Libanon, Sýrie
Poznávací zájezdy Libanon - Sýrie. V doprovodu našeho zkušeného místního partnera si prohlédneme nejznámější věci na západě země v kombinaci s Libanonem. Navštívíme místo kde vznikla abeceda a také nejstarší hlavní město na světě. Sýrii jsme vždy milovali a jsme rádi, že tuto fantastickou zemi můžeme mít znovu v nabídce.
- unikátní Sýrie
- starodávné křesťanské komunity, drúzové, Hizballáh, Sunita i šíité
- gigantický Baalbek, nejstarší město světa, Bejrút a jedna cestovka
- arabská pohostinnost, lahodná shawarma, sladkosti a útok na smysly
- unikátní Sidon i Tyros
Program poznávacího zájezdu Libanon, Sýrie
1. den: Paříž Blízkého Východu
PRAHA/VÍDEŇ – BEJRÚT. Odlet na pobřeží Středozemního moře. Přílet do Bejrútu. Libanon je země, která vás uchvátí. Dlouho se o této krásné zemi mluvilo v souvislosti s válkou, ale Libanon má chuť žít a tato chuť je nakažlivá. Hned v prvních momentech pochopíte, že toto je jiný Blízký Východ jako ten, jaký znáte z televize. Libanon má v sobě orientální duši i vznešenost, kterou tu po sobě nechaly snad všechny kultury Středomoří. Toto nikde jinde nezažijete.
2. den: Bejrútský corniche
BEJRÚT. Kolébka středomořských civilizací, voňavý, exotický, chutný Libanon. Čeká nás biblický severní Kanaán a domů Féničanů. BEJRÚT: město, které vstalo z popela už tolikrát, že vám na počítání nevystačí ani všechny prsty na rukou, Corniche a legendární promenáda, nové město, západní a východní Bejrút, kdysi oddělen zelenou linií. Město, které svou polohou připomíná Nice, ale svou historií stvoření světa. Svým způsobem je Libanon nejdemokratičtější zemí světa s fantastickou historií, jedinečnou polohou a snad nejlepším jídlem na světě. Třpytivé Středozemní moře nás už z letiště láká na promenádu. Kolem voňavých stánků s pečenými mandlemi, plnou, čokoládově silnou kávou, běhajících místních a bavících se rodin projdeme kolem Americké univerzity, hotelu Phoenicia, místa, kde zabili Rafíka Harírího až do nového Bejrútu nazvaného Solidere podle firmy, která ho postavila. Hlavní nákupní tepna města, ulice Al Hamra (stejně se jmenuje hlavní nákupní boulevard i v Damašku), pistáciová zmrzlina a večer výborné libanonské víno.
3. den: Gigantický Jupiterův chrám
BEJRÚT – ANJAR – BAALBEK. Přesun přes libanonské hory do údolí Bikáa. Údolí, které bylo obilnicí Říma a dodnes má obrovský strategický význam. Hned za ním leží Antilibanonské hory, úrodné nížiny Sýrie a pak už jen nekonečná syrská poušť. A uprostřed údolí je Baalbek: jeden z největších magnetů, monumentální Jupiterův chrám, při kterém zůstanete stát v němém úžasu, osmý div světa, triáda Jupiter, Bakchus a Venuše, hexagonální nádvoří. Turbulentní historie moderního Libanonu se nezapře ani zde. Země, která je rozdělena podle náboženských linií je právě zde v Bikáa pevně pod kontrolou Hizballáhu. ANJAR: nádherně zachovalé městečko z období dynastie Umajjovců (UNESCO), kde stojí čas a bez turistů a tlačenice si vysvětlíte rozdíl mezi Cardo maximus a Decamanus. Městečko plné Arménů, kteří museli utéct v roce 1915 z Turecka a nebyla by to arménská komunita, kdyby nenabízela arménské vínko a koňak, samozřejmě z libanonských vinic! Jelikož jsme v údolí, kde bylo jídla skutečně hojně, tak zde probíhaly i slavné bakchanálie, ničím neřízená zábava. A právě zde je Chateau Ksara, které se pyšně označuje jako místo kde vznikl požitek. Na tradici Bakcha a Římanů navázali jezuité, kteří zde založili dnešní vinice a vyprodukovali první suché červené víno. Doporučujeme La Prieure k jehněčímu a bílému masu. Ochutnávka špičkového libanonského vína a silně anýzového araku Ksarak v oblasti kde se víno vyrábí už přes 2000 let. Večerní návrat do ulic Bejrútu a další hummus s lehkým olivovým olejem.
