Poznávací zájezdy Indie - Nepál. Příroda a památky Taj Mahal – jeden ze sedmi divů světa, plavba po řece Ganga; rozšířený program, rodiště Buddhy i místo jeho prvního kázání; nepálské safari s plnou penzí a jízdou na slonech v ceně; Dillí, Káthmándú a Váránasí – tři neskutečně exotická města.
Program poznávacího zájezdu Indie, Nepál
Den 1 - 2
Odlet z Evropy do Indie stínu Himálaje. Aklimatizace šokem. Procházka káthmándskými uličkami nám napoví, o čem je poznávání tohto regionu. Stupy a chrámy nás zavedou do tajů buddhismu a hinduismu, které jsou tak příznačné pro život místního obyvatelstva. Káthmándú bylo kdysi podhorskou vesničkou, dnes nás překvapí typickým ruchem křivolakých uliček, kde je stezka cestou a cesta chodníkem. Budeme se prodírat ruchem ulice a pod typickou patinou hledat ty nejfotogeničtější zákoutí pro naše fotoaparáty. Směs staré dřevořezbářsko - cihlové architektury, pestrobarevně oblečení Nepálci, obchodnický duch a výjevy jako z Jakubiskova filmu. Vůně a pachy, špína a duchovní čistota. Naše pouť povede z turistického Thamelu plného pašmínových a trekerských obchůdků přes místa, která mnozí jednotliví cestující marně hledají v knižních turistických průvodcích, až na královské náměstí Durbar, kde potkáme svaté muže, krávy, holuby, ale i jedinou žijící bohyni naší planety Kumari. Kdo ta Kumari vlastně je? Proč je tak důležitá? Kde vybrnkával svá kytarová sóla Jimmy Hendrix? Který dřevěný sloup téměř zaručeně vyléčí všechna vaše bolístka? Toto vše na jednom místě! Dobrá večeře u nepálského pivka a zasloužený odpočinek.
Den 3
Osm z deseti himálajských osmitisícovek leží v Nepálu. Chcete je vidět? Majestátnost Himálaje z ptačí perspektivy (cena letu cca 190 USD). Poznávání nejkrásnějších nepálských památek. Začínáme ve městě Bhaktapur (UNESCO), nejkrásnějším městě celého Nepálu přeplněného nejzachovalejší newarskou architekturou z dob, kdy byl Bhaktapur nejvýznamnějším městem tříkrálovské kotliny. To bylo v 18. století a od té doby se zde zastavil čas. Pokračujeme k jedné z největších stúp světa (větší jsou pouze na Srí Lance) se vševědoucíma Buddhovýma očima, k místu, kde žije tibetská populace Nepálu a vládne zde neskutečné duchovno a buddhistický klid. Oběd na střeše s výhledem na majestátní buddhistické srdce Nepálu. Den završíme v Pashupatinatu. V nejsvětějším městě nepálského hinduismu stoji chrám, který navštěvují poutníci z celého hinduistického světa. Přítomnost jogínů nebo Sádhuové, všudypřítomné opice, ceremonie spalování hinduistických zesnulých. Pohřeb je tu obecnou a veřejnou záležitostí. Budou hořet spalovny na ghátech, nebo si počkáme na tento zážitek až do Varanasi? Pro dnešek už končíme? Ještě ne! Vzpomínali jsme už Jimmyho Hendrixe? Zkusíme najít jeho odkaz v jednom z rockových barů naší thamelské čtvrti.
Den 4
Dnes je cesta cíl. Přesun z Káthmándú do Pokhary. Asi dvě stě nepálských kilometrů. Před třiceti lety se tato cesta dala absolvovat pouze s poníky, nebo buvolím spřežením a trvala 10-12 dnů. My to zkusíme zvládnout za osm hodin. Je to jediná cesta napříč touto zemí. Dovolí nám dotknout se nefalšovaného Nepálu, který není jen o himálajských horách. Nádherná a šťavnatá zeleň nám bude zadostiučiněním. Setkáme se zde i s himálajskou řekou Trisuli a pohled na její peřeje nám pomůže rozhodnout se, zda na ní na cestě do Chitwanu raftovat. Kolik Čechů a Slováků znáte, kteří raftovali na himálajské řece? Příjezd do Pokhary a možná ryba na večeři přímo z jezera Phewa?
