Poznávací zájezdy Ekvádor - Galapágy - Peru. Latinskoamerický mix přírody, kultury a otevřeného oceánu. Na této cestě se nadechnete svěžího vzduchu Pacifiku na Galapágách, při pozorování leguánů a želv. Je toto poslední ráj na zemi? Víte, že je to nejbližší místo k Měsíci? Poté se přesuneme do světa Inků a majestátních And. Program rozšířen o Duhové hory a kaňon Colca a ještě více poznání. Dvě země, oceán a moře, káva a Pisco, špičková gastronomie a desítky fantastických zážitků na jedné cestě!
- 2 indiánské země Jižní Ameriky
- jeden z nejstarších zájezdů v naší nabídce
- prales v Baňos a kultura Inků v Peru
Program poznávacího zájezdu Ekvádor, Galapágy a Peru – země Inků
Den 1 -
QUITO Odlet a přílet do Ekvádoru a hlavní město Quito. Město na úpatí sopky Pichincha ve výšce 2800 m. n. m.
Den 2 -
QUITO – MITAD DEL MUNDO – QUITO Celodenní prohlídka jednoho z nejklidnějších jihoamerických měst. Náměstí nezávislosti, katedrála, kostely San Francisco a Santo Domingo, La Mercet, místní gurmánské speciality. MITAD DEL MUNDO – střed světa. Ano, stojíte přímo na rovníku!
Den 3 -
QUITO – GALAPÁGY – BALTRA – SANTA CRUZ Odlétáme 1000 km do hloubky Tichého oceánu. Vzdálenost, kterou jiní živočichové neuměli překonat, a proto Galapágy zůstaly takovým výjimečným místem. Na novém letišti v Quito, vyřídíme vstupní kartu na Galapágy, kartu Ingala. Vybavení i poplatek je již v základní ceně zájezdu. Následně náš partner „zacheckuje“ zavazadla, neboť toto je v případě Galapág složitější – musíte projít speciální kontrolou a dostanete speciální svorku, abyste zavazadla už nemohli otevřít. Na letišti kupujeme poslední láhve rumu (za nižší cenu) a odlétáme. 6 tisíc metrů vysoké sopky vystřídají nedozírné vody Tichého oceánu.Pod námi se z tmavomodrého oceánu vynoří černý vulkanický ostrov Baltra a my přistáváme. Psi nám očichají zavazadla, projdeme složitými celními procedurami, seznámíme se se zákony, které budeme dodržovat, abychom unikátní prostředí zachovali i pro další generace. Vydáme se expedičním autobusem křížem přes Baltru (15minut). Nasedneme na domorodou lodičku a přes kanál Itabaca se přeplavíme na hlavní ostrov Santa Cruz a i toto je super zážitek. Takový transfer z letiště je vskutku unikátní a je hned jasné, že jsme na unikátním místě. Nasedneme na naše pronajaté džípy, zavazadla naložíme dozadu a naši řidiči po překvapivě dobrých cestách stoupají nahoru na sopku. Kolem nás je najednou zeleň a my dáváme pozor, abychom nesrazily želvu obrovskou – na tomto ostrově se jich nachází nejvíce na celých Galapágách. Následně po hodině sjedeme opět dolů k moři a ubytujeme se v našem hotelu v hlavním městě ostrova v Puerto Ayora 5 minut od absolutního centra. Poobědváme v nejlepší restauraci města. Čerstvé ryby, ceviche, tamarindový džus či caipirinha. Večer si projdeme suvenýrové obchůdky, zastavíme v baru a nafotíme si z ptačí perspektivy houf žraloků, kteří loví malé rybičky v osvětleném přístavu.
