním jihu Tádžikistánu, na mobilech nám naskočil kábulský čas. Dnes vstoupíme do WAKHANSKÉHO koridoru, který je velkým skalpem každého cestovatele.Navštívíme svatyni, která je zde od dob Hedvábné cesty. Rohy horských koz, prastaré zoroastriánské symboly, tato svatyně nemá s islámem společného nic. Cestovatel dnes musí putovat takto daleko a takto náročně, aby se dopracoval k prapodstatě. Výhledy na Pik Marxe a Engelse (Marx je trošku vyšší) a smlouva mezi Ruskou a Britskou říší z roku 1895, (která ukončila tzv. Velkou hru), v praxi. Tádžikové házejí přes řeku vodku a Afghánci na oplátku nejkvalitnější hašiš.Začíná nejlepší část naší cesty, jsme daleko, velmi daleko. Pozorujeme život jako před staletími. Budeme mít štěstí na svatbu? Nebo jinou tradiční oslavu? Mějte oči otevřené. Práce na polích jako ve středověku. Hudba, kroje, jazyk, tradiční architektura, vše je totálně unikátní. Vstoupíme do tradičního pamírského domu, který má specifickou architekturu, kterou jinde nenajdete. Vždy pět pilířů, svastiky (to není hákový kříž), speciální otvor uprostřed střechy je převzat ještě ze zoroastriánství a z doby, kdy domy neměly žádné okno.Hrad (pevnost) Yamčun je největším ze všech dvanácti hradů Wakhanského koridoru. Šlo o hlavní sídlo krále Kušanské dynastie. Nejznámějším králem byl král Kaniška sídlící v afghánském Balkhu, který říši budoval na základech, které položil Alexander Makedonský. Říše sahala z dnešní Číny (provincie Sin ťiang) přes sever Indie až po Bangladéš. Z hradu jsou nádherné výhledy do nekonečna. Lázně Bibi Fatima dělené na mužskou a ženskou část. Když se v lázních žena vykoupe, do roka otěhotní. Oběd u domácích v tradičním wakhanském domě s rovnou střechou. Vynikající polévka, maso, salát (maximálně bio), už jsme zapomněli, že zelenina může chutnat takto dobře.Jedna z teorii říká, že árijci (bílá rasa – nejvyšší civilizace) pocházejí odsud. Dnes i přespíme v tradičním domě u domácích. Odpočinek na tapčanech.
Den 6 - 4
YAMČUN – MURGAB Pamírská kaše s meruňkovými povidly, sytá omeleta a zelený čaj k snídani. Zasněžené hory Hindúkuš a vzácné buddhistické stupy vysoko nad údolím, které přetrvaly staletí. Přesouváme se dál a nad vesničkou Langar stoupáme na dvacetiminutové procházce k petroglyfům, umění našich předků na těchto skalách přetrvalo 3 až 7 tisíc let. Trekking na místo, kde vidíte začátek řeky Pandž, kde se do ní vlévá řeka Pamír. Putujeme dál a Afghánistán je teď, co by kamenem dohodil. Vyzkoušíte? Říčka oddělující Tádžikistán od Afghánistánu je zde mělká a uzoučká. Baktrijští (dvouhrbí) velbloudi přecházejí z jednoho státu do druhého bez jakýchkoliv problémů. Stoupáme našimi auty stále vyšš a vyšš, přecházíme přes průsmyk Khargush (4344 m) a průsmyk Nayza Tash (4137 m). Máme šanci (za dobrého počasí) vidět nejdelší ledovec světa Fedčenko, dlouhý sedmdesát kilometrů a dva nejvyšší vrchy země Somoni a Nezávislosti. Po cestě uvidíte bílou horu Muztagh Ata (7546 m). Přicházíme do městečka Aličur, které už pro tvrdé počasí vzpomínal šíitský prorok Alí a oběd v restauraci Zlatá rybka. Příroda se mění, dostáváme se na vysokou suchou plošinu. Večer přicházíme do městečka Murgab, zpět na Pamír Highway, kde se jako by zastavil čas, na hlavní ulici na nejlepším místě stále stojí socha Vladimíra Iljiče Lenina. Před nejlepším hotelem města (ve kterém spíme) jsou postavené jurty, typický příbytek Kyrgyzů. V hotelu je mnoho turistů, ti, co jdou z Ošu, budou mít ráno výškovou nemoc a bude jim strašně špatně. Na každém pokoji máte radiátor, abyste si v případě zimy přitopili.
Den 7 -
KARAKUL – AK BAITAL Přes náhorní plošinu ve výšce nad 3 500 metrů vyrážíme k jezeru KRAKUL (Černé jezero). Domácí tvrdí, že v jezeře žijí démoni, ale v září se zde koná nejvyšší regata na světě. Slané jezero a kolem zasněžené hory a ledovce, skutečná Střecha světa, jak Peršané nazývali Pamír. Průsmyk Ak Baital (Bílý kůň), který byl s výškou 4655 m nejvyšším průsmykem v celém Sovětském svazu. Fotografie s tabulí, vždyť jde o slušnou výšku, jsme jen o 153 metrů níže, než je Mt. Blanc. Vyjedete ještě pár metrů výše a prolezete dírou v plotě do Číny? Opravdu je všechno tak blízko. Přejdeme přes hranice a ocitneme se v další středoasijské zemi v Kyrgyzstánu. Najednou se vše změní a okolo jsou louky (džailó), na nich jako žampiony roztroušené bílé jurty a pastýři pasou stovky koni. Otočíme se a vidíme Pik Lenina (7134 m). Večer po dlouhém dni přicházíme do města Oš, které je kulturním centrem jihu země.
Den 8 -
OŠ Prohlídka tři tisíce let starého města. Vyjdeme po stovkách schodů na vrchol Suleiman Too (UNESCO), kde kromě obrovské červené vlajky Kyrgyzstánu nejdeme Dům Bábura, malou mešitu, kterou dal postavit velký dobyvatel a zakladatel mogulské říše, která vládla staletí Indii (postavily i slavný Taj Mahal). Všude kolem je rovina a my vidíme úrodnou Ferganskou dolinu do nekonečna. Uzbekistán je od nás pět kilometrů. Pod námi se otevírá město jako na dlani. Ošská univerzita, bazar i nejstarší mešita města. Ochutnáte sušené meruňky a vlašské ořechy? Šašlik nebo proslulý ošský plov?
Den 9 -
OŠ – EVROPA Odlet domů nebo pokračování v cestě Centrální Asie.