4. den: Legenda o Adonisovi
BYBLOS – HARISSA. BYBLOS: druhé nejstarší město na světě, fénický přístav, legenda o Adonisovi, sladká středomořská atmosféra, pomerančovníky a divadlo, jaké jste zaručeně ještě nikde neviděli. Víte, kde vznikla abeceda? Zde či v Ugarrite? Ta bybloská se označuje za druhou nejstarší na světě. Nejstarší kasino v arabském světě a lanovka k chrámu ochránkyně Libanonu Panně Marii z Harissy. Unikátní maronitské kostely. Křesťanská Maronitská katolická církev, která svůj původ uvádí od roku 410 patří mezi nejstarší křesťanské církve na světě. Od nepaměti je spojena s Libanonem a Sýrií, a právě v Libanonu hraje i důležitou politickou roli. Návrat do Bejrútu po pobřežní dálnici a večerní zábava na corniche. Vodní dýmka, oříšky, čaj či chlazený libanonský ležák?
5. den: 8000 let staré město a mariánské poutní místo
TYROS – SIDON – MAGHDOUCHÉ. Pokračujeme na dramatický jih Libanonu. TYROS: fénické město, původně postavené na ostrově, přes které se přehnaly snad všechny civilizace světa. Dnes jsou ruiny Tyrosu součástí světového dědictví UNESCO. Jak to, že je toto místo u nás tak neznámé? SIDON: město, které je trvale obydleno již přes osm tisíc let. Umíte si to představit? Po tomto místě se procházely ještě neolitičtí lovci a sběrači, Asyřané, Křižáci, muslimové, Maroniti a dnes vy. Ve městě kázal i Ježíš. Dominantou je majestátní křižácký hrad, vypínající se nad přístavem, který důkladně projdeme, abychom si užili nejkrásnější panorama města. Koupíte si na místním bazaru slavná Levantská mýdla? Naší poslední zastávkou v tento den bude malá vesnice Maghdouché, která je významným mariánským poutním centrem. V posvátné jeskyni, kousek nad vesnicí, čekala Panna Maria na Ježíše během jeho kázání v Sidonu. Dozvíte se více o křesťanské komunitě Libanonu, která patří k nejstarším na světě. Jižní Libanon je úplně jiný než Bejrút či severní pobřeží. Pomalejší, slunečnější, a je zároveň domovem nejlepších bojovníků na světě.
6. den: Vstupujeme do Sýrie
BEJRÚT – DAMAŠEK. Naše cesta vrcholí a my vstupujeme do nejpřátelštější země světa. Sýrie. Drastická občanská válka, kterou si nikdo ze Syřanů nepřál, naštěstí už skončila. Sýrie je jedna z dalších zemí, která se stala hračkou v rukou jiných mocností. Koneckonců, pro tento region to není nic nového. O Damašek už bojovali Egypťané, Peršané, Asyřané, Chetité, Mameluci, Mongolové, křižáci, muslimové nebo Turci… ten výčet je snad nekonečný. Stejně jako historie Damašku, nejstaršího hlavního města na světě, které se vzpamatovalo už i z horších pohrom.
My překročíme Antilibanonské hory a kolem Al Zabadani sjedeme k řece Barada, na níž leží Dimašk aš Sám, neboli Damašek. Po obědě nás čeká prohlídka města, které se vám hned v prvních momentech dostane hluboko pod kůži!
7. den: Nezlomný Damašek
DAMAŠEK. Kde začít? Na hoře Qasjun nad městem zabil Kain Ábela. Jeden z nejstarších biblických příběhů tu skončil, ale mnoho jiných tu začíná. Centrem města je Umajjovská mešita, která je vystavěna na místě bývalého křesťanského chrámu, ten zas na Jupiterově chrámu, ten zas na Diově a ten na Haddadově chrámu… no a dnes tu stojí nádherná mešita – bez nadsázky jedna z nejkrásnějších na celém Blízkém Východě. Hned vedle ní stojí mauzoleum hrdého Saladina, který osvobodil Jeruzalém. Ohromné nádvoří Umajjovské mešity zdobí minarety a my se uvnitř pustíme do hledání svatého místa, kde má odpočívat hlava sv. Jana Křtitele. Čekali byste ji tu?