Den 4 -
SANTA CRUZ GALAPÁGY Po snídani ihned vyrážíme do Darwinova centra. Kamenným chodníkem mezi stovkami obrovských kaktusů přicházíme na místo, které nás uvede do problematiky ostrovů. Proč jsou Galapágy tak známé? Život Charlese Darwina a co ho na Galapágách uchvátilo. Kde žila nejslavnější želva světa Osamělý George? Opravdu měl 150 let? Dnes chceme vidět minimálně tucet želv a zároveň více druhů. Chceme si prohlédnout kostru velryby a celé muzeum v Darwinově centru. Chceme vidět lachtany, lovící pelikány a pak skočit na pláž. Hodinová procházka po nejkrásnější pláži ostrova a zřejmě i celých Galapág. Bílý písek a modré moře... které je naprosto unikátní, v moři můžete vidět plavat ještěry – leguány mořské. Když Charles Darwin uviděl plovoucí leguány a všiml si, že ocas těchto praještěrů nemá kulatý průměr, jak je běžné, ale je plochý, aby se jím dalo manipulovat jako kormidlem. Když si všiml, že tyto leguáni nozdrami vysmrkávají přebytečnou sůl, kterou do svého těla dostali tím, že se živí mořskými řasami. Když si všiml, že mají silné drápy přizpůsobené tomu, aby se uměli zachytit při plavání na skálu. Že na rozdíl od barevných suchozemských leguánů jsou tito černí, přizpůsobeni prostředí, kde se pohybují. ... došlo mu, že tato zvířata se přizpůsobily okolním podmínkám, které jsou na Galapágách unikátní. No, když je to takto zřetelně vidět na odlehlých Galapágách, tak to musí platit i jinde – dovolil si zauvažovat Darwin."Nepřežijí ti největší a nejsilnější, ale ti, kteří se co nejlépe dokáží přizpůsobit"Dnes vědci tvrdí, že se evolučně živočichové, a tedy i lidé nemění pouze z generace na generaci. Ale obecně se věří, že evoluce probíhá u nás každodenně. Každým dnem se přizpůsobujeme okolním podmínkám. Nepřežijí ti největší a nejsilnější, ale ti, kteří se co nejlépe dokáží přizpůsobit okolním podmínkám. Bereme si plavky a brýle a pokud budeme mít štěstí, tak si s leguány zaplaveme.
Den 5 -
SANTA CRUZ GALAPÁGY Tortuga Bay se skládá ze dvou pláží: Playa Brava a Playa Manda. Playa Brava je pláž s obrovskými vlnami vhodná pro odvážné surfaře, kde jsou častými návštěvníky žraloci. Zde se nebudeme koupat. Po nádherné bílé pláži se vydáme vpravo a asi 15 minut jdou naše bosé nohy ve vodě, boty v ruce. Jdeme středem a nikoli nahoře na duně. Tam totiž želvy kladou vajíčka. Ta místa jsou označena a je tam páska, která hnízdo ohraničuje. Největšími nepřáteli želv jsou nově dovezení živočichové jako kočky, prasata, které želví vajíčka najdou a snědí. Přijedeme až k malému zelenému mangrovníkovému lesíku, pod kterým se vždy vyhřívají mořští leguáni. Do vody chodí 2x za den na 10 až 15 minut, ale je jich tu tolik, že šance je značná. Uvidíte leguány vystřikovat sůl z nozder. Všímejte si jejich ocasů přizpůsobených plavání. Naučíte se rozlišovat samce s velkými ostny na zádech a hlavě od samiček. Na bílém písku se černí leguáni vyjímají a budete mít ohromný zážitek. Pak se vydejte ještě 3 minuty křížem a přijdete ke klidné laguně na Playa Manda, kde můžete kajakovat či si v bezpečí zaplavat, šnorchlovat v klidné vodě. Často jsou zde vidět mořské želvy či plavou rejnoci. Alternativní fakultativní výlet.
Den 6 -
GALAPÁGY – QUITO Odlet z oceánu a přelet do Quita. Lety z Galapág bývají často zpožděné, pokud však půjde vše načas, tak kolem 14:00 bychom měli být už v Quitu a doprohlédneme si tuto krásnou koloniální metropoli.
Den 7 -
QUITO – BAŇOS Okouzlí nás pohled na vrchol majestátné sopky Cotopaxi 5 897 m. n. m. ztrácející se v mlze a chlad vanoucí z hory zaženeme v lázeňském městečku BANOS s tropickou atmosférou u termálních lázní v džungli.
