Opalování v soláriu před dovolenou vám pomůže od spálení pokožky. Mýtus nebo fakt?
S blížícím se létem přibývá slunečných dní a s nimi také čas dovolených. Na dovolené se chce většina z nás krásně opálit a vrátit se ze zdravě snědou pokožkou. Poměrně rozšířeným doporučením, které můžete slyšet od nejednoho známého, je že kůži je potřeba nejprve opálit v soláriu, aby si zvykla na slunce, a potom se na dovolené budete lépe opalovat a nespálíte se.
Omyl! Kůže se bohužel takto netrénovat nedá. Je sice pravda, že se kůže tak rychle nespálí, ovšem slunce u moře je stále mnohem intenzivnější, než v našich zeměpisných šířkách a bez opalovacího krému s vysokým faktorem, svou pokožku efektivně neochráníte. Naše pokožka má navíc tu nepříjemnou vlastnost, že si pamatuje každé spálení a tato poškození si během života sčítá až do doby, kdy nám předloží účet – až už v podobě pigmentových skvrn, předčasného vzniku vrásek nebo onemocnění kůže.
Když už opalování, tak v rozumné míře
Jste-li velkými příznivci opalování, rozhodně nepodceňujte dobu pobytu na slunci a také natírání pokožky ochranným krémem. Měli byste myslet na to, že při koupání a pocení se vrstva ochranného krému postupně smývá a navíc ji můžete setřít do ručníku. Pokud se tedy jdete koupat, není na škodu volit voděodolné krémy na opalování.
Svou pokožku byste rozhodně měli chránit před spálením – a to jak na slunci, tak v soláriu. Pokud už ke spálení dojde, nevystavujte ji přímému slunci a opalování, dokud zarudnutí nezmizí.
Je rozdíl mezi opalováním v soláriu a na slunci?
Ano, rozhodně je. Přestože obojí využívá UV záření, které vyvolává pigmentaci pokožky a tím pádem žádoucí opálení, sluneční světlo obsahuje UV-A i UV-B záření, které působí nejen příznivě na naši náladu, ale také na tvorbu vitamínu D. Vitamín D se totiž tvoří právě v naší kůži po působení UV záření a má celou řadu fyziologicky významných funkcí, zejména co se týče správného vývoje kostí. Nedostatek vitamínu D může u dětí vyvolat například křivici. Přiměřený pobyt na slunci je tedy rozhodně zdraví prospěšný.
Jak je to ovšem v soláriu? Solária využívají také efekt UV záření a stejně jako sluneční paprsky, také záření v soláriu stimuluje kožní buňky k produkci vitamínu D, což je ideální zejména v zimních měsících, kdy je prokázán deficit vitamínu D u většiny středoevropské populace. Solária využívají k opalování pouze UV-A záření, ne UV-B které zodpovídá za spálení pokožky. V soláriu se tedy nespálíte, ale toto záření proniká pod vrstvu pokožky a negativně působí na vlákna kolagenu a elastinu – a tím podporuje rychlejší stárnutí pleti. Navíc UV-B záření stimuluje přirozenou obranyschopnost kůže a regenerační procesy, k čemuž v soláriu nedochází. Rozhodně by se tedy nemělo kombinovat opalování v soláriu s opalováním na slunci. A v obou případech platí, že méně je více a snažit se být opálený za co nejkratší čas s sebou může nést negativní následky.