Uzbekistán. Poznávací zájezd UZBEKISTÁN - KOLÉBKA CIVILIZACE.
Žádná země ve střední Asii na tom není zároveň tak dobře i špatně. Je kolébkou kultury už po více než 2 tisíciletí, hrdým domovem strhující architektury a může se pyšnit i fascinující historií. Dnešní Uzbekistán je nezávislý stát, který si po pádu SSSR vybral cestu mírumilovné demokratické politiky a může tak světu konečně ukázat všechny své krásy a svou přátelskou povahu. Pokud jste unaveni z destinací přeplněných turisty, vydejte se s námi prozkoumat tuto obdivuhodnou se krajinu. Vítejte v Uzbekistánu!
Program poznávacího zájezdu UZBEKISTÁN - KOLÉBKA CIVILIZACE
1. DEN PRAHA – TASHKENT
Sraz skupiny na letišti v Praze. Let do Tashkentu. Občerstvení v letadle.
2. DEN TASHKENT – URGENCH – KHIVA
Přílet do Tashkentu, odbavení k vnitrostátnímu přeletu do Urgench.; Po příletu transfer do Khivy (30 km) a ubytování v hotelu. Volný čas pro odpočinek.; Večeře v místní restauraci, nocleh.
3. DEN KHIVA
Snídaně v hotelu. Následuje prohlídka města, kde na nás při každém kroku dýchá bohatá historie.; Khiva je rozdělena do dvou částí. Vnější město, tzv. Dichan Kala, bylo dříve chráněné zdí s jedenácti branami. Vnitřní město, nebo také Ichan Kala, je obklopeno cihlovou zdí a základy byly položeny už v 10. st.; Současné zdi s cimbuřím se datují do konce 17. st a dosahují výšky 10 m. Staré město si zachovává více než 60 historických památek a 250 starých domů, většinou z 18. nebo 19. st.
Prohlédneme si centrum Ichan-Kala, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, rezidenci posledního Khana zahrnující i mauzoleum Ismail Khodja, medresu neboli islámskou vysokou školu pro bohoslovce a právníky Mohammed Amin Khan Madrassah, která pojme až 260 žáků.; Zamíříme k hradu, respektive k pevnosti Kunya-Ark ze 17.st., která ale sloužila jako sídlo vládců už od 12. st. V 17. st. však prošla přestavbou a stala se sídlem Khana Muhammada Erenka a jeho rodiny.; Jednalo se o jakési „město uvnitř města“, kde se za vysokou zdí mimo jiné ukrýval nejvyšší soud, strážnice, stáje, kuchyň, ale třeba i harém. Velkému množství dochovaných staveb vévodí Zimní hala, která je vykládaná alabastrem a je zde umístěna kopie královského trůnu.
Pokračujeme k Bráně Ota Darvoza (tzv. Brána otců) a k východní Bráně Palvan Darvaza (tzv. Brána bojovníků), která je nyní velkým nákupním centrem. Dozvíme se více o tzv. Krátkém minaretu, Kalta Minor, který se měl původně stát největším a nejvyšším minaretem Střední Asie.; Projdeme okolo paláce Tash-Hovli z 19. st. a prohlídku zakončíme návštěvou mešity Djuma, která má čtyři vchody a 52 m vysoký minaret. Večeře v paláci Toza Bog (letním sídle Mohammada Rakhima Khana II.) s kulturním programem.; Návrat do hotelu, nocleh.
4. DEN KHIVA – BUKHARA
Snídaně v hotelu. Odjezd do Bukhary, pátého největšího města Uzbekistánu, plného historických skvostů.; Cesta vede přes poušť Kyzyl-Kum, která zabírá více než polovinu rozlohy celého Uzbekistánu a dříve to byla jedna z hlavních tras karavan.; Během jízdy zastávka u řeky Amudarya, která je jakožto nejvodnatější řeka Střední Asie důležitá pro zavlažování země a jejíž tok tvoří také hranice s Afghanistánem.; Příjezd do Bukhary, ubytování v hotelu, volný čas na odpočinek. Večeře v místní restauraci. Nocleh.