Den 8 -
BANOS – QUITO – LIMA Vrátíme se do hlavního města a podvečer přeletíme do Limy, hlavního města Peru a druhého největšího města Jižní Ameriky (10 milionů obyvatel). Přistáváme na moderním letišti Jorge Chávez v části Callao a soukromým transferem se přesuneme do centra města. Měníme Nuevos soles (v překladu Nové slunce), místní měnu, kterou budeme v nejbližších dnech platit. Naši průvodci sem cestují několikrát do roka a místo tak dokonale znají. Už po příletu Vás Lima zaujme. Chaotická doprava a řidiči, kteří díky své obratnosti určitě patří k nejlepším na světě. Bienvenidos al Peru! Ochutnáte už tento večer známé pivo Cusqueña (v překladu "dívka z Cusca")?
Den 9 -
LIMA – PISCO Kde jinde začít než v majestátním Městě králů. Většina turistů Limu obchází (což je velká škoda), ale my ve SNU chceme tomuto městu věnovat čas a pochopit tak souvislosti. Bývalá metropole španělského místokrálovství v Jižní Americe a centrum Nového světa. Právě odsud vyráželi španělští conquistadoři na další výpravy směrem na jih kontinentu. Už během prvních metrů krásným koloniálním centrem pochopíte, proč se Lime mluví také město balkonů. Jsou jich tu stovky a některé z nich jsou opravdu umělecké vyřezávané skvosty. Prohlídku začínáme v klášteře San Francisco, který patří k nejkrásnějším v Novém světě, i díky originálním zachovaným kachličkami azulejos. Máte najednou pocit, že se nacházíte v kouzelné Andalusii? Španělé přivezli kromě své kultury i originální azulejos právě z tohoto španělského regionu. Po prohlídce kláštera nemůžeme vynechat vzrušující katakomby, které patří k nejzachovalejším na kontinentu. V nedalekém parku si prohlédneme jedinou sochu Francisca pizzaria ve městě a z tohoto místa uvidíme i rozsáhlé čtvrti chudých, tzv. "Pueblos Jove". Lima, to je kontrast bohatých a chudých čtvrtí. Proč jich je tolik a kdy vznikly? Pokračujeme uličkami Limy, až přijedeme k nejstarší univerzitě v Novém světě, Universidad San Marcos. Mezi její absolventy patří např. známý představitel avantgardy César Vallejo nebo držitel Nobelovy ceny Mario Vargas Llosa. Pokračujeme, na osvěžení si na ulici pořídíme čerstvé ovocné šťávy za pár soles a přijdeme na náměstí Plaza San Martín. Kdo byl tento známý Libertador ("osvoboditel") a proč má uprostřed náměstí sochu? Magické náměstí, kde koloniální budovy vystřídaly ty republikové z 19. století, má úžasnou atmosféru, hlavně večer po setmění a je to přímo ideální místo na vychutnání si nejznámějšího peruánského drinku, Pisco sour. Po obchodní ulici Jirón de la Unión se opět dostáváme do koloniálního centra přímo na nejznámější náměstí, Plaza Mayor. Palmy, prezidentský palác a katedrála, v níž jsou uloženy ostatky Francisca Pizarra, pokořitele říše Inků a prvního místokrále. Donedávna se zde nacházela i jeho socha. Oběd v TOP restauraci doslova pár metrů od náměstí. Málokdo ví, že peruánská kuchyně patří k nejlepším na světě a Peru získalo několikrát za sebou ocenění TOP gastronomická destinace světa. Ochutnáte "peruánské sushi" Ceviche (marinované ryby v limetkové nálevu) nebo dáte přednost typickému jídlu Lomo saltado? Hladovět určitě v Peru nebudete Odpoledne přesun pouštní krajinou na jihovýchod po známé dálnici Panamericana. Po cestě ochutnáme asi nejznámější rychlý pokrm Jižní Ameriky, empanadas, kapsy plněné masem, šunkou, sýrem apod. Za tmy přicházíme do městečka Paracas. Poslední drink dnešního dne a nadšení lehneme do postele.
