Věděli jste, že slunce na horách je nebezpečnější, než opalování u moře?
Že je nutné chránit svou pokožku před sluncem při dovolené u moře, ví pravděpodobně každý z nás, málokdo už ale bere na vědomí, že stejným slunečním paprskům je vystaven při zimních sportech nebo turistice na horách. Navíc sluneční záření je ve vyšších nadmořských výškách intenzivnější, než v nížinách a jeho intenzita je ještě znásobena odrazem od sněhu! Ochranu své pokožky při lyžování nebo zimní turistice byste tedy rozhodně neměli podceňovat.
Jedete na hory? Vybavte se opalováním krémem a slunečními brýlemi!
Je známo, že černá barva pohlcuje sluneční záření, zatímco bílá způsobuje jeho odrážení. Přesně toto se děje, když slunce září na svahy pokryté sněhem. Záření se odráží a vaše pokožka je tam vystavena vyšší dávce, než pouhém přímém ozáření. Navíc přestože se to nezdá, s vyšší nadmořskou výškou jste Slunci blíže a záření je zde intenzivnější. Statistiky uvádějí, že s každými 1000 metry nadmořské výšky se zvyšuje intenzita záření až o 15%, než je tomu na pobřeží moře.
Pokožka je zde navíc podrážděna a vysušena mrazem a větrem, což přispívá k negativním účinkům, které má UV záření na vaši pokožku. Tomu můžete zabránit použitím vhodného opalovacího krému s vysokým UV faktorem. Opalovací krém by měl poskytovat ochranu proti UV-A i UV-B záření. Tato informace by měla být přehledně uvedena na jeho balení. Aby měl opalovací krém co největší efekt, je vhodné jej aplikovat cca 20 minut před plánovaným pobytem na slunci, přičemž největší důraz byste měli klást na oblast nosu, který se obvykle spálí jako první. Pozornost byste měli věnovat také oblasti rtů, na které můžete aplikovat speciální balzámy, taktéž s UV ochranou. Oči je navíc vhodné chránit kvalitními slunečními brýlemi.
Typy filtrů v opalovacích krémech
Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký je rozdíl mezi jednotlivými opalovacími krémy různých značek a cenových kategorií? Obvykle se jedná o rozdíly v použitých UV filtrech. V současnosti se používají dva typy filtrů: chemické a minerální. Chemické filtry fungují na principu přeměny slunečního záření v tepelnou energii, zatímco minerální filtry jsou v krému obsaženy ve formě malých částeček, které fungují jako zrcadélka odrážející záření směrem od pokožky. Nejkvalitnější opalovací krémy obvykle používají kombinaci těchto dvou filtrů. Vždy ovšem platí, že ochranná vrstva si zachovává své vlastnosti maximálně 2 hodiny, po této době je tedy dobré opět kůži ošetřit opalovacím krémem. Vyrážíte-li tedy na delší trek, rozhodně si nezapomeňte zabalit krém s sebou.