5. DEN BUKHARA
Snídaně v hotelu. Celodenní prohlídku tohoto historického skvostu začneme u citadely Ark, oblouku, jenž je považován za centrum bukharské státnosti a jehož dějiny sahají až do 4. st. př. n. l. a pokračujeme k mauzoleu Samanides.; Památník je unikátní v mnoha ohledech, např. zde byly poprvé na stavbu použity pálené cihly, ale především vysokou úrovní přesnosti k poměru složitosti konstrukce.; Navštívíme Chasmhma Ayub s legendou o léčivé vodě, která přetrvává dodnes a pokračujeme k mešitě Bolo-Hauz, jediné dochované z řady památek na náměstí Registan.; Ocitneme se u mauzolea Chor-Bakar z 10. st.
Projdeme přes vyhlášený bazar Coumpol k medrese Nodir-Divan-Beghi, která sloužila především pro meditaci.; V prohlídce pokračujeme u komplexu Lyabi-Khauz, což v překladu znamená „břeh bazénu“ a jedná se o zdejší největší umělou vodní nádrž středověku, která s okolními budovami tvořila dokonalý architektonický celek. Během prohlídky města nesmíme opomenout navštívit mešitu Kalya s minaretem, který je hlavním symbolem Bukhary a představuje autoritu a moc duchovních vůdců. Den zakončíme návštěvou tří medres.
Nejstarší z nich je medresa Ulugbek s pozoruhodným nápisem na vstupních dveřích „Aspirace k poznání, je povinností každého muslima, muže a ženy". Druhá medresa Abdullazizkhan ze 17. st. ji předčila bohatou výzdobou.; Poslední, stále aktivní medresa Miri Arab, je jedna z nejváženějších duchovních islámských univerzit na postsovětském území. Večeře v místní restauraci.; Návrat do hotelu, nocleh.
6. DEN BUKHARA – SHAKHRISABS – SAMARKAND
Po snídani odhlášení z hotelu a přejezd do Shakhrisabz. Po příjezdu následuje prohlídka tohoto starobylého města, jehož název znamená „Zelené město“.; Opravdu je obklopeno zelenými sady a vinicemi. Všechny architektonické památky v Shakhrisabs jsou staré nejméně 500 let, a tak není divu, že se ho UNESCO rozhodlo přidat k seznamu světového dědictví památek.; Nejdříve navštívíme ruiny paláce Ak-Saray, který je opředen mnoha úžasnými legendami ohledně své výstavby a pokračujeme ke komplexu Dorut Saodat, což v překladu znamená„ zdroj energie“.
Jedná se o památník, který byl určen pro celou dynastii Timur a byl založen po smrti předčasně zesnulého nejstaršího syna v roce 1376. Mimo jiné mu dominuje i vícekomorová mešita s klenutým sálem Khazrati Imam.; Po návštěve mauzolea Jahongir pokračujeme ke komplexu Dorut Tillavat.; Památník vznikl po smrti významného duchovního vůdce Shamsiddin Kulal, zakladatele súfismu (mystický směr v islámu hlásající původní myšlenku úplného zřeknutí se individuální vůle), duchovního rádce a učitele.
Jeho hrob se stal ihned místem pro projevy úcty jeho četných žáků. Prohlídku zakončíme u mešity Kok Gumbaz, největší páteční mešity v Shakhrisabz.; Budova mešity je korunována velikou kopulí s modrou keramickou dlažbou, která dala jméno celé mešitě. Nalezneme zde i nápis z bílých dlaždic "Svrchovanost patří Alláhovi, bohatství patří k Alláhovi".; Pokračování cesty jízdou do Samarkandu. Večeře v místní restauraci, ubytování, nocleh.