Den 10 -
ISLAS BALLESTAS – NAZCA Budíme se v nejkrásnějším hotelu celé oblasti, s výhledem na oceán. Ano, jsme u Tichého oceánu. Všude kolem peruánská poušť a my jdeme na místo, které navštíví minimum turistů. Nedaleko poloostrova Paracas, oblasti, kde žila známá předkolumbovská kultura Paracas, se nacházejí ostrovy ISLAS BALLESTAS, díky své jedinečné fauně a flóře nazývané také Malé Galapágy. Na ostrovech je jedna z největších koncentrací mořských ptáků na pobřeží Jižní Ameriky. Uvidíte druhy jako pelikán peruánský, terej guánový i kormorán červenoploutvý. Do objektivů nám ale zapózují i lachtani a tuleni. Přístav se nachází jen pár metrů od našeho hotelu. Unikátní výlet na lodi, který si dokonale užijeme. Jak to vlastně bylo s pacifickou válkou a jak souvisí právě s touto oblastí? Důvod války jsme měli možnost cítit už na ostrovech a řekneme si o tom víc. Na oběd nastupujeme do našeho autobusu a odcházíme do legendární Nazca. Právě zde se nachází jedno z největších tajemství Jižní Ameriky – záhadné linie a obrazce Nazca v pobřežní poušti. Díla málo známé kultury Nazca vznikly před dvěma tisíci lety a jejichž význam se dodnes nepodařilo uspokojivě objasnit. Ke které z mnoha teorií se přikloníte? Nejkrásnější pohled na obrazce je z ptačí perspektivy. Po příjezdu do města Nazca se přesouváme na místní letiště Maria Reiche (německá archeoložka, která zasvětila svůj život zkoumání obrazců Nazca), odkud odletíme malým letadlem přes obrovské obrazce (fakultativně – doporučujeme). Uvidíte psa, opici, kosmonauta? Unavení, ale nadšení se přesuneme do hotelu v centru Nazca. Těm, kteří mají ještě sílu, doporučujeme na večeři výbornou peruánskou restauraci v pěší dostupnosti od hotelu.
Den 11 -
NAZCA – AREQUIPA Probouzíme se na náhorní plošině v peruánské poušti, s pocitem úžasného zážitku ze včerejšího přeletu nad obrazci (který si vždy objedná téměř 100 % klientů), dnes nás čeká brzký odjezd do největšího města oblasti a zároveň druhého největšího města Peru, Arequipy. Dnes to bude zase prudce fotogenický den, a proto odpojíme z proudu všechny mobily, externí baterie a foťáky a můžeme vyrazit. Z náhorní plošiny se přesouváme znovu na pobřeží Tichého oceánu a pokračujeme po známé Panamericane, autostrádě, která spojuje po pobřeží celou Jižní Ameriku, od Kolumbie až po Chile. Zastavíme se i na pláži, kde budeme úplně sami. Neskutečný pocit, který je třeba zažít! Najdou se odvážlivci, kteří se namočí v oceánských vlnách? Nebo alespoň se dotknout a namočit ruce? My ostatní si zatím dáme pivo Cusqueña a užíváme si ten pohled. Pokračujeme podél oceánu, uvidíme desítky kamionů, které se přesouvají mezi Chile, Arequipa a Limou. Občas se cesta stočí více do vnitrozemí a jedeme serpentinami doslova vysekanými ve skále. Z čeho tu lidé žijí? Co se tu pěstuje? Řekneme si více. Podvečer se odkláníme od pobřeží a začínáme stoupat na sever, do Arequipy. Z výšky 0 m (oceán) postupně do výšky 2 335 m, takže do výšky Slovenských Tater. Bydlíme v absolutním centru města. Jste unavení, ale spát nejedete. Nemůžete se totiž odtrhnout od pohledu na osvětlené hlavní náměstí Plaza de Armas, které určitě patří k těm nejkrásnějším, jaké jste kdy viděli. Cítíte se jako princ z Arequipy.
