Sfinga - jedna z nejvýraznějších dominant Egypta
Sfinga je socha s tělem lva a hlavou člověka. Velká Sfinga v Egyptě byla vytesána z vápence na plošině v blízkosti pyramid v Gíze. Sfinga nebyla vytesána v obvyklém slova smyslu, ale byly vytesány obří bloky měkkého vápence v okolí sfingy, aby poskytly její základní tvar. Se svou délkou 74 metrů, šířkou 6 metrů a výškou 21 metrů je Sfinga opravdu monumentální sochou a není tedy divu, že se stala symbolem Gízy i celého Egypta. Plánujete-li zájezdy do Egypta, rozhodně si nenechte ujít návštěvu velké egyptské Sfingy.
Tradičním názorem je, že byla Sfinga vytvořena ve stejné době jako nedaleká Cheopsova pyramida, tzn. přibližně 2 500 let př.n.l. Tvář velké Sfingy byla považována za tvář faraona Khafre, syna Cheopse, ačkoliv nedávné studie tuto teorii zpochybnily. Vydejte se na dovolenou do Egypta a spatřete tuto jedinečnou dominantou Egypta na vlastní oči.
Zajímavé informace o Sfinze
Pokud budete Sfingu pozorovat ze severní strany, odhalí se vám poměr hlavy k zbytku těla. Mohlo by se zdát, že hlava je k tělu nepřiměřeně malá. Velký podíl na tom má zejména stále se měnící pouštní krajina, která sfingu za posledních tisíc let několikrát pohřbila pod pískem. Začátkem minulého století, v roce 1905, byl písek odklizen a Sfinga byla ukázána v celé své kráse a celistvosti. Hlava je vytesána z měkčího kamene, než zbytek těla, snadněji tak podléhá erozi a její rozměry se postupně zmenšují.
Ačkoli se na vzhledu Sfingy značně podepisuje eroze, stále je možné na některých místech nalézt stopy původního nátěru, konkrétně u jednoho ucha. Předpokladem je, že v době dokončení byla Sfinga poměrně pestrá. V průběhu let se postupně odtrhl vous a o svůj nos přišla Sfinga díky Turkům, kteří ji využívali jako svůj terč.