Tuto ulitu rozhodně není radno sbírat
Exotická dovolená je pro většinu lidí způsob, jak si užít odpočinek, načerpat nové síly a poznat nové země. Může se ovšem proměnit i v opravdové drama, pokud podceníte některá rizika, která zde mohou číhat. Řeč je o živočiších, kteří obývají tropické pásmo, a který mohou být v mnoha případech velmi silně jedovatí.
Jedním takovým živočichem je například homolice, která se vyznačuje nádherně zbarvenou ulitou, díky které ji lidé velmi rádi sbírají. Vystavují se tak ovšem velmi vážnému riziku. Uvnitř ulity totiž žije měkkýš, který produkuje velmi silný toxin způsobující ochrnutí dýchacích svalů. Smrt nastává od několika minut, až po několik hodin – záleží na koncentraci jedu, váze a dalších individuálních faktorech. Obecně se uvádí, že jedna kapka jedu homolice stačí na usmrcení cca 20ti dospělých osob.
Pozor si dávejte na Filipínách, Zanzibaru, nebo třeba v Indii
Mezi nejjedovatější homolice patří homolice mapová, která se vyskytuje v teplých mělkých vodách Indie, Zanzibaru nebo třeba na Filipínách. Vzhledem k tomu, že se pohybuje v mělčinách, dochází velmi často k jejímu kontaktu s lidmi, který má mnohdy fatální důsledky. Plánujete-li se tedy vydat do těchto oblastí, rozhodně nedoporučujeme sbírat žádné ulity – pokud si chcete odvézt suvenýr, raději si jej zakupte ve stránku se suvenýry, kde máte jistotu, že vám nehrozí nebezpečí.
Převoz přírodnin je navíc v mnoha zemích přísně zakázán a mohli byste se tak vystavit případnému riziku pokuty. Jaké omezení platí v kterých zemích a na co si dávat při své dovolené pozor naleznete v sérii tři článků: suvenýry 1, 2 a 3.