Den 12 -
AREQUIPA Dnes si na talíř naservírujeme prohlídku bílého města Arequipa, 2. největšího města Peru. Usazené mezi sopkami El Misti, Pichu Pichu a Chachani, zapsané v seznamech UNESCO, které Vám bude připomínat španělská města. Během nadvlády Španělů La ciudad muy leal (Věrné město), v revolučním 19.století ohnisko odboje a v 20. století centrum umělců a spisovatelů. My naši prohlídku začínáme na centrálním Plaza de Armas, kde si hned všimneme, odkud vznikla přezdívka Bílé město. Při budování centra použili bílou sopečnou horninu, která se těží v okolí města, Sillar. Pokračujeme k místnímu tržišti San Camillo. Opět jsme tu jediní turisté. Kromě nás mnoho místních, kteří si vyřizují své klasické denní nákupy. Koupíte zde téměř vše. Zastavujeme se v uličce klobouků. Jsou jich tu stovky. Ne, tisíce. Arequipa jakož i celá oblast jižního Peru má dostatek slunce, a proto se klobouk stal symbol celé této oblasti. Koupíte si Panamák nebo Western? Je čas se osvěžit čerstvou šťávou, kterou připraví přímo před námi a pokračujeme. Čeká nás známá Juanita, dáma z Ampato, nejzachovalejší mumie Jižní Ameriky, kterou magazín Time vybral mezi TOP10 objevů. Pomalu je čas oběda a my máme pro Vás nachystanou specialitku – restauraci s výhledem na celé náměstí. Už nás tu znají, a proto máme přichystané nejlepší stoly. Ochutnejte Rocoto relleno – místní specialitu, která připomíná naši plněnou papriku (rocoto je druh papriky). Je trošku pikantní, ale právě kvůli tomu si objednáme místní pivo Arequipeña (v překladu "dívka z Arequipy") a následný pivní souboj Arequipeña versus Cusqueña může začít. Postupně stoupáme do hor a koncentrace alpak a lam, a hlavně výrobků z nich se zvyšuje. Budete mít prostor i na první nákupy. Doporučujeme ale ještě navštívit Montasterio Santa Catalina, unikátní ženský klášter, doslova město ve městě, který se rozprostírá na ploše více než 20 tisíc m2. Něco podobného jen tak neuvidíte. Blíží se večer a pro gurmány umíme zajistit stůl v restauraci Chicha, jejíž majitel je světoznámý peruánský šéfkuchař Gastón Acurio. TOP gurmánský zážitek garantovaný. Arequipa si zkrátka musíte zamilovat, tak jak jsme si ji zamilovali my.
Den 13 -
AREQUIPA Dnes nás čeká den v peruánské přírodě. Tam nahoře nad Arequipou, v Andách pramení řeka Colca, které se podařilo díky erozi vytvořit jeden z nejhlubších kaňonů na naší planetě. Připravte se na úchvatné záběry, kde v některých místech dosahuje kaňon hloubku neuvěřitelných 3200 metrů. O délce více než 100 km působí majestátně, tajemně a okamžitě si každého podmaní. Díky svému vzhledu si vysloužil mnoho pojmenování, Údolí divů, Údolí kondorů ... či dokonce jeden ze 7 přírodních divů světa. Kdo byl na Grand Canyon, tak vězte, že toto je mnohem lepší. Colca je dvakrát tak hlubší. Tato místa v Peru jsou stále obydlené a viděl je i sám Francisco Pizarro. Od té doby se zde toho mnoho nezměnilo. Andské kostelíky, domky a políčka, které se obdělávají od dávných dob budou terčem Vašich fotoaparátů.