Vyzkoušíme také kávu v jedné z nejstarších kaváren na světě Al Nawfara, a možná i vodní dýmku a dokonalou šawarmu. Přes krytý středověký trh Hamídíja projdeme na ulici se zajímavým názvem: ulice, která se nazývá rovná, protíná celé staré město, a je zmíněna i v Bibli. Na jejím konci stojí kaplička sv. Ananiáše. A nedalek odsud najdete okénko, odkud z hradeb spustili v koši sv. Pavla, aby mohl prchnout před Římany. Na této ulici také vrátil Ananiáš zrak Saulovi: dva biblické příběhy na jednom místě.
Tržiště Damašku ještě sále dýchají krásným Orientem a my si je rozhodně užijeme. Nakoupíte si tu koření, čaj, čerstvé pistácie nebo vynikající bonbony s lupínky růží. Odpočineme si v paláci Azem, ve kterém svého času žil guvernér Damašku. Ve starém městě strávíme zbytek dne. Káva s kardamomem, toulky bazarovými ulicemi a milé úsměvy Syřanů. Přenocujeme v Damašku.
8. den: Vesnice, kde se dodnes hovoří jazykem Ježíše Krista
DAMAŠEK – MAALULA – CRAC DE CHEVALIERS. Jen 60 kilometrů severně od Damašku leží nádherná horská vesnička Maalula s kostelem ze 4. století. Je to jedno z posledních míst na světě, kde se dodnes hovoří aramejštinou – jazykem Ježíše Krista. Ve vesničce vyrostly dva zajímavé kláštery: řecký ortodoxní klášter sv. Tekly a řecko-katolický chrám sv. Sergeje. Maalula patří k nejmalebnějším místům Sýrie a vy si ji zamilujete nejen pro její polohu.
Po prohlídce tohoto krásného místa v Antilibanonských horách pokračujeme na sever a přesuneme se údolím Wadi al—Nasara (Údolí křesťanů) až k impozantnímu křižáckému hradu Crac de Chevaliers. Hrad stojí na vysokém kopci a vítá nás už z dálky několika kilometrů. Zítra si ho pořádně vychutnáme.
9. den: Co viděl Justinián?
CRAC DE CHEVALIERS – SIDNÁJA – BEJRÚT. Dnešní den patří největšímu křižáckému hradu na světě - Crac de Chevaliers. Je to monumentální stavba, vybudovaná v oblacích nad zelenými kopci Sýrie. Jak zde žili křižáci? Kým vlastně byli a proč jsem přišli? Všechno do puntíku se dozvíte přímo tady. Do pevnosti vejdeme mohutnou kamennou hradbou a nadechneme se zapomenuté atmosféry. Prozkoumáme všechna dostupná místa ,a poté se vydáme na hradby, abyste poznali, jak je tato část Sýrie malebná.
Pak už pokračujeme dále na jih, kde nás čeká Sidnája. Místo, kde se byzantskému císaři Justiniánovi během honu na jelena zjevila Panna Marie a požádala jej, aby na její počest postavil chrám právě na tomto místě. Tak se i stalo a klášter v Sidnáji tu stojí dodnes. Vevnitř jsou ukryté vzácné ikony, z nichž některé byly namalovány sv. Lukášem. Po prohlídce se opět přesuneme na horkou hranici a vrátíme se do Bejrútu, kde už jsme jako doma.
10. den: Naše cesta končí
LETADLO – DOMOV. Naše cesta už končí. Byl to jeden dechberoucí zážitek za druhým. Je na čase podělit se o tyto zážitky s rodnou a přáteli a pustit se do plánování další fantastické cesty.
Termíny zájezdu Libanon, Sýrie
Ceny od 74 925 Kč
po 31.03.2025 – st 09.04.2025 | Další termíny | Letecky | Snídaně | 10 dní | 74 925 Kč |
ne 29.06.2025 – út 08.07.2025 | Další termíny | Letecky | Snídaně | 10 dní | 74 925 Kč |