Den 5
Jsme v Pokhaře. Blíže se k úpatí Himálaje dostanete už jen jako trekaři či horolezci. Za ideálního počasí je z každého koutu tohoto klidného města vidět annapurnský masiv s osmitisícovkami Annapurna I, ale i dominantou Pokhary, posvátným vrchem Machapuchare. Budeme mít i my štěstí a uvidíme je? Vždyť jsou tak blízko! Ten pohled je neskutečný, my v nadmořské výšce 800 m.n.m. a díváme se na vrcholek tyčící se ve výšce 8091 m.n.m. Největší převýšení planety. Plavba na druhém největším jezeře Nepálu Phewa a malý krásný trek k Pagodě světového míru tyčící se nad městem. Zůstává i dostatek času na nákup krásných nepálských suvenýrů či posezení u kávy. Nebo raději zvolíte dobrou masáž? Stihnout se zde dá všechno! Pro fanoušky i možnost navštívit institut himálajského horolezectví, který je muzeem prvních horolezeckých výprav na nejvyšší štíty planety. Při dobrém počasí i velmi brzký ranní výlet do Sarangkotu, odkud celý svět pozoruje magický východ slunce opírající se do Annapuren.
Den 6
Přesouváme do královského národního parku Chitwan (UNESCO). Kratší přesun okořeněný možností raftingu na himálajské řece Trishuli. Rafting zvládne každý. Už tu raftovali děti, ale i sedmdesátiletí cestovatelé. Podle ročního období nás čeká klidný splav s občasnými vyzývavými peřejemi nebo adrenalinový rafting, kde přechod bouřlivých peřejí způsobuje vyplavování endorfinů. Jdete do toho? Zážitek je zaručen! V podvečer se přivítáme s chitwanskou přírodou i naším domáckým rodinným ubytováním. Spíme v lodge našeho dlouholetého partnera, který se stal naší, a tedy i vaší rodinou. Budete zde slyšet angličtinu – slovenštinu „welcome to národní park, nebo „who wants pivo“? Jednodušší poměry, často zde nejde elektřina, ale pár metrů od našeho ubytování teče říčka, ve které plavou krokodýli.
Den 7
Věnujeme se Chitwanu (v překladu srdce džungle). Národní park s rozlohou 932 kilometrů čtverečních, kde mimo jiné žijí bengálský tygr, leopard, slon indický, jednorohý nosorožec, dva druhy krokodýlů, nespočet ptactva, opice, kanci a jeleni. Procítíme přírodu, setkání se slonem indickým a lov s fotoaparáty na nosorožce. Jízda na slonech, plavba po říčce Rapti, kde ve vodě hledáme oči krokodýlů, pěší procházka džunglí a totální kontakt s místní vegetací, koupání se slony, ale i palicovité tance místního etnika Thar, které se se staletími naučilo žít s přírodou. To vše proložíme hodinkou siesty v naší lodge. Chitwan si užijete!
Den 8
Ojezd z Chitwanu směr indická hranice se zastávkou v rodišti Buddhy LUMBINI (UNESCO). Na hranici vyměníme nepálský autobus za indické jeepy a vlak do nejindičtějšího města světa Váránasí. Člověk si myslí, že ten exotický chaos v Káthmándú ho připraví na všechno. A pak přijde Váránasí. Indie a Nepál mají tolik společného a přece budou úplně rozdílné. První indické nuance na vlakovém nádraží, vlak samotný, přechod hranice, která asi ve světě nemá obdoby. Je to vůbec hranice? Podle razítek v pase ano! A Vy okamžitě víte, že jste v Indii.