Den 14 -
AREQUIPA – JAZERO TITICACA Máme na programu další přesun. Znovu stoupáme do výšin. Arequipa opouštíme neradi, ale chceme vidět víc a jít dál. Přesun přes majestátní Andy do kolíbky významných andských civilizací, k jezeru Titicaca. Vydáváme se na sever a pomalu za námi necháváme pouštní Peru, o kterém většina lidí ani netuší. My jsme ho prošli a ulovili unikátní záběry. Před námi je Národní přírodní rezervace Salinas, kde uvidíme první vicuñe. Žijí ve vysokých nadmořských výškách 4 000 m n.m. a výše a z dálky nám budou připomínat naše srnky. Víte, jaký je rozdíl mezi VICUÑA, alpaky a lamou? Naši průvodci to jasně vysvětlí a rázem jejich každý bez problému rozezná. Zároveň se dozvíte, která vlna je nejlepší na šál, či svetr. Odejít z Peru bez svetru s lamou by byl hřích. Procházíme nejvyšším bodem této cesty, ve výšce 4550 m n.m. a postupně scházíme. Nadmořskou výšku už postupně cítíme, ale dáme vám rady, jak tento pobyt přežít bez problémů. Naši klienti to bez obtíží zvládnou. Procházíme město Juliaca, největší město oblasti s nelichotivou přezdívkou Nejodpornější město Peru. Pokračujeme do Puna, největšího peruánského města na břehu jezera. Směřujeme přímo do přístavu, abychom navštívili unikátní plovoucí ostrovy vyrobené z rákosu totora, na kterých přežívají zbytky mizející populace původních Indiánů Los Uros. Zaposloucháme se do místního, zvláštního indiánského jazyka Aymara, a naučíme se alespoň pozdrav. Jdeme přece na návštěvu a pozdravit je základní slušnost: "Kamisaraki". Neuvěřitelně fotogenická místa, vysvětlíme si, jak se takový ostrov poskládá, a kde chodí mladí, pokud chtějí mít soukromí pro sebe. Postupně se stmívá a my už cítíme nastupující chlad z jezera. Vracíme se do přístavu a přesouváme se do hotelu. Bydlíme v centru a vše máme v pěší dostupnosti od hotelu. Vítáme možnost dát si čaj z koky, který zde podávají v každém hotelu. Přemýšlíte, co si dát k večeři? Je téměř povinnost si dát rybu s názvem Trucha (čti truc – pstruh) z jezera Titicaca. Po večeři ještě krátká procházka k hotelu. Příjemná, téměř přímořská atmosféra, to vše Vám nabízí Puno. Vzpomínáte si ještě, že jsme ráno vyrazili z Arequipy? Další intenzivní den.
Den 15 -
PUNO – CUZCO Dnes máme na programu přesun. Vzdaluje se nám jezero Titicaca a vychutnáme si poslední výhledy v celé jeho kráse. Nestačíme se vynadívat a zároveň dělat fotky. Voda má pouze 9 ° C. V jezeře jsou chovné stanice, kde odchovávají pstruhy. Ano, ty, které Vám včera tak chutnaly. Nebojte se, my určitě nezmrzneme. Na zahřátí máme přece s sebou Pisco! Pár kapek na zem pro Pacha Mámu, Matku Zemi, a hned je nám tepleji. Jedli jste už hamburger z Alpaky? Budete mít možnost ho ochutnat. Pouště z jižního Peru vystřídaly zelené scenérie, lamy, alpaky a ovce. Pomalu se blížíme k nejvyššímu bodu dnešního přesunu – průsmyk La Raya. Jsme ve výšce 4 335 m n.m. Povinna fotka s tabulí musí být. Okolo nás 5 tisícové vrcholky a pár peruánských indiánů, kteří stojí při svých stáncích. Peruánské městečka po cestě, život indiánských obyvatel. Jaké mají postavení ve společnosti? Co je trápí? Vše se dozvíte. Peruánský venkov je skutečně zajímavý, cihlové domy bez omítky, všude kolem nápisy z minulých nebo následujících voleb. Cesta ubíhá rychle, žádné ostré zatáčky, jen relativně rovná cesta. Už se stmívá a pomalu se přibližujeme, tam kdesi před námi už se nachází hlavní město říše Inků. Město, které vyrostlo na inckých základech, rozložené po okolních údolích a ze kterého si Španělé udělali základnu pro další objevy. Přicházíme do města a míříme rovnou do centra. Jsme ubytováni v absolutním centru, v hotelu koloniálního stylu, doslova několik metrů od hlavního náměstí, Plaza Mayor. Možnost objednat si z nabídky luxusních boutique hotelů, které preferují princezny a rockové hvězdy či celebrity z Holywoodu. Doporučujeme!