7. DEN SAMARKAND
Snídaně v hotelu. Celodenní prohlídka druhého největšího města Uzbekistánu ležícícho v údolí řeky Zarafshan. Založení se datuje do stejné doby jako u Babylonu či Říma, tj. cca před 2500 lety, a za tak dlouhou dobu bylo svědkem mnoha převratných změn.; Nejen kvůli poloze na tzv. Hedvábné stezce se zde smíchalo mnoho kultur – íránská, indická, mongolská, trochu západní a trochu východní. Básnící ho označovali za Řím na východě či perlu východního muslimského světa.; Dnes je to unikátní poklad a je součástí kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Navštívíme náměstí Registan a observatoř Ulugbek z 15. st., jejímž základem byl vertikální kruh s poloměrem přes 40 m a s délkou oblouku přes 63 m. Pokračujeme k medresám Shir-Dor a Tilla-Kori, jejichž celá budova je bohatě zdobená ornamenty, a i když hlavní část výzdoby byla ztracena, tak vzhledem k úsilí restaurátorů byla obnovena ve druhé polovině 20. st.a v roce 2001 byla tato krásná památka Střední Asie uvedena v seznamu světového dědictví UNESCO.
Navštívíme mauzoleum Guri Emir s hrobkou z 15. st. a pokračujeme do architektonického komplexu Shakhi-Zindeh, jehož vznik je spojen s Kusam Ibn Abbáse, bratrancem proroka Mohameda.; Podle legendy byl Kusam smrtelně raněn na hradbách Samarkandu a unikl pod zem, kde stále žije, proto je jméno pohřebiště Shahi-Zinda - "žijící král". Poslední památkou, kterou dnes navštívíme, je bohatě zdobená mešita Bibi-Khonum. Den zakončíme na tržišti Siab s možností nákupu suvenýrů.; Večeře v místní restauraci, návrat do hotelu, nocleh.
8. DEN SAMARKAND - TASHKENT
Po snídani v hotelu odjezd do hlavního města Uzbekistánu – Tashkentu. Ubytování v hotelu.; Odpoledne následuje prohlídka města s jeho nejzajímavějšími místy, mezi které bezesporu patří komplex Khazrat Imam ze 16. stol. a mešita Kukeldash Madrassah, pocházející také ze 16. stol.; Její hlavní vchod, vysoký necelých 20 m, se nachází mezi ubytovnami studentů. Pokračujeme k mauzoleu Kaffafi Sashi a dále k mešitě Juma, která byla původně postavena již v roce 1451, poté byla zničena během silného zemětřesení, aby ji následně nechal Alexandr III. znovu postavit.; V roce 1997 byla mešita zbořena a znovu postavena. Dnes se nachází na původním místě ve staré části města.
Abychom si trochu odpočinuli od historie, navštívíme po cestě orientální trh Chorsu Bazaar, jeden z největších ve Střední Asii, kde se pod sedmi kopulemi s glazovanými barevnými dlaždicemi skrývají pavilony se zbožím všeho druhu – od potravin přes oblečení až po nábytek.; Odpočinek najdeme na Náměstí nezávislosti, které je vyhledávaným místem jak pro turisty, tak také pro místní obyvatele. Na rozlehlém náměstí, které se v severní části mění v nádherný park, se nachází mnoho skvostných fontán, kde se můžete v horkém dni trochu zchladit.
Naše prohlídka pokračuje u Památníku odvahy, který zde byl postaven po ničivém zemětřesení v roce 1966.; Dále se vydáme na náměstí Bunyodkor – jedno z nejmodernějších ve městě, jemuž dominuje Palác přátelství národů. Nachází se zde stejnojmenná stanice metra, ze které se vydáme do místní restaurace na večeři.; Jízda metrem je zde velký zážitek, protože Tashkent je jediné město ve Střední Asii, které má metro. Každá stanice je originální umělecké dílo věnované určitému tématu.; Jeho stavba začala v roce 1973 a o čtyři roky později vyjela první linka. Návrat do hotelu. Nocleh.
9. DEN TASHKENT
Snídaně. V časných ranních hodinách transfer na letiště. Odlet zpět do Prahy.; Občerstvení během letu. Přílet, konec programu.