Den 9 - 10
VÁRÁNASÍ: nejhinduističtější město světa. 330 milionů bohů. Město světla, město boha Šivy, město hedvábí. Město, kterým protéká řeka Ganga, a smrt se zde stává snem. Ranní plavba pronajatou lodí po Ganze. Svítání a atmosféra, jakou můžete zažít pouze ZDE. Desítky nádherných ghátů. Tisíce koupajících se věřících od těch nejbohatších, kteří se dovezou v luxusních limuzínách až po žebráky, kteří nemají co jíst. Očista těla i duše. Nejznámější spalovací ghát, kde by chtěl být zpopelněn každý hinduista. Procházka městem s průvodcem, ze kterého dýchá středověk. SARNATH: Jelení park, kde Buddha poprvé přednesl své učení. Nejstarší stúpy na světě. Vzácný Ašokův pilíř najdete na všech indických bankovkách. Nádherné muzeum z období, kdy na těchto místech hrál buddhismus prim. Jainistický chrám a vyprávění o tomto náboženství, kde i ta nejmenší bytost má nárok na osvícení. Zde se vdechuje pravá a nefalšovaná Indie. Nejpozději při ceremonii zavírání řeky si i Vy Váránasí. zamilujete. Zážitky nemusí byt jen hezké, důležité je to, aby byly silné. Ve Váránasí. silné jsou. Noční přesun klimatizovaným lehátkovým vlakem do Agry.
Den 11
AGRA: indická architektura v podání dynastie Mughalovců zde dosáhla svého vrcholu. Taj Mahal (UNESCO) je prý nejkrásnější stavbou naší planety. Všichni ho už známe z fotografií, dokumentů či literatury. Vyrovná se ale něco pocitu, když před ním poprvé zastavíte naživo? Překrásná Červená pevnost (UNESCO), z níž Mughalovci ovládali velkou indickou říši. Výhled, se kterým umíral stavitel Taj Mahalu. Proč? Vysvětlíme si.
Den 12
Zlatý indický trojúhelník. Úžasné město duchů FATEHPUR SIKRI (UNESCO): nádherné město Akbara (největší panovník Indie před britskou nadvládou), kterým budeme procházet jako velkým muzeem. Městu pár let po vystavění došla pitná voda a zůstalo perfektně zachované. Uvidíme i hrobku věštce s tajemným mramorovým oknem vypracovaným z obrovské mramorové desky, přes které je dokonale vidět ven, ale téměř vůbec dovnitř. Podvečer se blížíme k Jaipuru, hlavnímu městu indického státu Rajhastan. V Agře si možná řeknete, že jste již viděli to nejkrásnější. Počkejte do zítřka, památky Rajastanu jsou opravdu neskutečně působivé!
Den 13
JAIPUR - hlavní město pouštního a nejpestrobarevnějšího místa celé Indie, státu Rajastan. Jaipur je jiný než všechny ostatní města Indie, se širokými ulicemi a růžovými fasádami domů, velbloudi křižují ulice a ženy nosí nejpestrobarevnější sárí. Palác větrů, hvězdárna Jantar Mantar, asi nejkrásnější palácová pevnost Indie, trhy látek a drahokamů. Večer návštěva nejkrásnějšího kina celé Indie. Ráj Mandir není kino, je to atrakce! Při dobrém bollywoodského trháku atmosféra tohoto kina sekunduje těm z fotbalových svatostánků. Jaipur si kvůli množství nádherných a výjimečných staveb a atmosféře bazarových ulic, které toto ani ne třísetleté město nabízí, zamilujete.
Den 14
Závěrečný přesun naší neuvěřitelné cesty. Jak rychle zdoláme nekonečnou dopravní špičku při vstupu do města? Stihneme vidět cosi navíc? Qutab Minar? Lotosový chrám? Jawaharlal Nehru, první premiér této země tvrdil, že pokud máte na Indii pouze jeden den, třeba ho strávit právě v Dillí. Měl pravdu? My dnes zkusíme přidat něco navíc!
Den 15 - 16
Dilli zosobňuje osm historických míst významných pro Indii. Uvidíme největší mešitu Indie, rušnou ulici Chandni Chowk, pepřový trh, zažijeme okouzlující náboženství sikhismus při návštěvě gurudvaru. Chcete vidět i britské Dillí? Jaký je vlastně rozdíl mezi Dillí, Starým Dillí a Novým Dillí? Brána do Indie a koloniální Connaught Place. Hlavní město Indie Vám ukážeme tak, že budete nadšeni! Večer se loučíme s Indií a odlétáme domů. Přílet do Prahy.