Den 16 -
CUZCO Dnes nás čeká prohlídka, na kterou se všichni těšíme. Cusco, v překladu pupek světa, bývalé centrum impéria Inků, největší indiánské říše, která se zrodila na americkém kontinentu. Právě tady ve městě a okolí se nacházejí nejkrásnější pozůstatky staveb, které nám Inkové zanechali. Prohlédneme si čtyři nejznámější z nich, které se nazývají Cuatro Ruinas (čtyři ruiny). Prohlídku čtyř ruin už máte v ceně. Začínáme pouze dvě stě výškových metrů nad městem, na pevnosti Sacsayhuaman. Majestátní stavba, o níž Španělé prohlásili, že to musí být dílo ďábla. Vyfotíte se s lamou? Ale pozor, když budete dělat self – když se příliš přiblížíte, tak plivou. Následuje posvátné Q`enko, vápencová skála, kterou Inkové zakomponovali do svého chrámu, přičemž využili i jeskyně a tunely pod skálou. Máte chuť na něco malého? Dáme si choclate con queso (čti čoklo kon KESO), velkozrnnou andskou kukuřici, která se obvykle jí s ovčím nebo jiným sýrem. Pokračujeme k spirituálním lázním Tambo Machay, kde Inka přicházel s celým svým doprovodem, když se potřeboval poradit s bohy o problémech souvisejících s říší. Nedaleko se ještě zastavíme u pevnosti Puca Pucara, červené pevnosti, která střežila okolí, jakož i cestu do Cusca. Odpoledne pokračujeme prohlídkou historického centra Cusca, kde můžeme na každém rohu obdivovat nepochybně mistrovskou stavební zručnost starých Inků. Náměstí Plaza Mayor patří určitě k nejkrásnějším náměstím v Novém světě. Katedrála s barokní koloniální fasádou, Iglesia Compañía de Jesus (kostel Společnosti Ježíšovy) a na kopcích kolem nás stovky domů, jejichž světla po setmění připomínají oblohu. Večer určitě doporučujeme ochutnat gurmánskou specialitu z And, mořské prasátko Cuy. Jdeme do kvalitní a ověřené restaurace. Garantujeme TOP gurmánský zážitek.
Den 17 -
CUZCO – DUHOVÉ HORY – CUZCO Montaña de Sítě Colores, resp. Vinicunca, Winikunka. Tolika názvy je pojmenované unikátní dílo přírody v Andách v nadmořské výšce 5200 metrů nad mořem. Jako Vinicunca je pojmenovali místní Indiáni a v překladu znamená totéž "Hory barvy duhy". Bude to nejvyšší nadmořská výška, do které jste se ve svém životě dostali, pokud nepočítáme létání? Překročte své limity a budete mít další ohromnou zkušenost. Čeká nás 2 hodinová cesta z Cusca na jihovýchod do městečka Pitumarca (další trasa nahoru vede i z městečka Cusipata) a potom výstup na vrch, kde cestou budete míjet poslední horské komunity. Vyhradíme si dostatek času a uzpůsobuje tempo. V těchto výškách budeme kráčet pomaleji a dýchat rychleji. Doplňujte tekutiny (vodu). Mějte oblečení s dlouhým rukávem, bundu a čepici, může tu být trochu víc zima. Ve výškách se může počasí změnit a pokusí se nás překvapit i vítr. Vy jdete s námi, a tak jsme všichni perfektně připraveni. Kdysi dávno byly tyto hory pokryté během celého roku sněhem a až vlivem globálního oteplování odhalily své barevné tajemství. Pokud jste snili projít se po duze, tak teď je ta možnost. Hory hrají barvami duhy, a to zapříčinila tisíce let dlouhá eroze. Pro místní je Vinikunka posvátná a můžete zde zažít tradiční procesí. Unikátní dílo přírody hluboko v zemi Peru patří mezi naše další ulovené zážitky.
Den 18 -
CUZCO – AGUAS CALIENTES Kufry necháváme v hotelu a bereme si batohy. Přichází den, na který jsme se všichni těšili. Na jednu noc opouštíme Cusco a vyrážíme směr Machu Picchu, jeden z vrcholných okamžiků našeho putování. Přes údolí řeky Urubamba se přesuneme do města Ollantaytambo (možnost fakultativního výletu přes magické posvátné údolí Inků). V Ollantaytambo začíná naše bájná cesta vláčkem do městečka Machu Picchu Pueblo. Tato cesta je vždy zážitek. Vlak je jediná možnost, jak se na k Machu Picchu přepravit. Na místě lístky nekoupíte, ale my už jich máme několik dní předem zajištěné. Přicházíme do malebného městečka, které nám bude připomínat lyžařské středisko. Vysoké štíty jsou všude kolem nás. Oproti Cuscu jsme sešli o více než tisíc výškových metrů, a tak se dýchá dobře. Vyzkoušíte i termální prameny? Plavky jsme si přibalili. Městu se říká také Aguas Calientes, kvůli termálním pramenům, které velmi dobře padnou po celém dni. Očekávání narůstají a naše cesta graduje. Jednu skleničku před spaním, aby nám Pacha Mama, matka zem, druhý den zajistila pěkné počasí. Tam kdesi, nad námi, je Machu Picchu a vzrušením se ani nedá usnout. Nezapomeňte si promazat fotky, uvolnit paměť a dobít baterie!
