Velký okruh Irskem ostrov sv. Patrika
Poznávací zájezdy Irsko. Trasa poznávacího zájezdu: Cherbourg - Rosslare - Rock of Cashel - NP Killarney - Ring of Kerry - Adare - Cliffs of Moher - Burren - Kylemore Abbey - NP Connemara - Letterfrack - Kylemore Abbey - Carrowmore - Sligo - Omagh - Londonderry - hrad Dunluce - Causeway Coast - Giant´s Causeway - Bushmills - Carrick-a-Rede-Rope - hrad Carrickfergus - Belfast - Mont Stewart House - Downpatrick - Glendalough - Powerscourt Gardens - NP Wicklow Mountains - Dublin.
Pozvánka do Irska, do země, která se stala vyhledávanou turistickou oblastí Evropy. Země, kde se po dálnici svezeme jen pár mil kolem hlavních měst a pak na nás čekají již jen spousty klikatících se uzoučkých cestiček, louky protkané kamennými zídkami, stejně jako viktoriánská sídla. Země, kde řada prehistorických památek čeká nezměněná již tisíce let, země s keltskou minulostí a hluboce zakořeněným křesťanstvím.
Program poznávacího zájezdu Velký okruh Irskem ostrov sv. Patrika
1. zájezdu Odjezd do Irska z republiky v podvečerních hodinách.
2. den zájezdu Odpoledne příjezd do Cherbourgu (dle časových možností krátká prohlídka), nalodění na trajekt do Irska, plavba Atlantikem, nocleh v kajutách.
3. den zájezdu Kolem 11.00 hod připlujeme do Rosslare a naší první zastávkou v Irsku bude ROCK OF CASHEL s nejzachovalejším románským kostelem v zemi a zříceninami obří středověké katedrály a hradu.
4. den zájezdu Proslulá a jedinečná krajina NP KILLARNEY. Prohlídka městečka KILLARNEY, které je zároveň východiskem k památkám v okolí jezer - návštěva opatství MUCKROSS ABBEY, tradiční cesta poloostrovem Iveragh - RING OF KERRY podmanivé horské a pobřežní scenérie - Bog Village, Waterville, vyhlídka Moll´s Gap.
5. den zájezdu Ráno krátce zastavíme v okouzlující vesničce ADARE - domky s typickými doškovými střechami, procházka u fantastických útesů CLIFFS OF MOHER (Mohérské útesy). V oblasti dolního toku Shannonu navštívíme oblast BURREN „skalnatá země“, vydáme se k POULNABRONE DOLMEN a přesvědčíme se o výjimečnosti irské krajiny. Oblast holých a skalnatých návrší je přesto botanicky i historicky velmi zajímavá.
6. den zájezdu NP CONNEMARA, kraj plný močálů, hor a vřesovišť, kterému dominují dva horské hřbety. Zastávka v městečku LETTERFRACK a v návštěvnickém centru NP Connemara. V případě hezkého počasí lehká turistika v parku a výstup na Diamantovou horu s krásnými výhledy do okolí. Navštívíme malebné opatství KYLEMORE ABBEY, impozantní stavba, krásná viktoriánská zahrada, procházka na břehu stejnojmenného jezera a odjedeme na sever do hrabství Sligo s nejvyšším počtem prehistorických památek. Podvečerní SLIGO na březích řeky Garavogue s dominantou horských dvojčat Knocknarea a Benbulben. Ubytování v oblasti Donegalského zálivu.
7. den zájezdu Dokončení prohlídky města SLIGO - Yeatsův dům, dům nejslavnějšího irského básníka W. B. Yeatse, opatství SLIGO ABBEY a návštěva jednoho z nejvýznamnějších irských prehistorických pohřebišť v CARROWMORE (kamenné kruhy, dolmeny, hrobky). Pokračujeme do OMAGH, kde navštívíme Ulstersko-americký NP věnovaný Irům, kteří emigrovali do Severní Ameriky. Na závěr jedno z nejhezčích Severoirských měst LONDONDERRY - městské hradby, historické centrum.
8. den zájezdu Ráno přejedeme k Atlantskému oceánu na nejmalebnější úsek pobřeží CAUSEWAY COAST. Zastávka u romantické zříceniny hradu DUNLUCE, který vévodí pobřežnímu úseku Causeway Coast a dramaticky se tyčí na vrcholu čedičového skalního výběžku (sídlo rodu MacDonnellů) - fotopauza. Ve chvíli, kdy spatříme OBRŮV CHODNÍK (Giant´s Causeway) s pozoruhodnými šestibokými čedičovými sloupy (UNESCO), pochopíme, proč naši předkové nevěřili, že vznikl přirozenou cestou. Pokračujeme návštěvou palírny BUSHMILLS ve stejnojmenném městečku mezi Portrush a Ballycastle, poutního místa znalců irské whiskey. Lehká pěší turistika v oblasti, ti odvážnější mohou překonat slavný visutý provazový most CARRICK-A-REDE-ROPE. 20 m dlouhý a 1m široký lanový most vede ve výšce 30 m přes propast táhnoucí se mezi pobřežními útesy a ostrůvkem Carrick-a-Rede. Napříč malebným pohořím Antrim přejedeme na ubytování do oblasti Carrickfergus.
9. den zájezdu Navštívíme jeden z nejkrásnějších irských hradů CARRICKFERGUS – nejimpozantnější středověká pevnost Severního Irska a podél zátoky BELFAST LOUGH, kde se r. 1690 vylodil Vilém Oranžský na své cestě do bitvy o řeku Boyne dojedeme do BELFASTU, města pyšnícího se viktoriánskými budovami. Navštívíme nové a unikátní Muzeum TITANIKU, právě zde v Belfastu, byla loď postavena. Projdeme si historické centrum vč. extravagantní budovy radnice z bílého portlandského kamene a shlédneme i další budovy na Donegall square. Po pobřežní silnici pokračujeme k sídlu rodu Londonderryů do MONT STEWART HOUSE - okázalému sídlu s nevídanými interiéry a zahradami. Krátkým trajektem se přeplavíme přes jezero STRANGFORD LOUGH k podvečerní návštěvě městečka DOWNPATRICK, pojmenovaného po irském národním světci, jehož život je spojen s mnoha místy ležícími v této části hrabství - exteriér katedrály Down Cathedral, která je výsledkem 16 století trvajících prací a oprav a zastávka u hrobu sv. Patrika.
10. den zájezdu Severně od Dublinu navštívíme lokalitu mýtického významu a návštěvnické centrum Newgrange, oblast opředena tajemstvím. Pokračujeme do oblasti NP WICKLOW MOUNTAINS - pěší procházka kolem jezer, prohlídka klášterního komplexu GLENDALOUGH, jedno z nejdůležitějších, raně křesťanských míst v Irsku, odpoledne krátká prohlídka malebných zahrad POWERSCOURT GARDENS a odjezd do DUBLINU, návštěva vyhlášené čtvrti Temple bar s bezpočtem pubů, ubytování.
11. den zájezdu Dokončení prohlídky centra DUBLINU vč. katedrály sv. Patrika a muzea pivovaru Guiness - starý pivovar, vyhlídková věž ve tvaru pinty. Přejezd trajektem z do severního Walesu – ostrov Anglesey a dále na ubytování do Anglie.
12.-13. den zájezdu Po snídani odjezd do ČR, přejezd kanálu La Manche, tranzit přes Francii a Německo. Předpokládaný návrat v časných ranních hodinách.