Den 19 -
MACHU PICCHU – CUZCO Dnes nás čeká vyvrcholení naší cesty, slavné MACHU PICCHU! Zapomenuté incké město. Odjíždíme brzy ráno z hotelu. Pro ty aktivní je možnost pěšího výstupu po Cestě Inků až k samotným ruinám. Případně lze zvolit pohodlnější alternativu a vyjet nahoru autobusem za malý příplatek 12 USD (doporučujeme). Nezapomenutelná panorama se štítem hory Huayna Picchu v pozadí. Můžete to vidět 100x na fotkách, ale nedá se to srovnat s pocitem, když to člověk uvidí živě. Místo, kde člověk cítí energii starobylé kultury Inků a až odmítá uvěřit, v jakém dobrém stavu a zachovalo. Proč nebylo nikdy dobyto? A na jaké účely sloužilo? Naši top průvodci Vám tyto otázky zodpoví. Prohlídka města, při které uděláte desítky fotek. Kdo nejlépe zachytí výraz pózující lamy? Pohybu chtivý mají ještě možnost absolvovat jeden ze dvou nenáročných treků, které můžete v okolí ruin absolvovat. Nebo dáte přednost rozjímání na tomto magickém místě? Odpoledne vyrážíme vláčkem zpět do Ollantaytamba a následný přesun zpět do Cuzca. Machu Picchu bylo prohlášeno za novodobý div světa a věřte, že Vás nezklame ani na vteřinu! Vyvrcholení zájezdu, jak se patří.
Den 20 -
CUZCO – LIMA – EVROPA Ještě stále máme v hlavě včerejší TOP zážitek a pomalu ho zpracováváme. Využijeme ještě pár posledních hodin v Cuscu, a vychutnáváme si atmosféru, která zde vládne. Pokud jste dosud ještě nekoupili šálu, rukavice, nebo svetr, nyní je ten správný čas! A co tak špičkový oběd? Hned vedle hotelu máme špičkovou restauraci, jejíž majitel je .. ano, uhodli jste, špičkový šéfkuchař Gastón Acurio. Odpoledne nás čeká odlet z Cusca do Limy, kde si počkáme na let do Evropy. Utratíte poslední Nuevos soles a stále nemůžete uvěřit, kolik zážitků jste ulovili za poslední dny. Před sebou máme přelet přes celý Atlantik a dostáváme se domů.
Den 21 -
EVROPA Přílet do Evropy. Sdílení zážitků s rodinou a přáteli.
Termíny zájezdu Ekvádor, Galapágy a Peru – země Inků
Zobrazit podobné zájezdy-
CESTA NA ROVNÍK - Galapágy154 900 KčLetecky - PrahaSnídaně14 dní 03. 06. 2025 - 16. 06. 2025
-
EKVÁDOR, GALAPÁGY Galapágy108 900 KčLeteckySnídaně9 dní 15. 11. 2024 - 23. 11. 2024
-
CESTA NA ROVNÍK - Galapágy154 900 KčLetecky - PrahaSnídaně14 dní 03. 06. 2025 - 16. 06. 2025
-
EKVÁDOR, GALAPÁGY Galapágy108 900 KčLeteckySnídaně9 dní 15. 11. 2024 - 23. 11. 2024
-
CESTA NA ROVNÍK - Galapágy154 900 KčLetecky - PrahaSnídaně14 dní 03. 06. 2025 - 16. 06. 2025
-
EKVÁDOR, GALAPÁGY Galapágy108 900 KčLeteckySnídaně9 dní 15. 11. 2024 - 23. 11. 2024