Poznávací zájezdy Island. Komplexní okružní cesta ostrovem vám odhalí nespoutanou krásu Islandu. Sopečný ostrov je skutečnou evropskou exotikou. Tvrdé severské klima zapadá do atmosféry ostrova. Hory hrají barvami duhy, lávová pole jsou porostlá zeleným mechem, gejzíry a horké prameny ukazují sílu ukrytou v útrobách země. Pláže jsou černé, na každém kroku dřímá sopka, ledovce napájejí řeky a vytvářejí tak ty nejkrásnější vodopády. Naše kroky budou hlídat elfové a relax v Modré laguně na závěr zájezdu vás prostě nadchne.
Program poznávacího zájezdu Ohnivý okruh Islandem
Den 1 -
PRAHA/VÍDEŇ – KEFLAVIK Odlet na Island. Přistáváme na mezinárodním letišti Keflavik, které je jediným mezinárodním letištěm ostrova. Bylo vybudováno Američany během druhé světové války. Poslední levný alkohol v letištním duty free. Z letiště projíždíme měsíční krajinou přes poloostrov Reykjanes a míříme do nejseverněji položeného hlavního města světa. Golfové hřiště uprostřed lávového pole, velká hliníkárna a první domy okrajových části Reykjavíku. Ubytování v centru města, v jednom z nejklidnějších hlavních měst Evropy. Nebo je pátek, Reykjavík žije a my večer zažijeme opravdovou islandskou párty? Jinak víte, kdo je Jon Gnarr?
Den 2 -
REYKJAVIK – THINGVELLIR – GULLFOSS – GEYSIR Zlatý islandský okruh je jedním z výletů, které musíte na Islandu zažít. Nejstarší národní park Islandu – THINGVELLIR vznikl na místě kontinentální trhliny ALMANNAGIA. Evropa a Amerika se zde nejviditelněji od sebe vzdalují a trhají tak ostrov na dvě části. Na kterém z kontinentů momentálně stojíme? Místo vzniku jednoho z nejstarších fungujících parlamentů světa. Jistý způsob demokracie zde fungoval již od roku 930 n.l. Až do devatenáctého století islandský parlament zasedal právě na tomto místě. Největší přírodní jezero Islandu a při dobré viditelnosti již první výhledy na druhý největší ledovec ostrova. Od kontinentální trhliny se přesuneme do centra geotermální oblasti, kde kromě bublajícího bahna, horkých pramenů a vroucích jezírek, uvidíme i aktivní gejzír Strokkur a slavný GEYSIR. Na základě něj se jmenuje i tento přírodní úkaz. Zlatý vodopád GULLFOSS a jeho působivé dvě kaskády, ze kterých padá voda do čedičového kaňonu řeky Hvítá. Nebýt první ekologické aktivistky Islandu, pravděpodobně by na tomto místě stála obrovská vodní elektrárna. Reykjavík: prohlídka největšího města ve kterém žije skoro 2/3 obyvatel ostrova. Panoramatu města dominuje Hallgrimův kostel, který nemůžeme vynechat. Příjemné centrum v okolí hlavní ulice Laugavegur. O chvíli se tu budete cítit jako doma. Cestou si budeme povídat o tradicích kultury žijící na konci světa, o nejstarším parlamentu na světě, o zemi, jejíž prezident věří na elfy a kde se silniční síť přizpůsobuje přáním trollů. O zemi, kde se v roce 2009 třetina obyvatelstva chtěla vystěhovat ze země. Jak vnímají svou zemi nyní a proč nejsou členy Evropské unie? A jinak, věděli jste, že na Islandu se pěstuje nejvíce banánů v Evropě? Kupují si je Gróňané.
Den 3 -
REYKJAVIK – LANDMANNALAUGAR Příroda, jakou jste jinde neviděli! Čekají nás slavné Landmannalaugar. Terénním vozidlem přecházíme údolím Þjórsárdalur s praporkem u vodopádu HJALPARFOSS. Řeka Fossa se zde krásně štěpí na čedičových sloupech a padá do hloubky 20 metrů. Kaňony, údolí, nezpevněné přechody řek, pole černé lávy a na obzoru majestátní sopka Hekla, kterou středověcí Islanďané považovali za bránu do pekla. Země jako z jiného světa, ne nadarmo se stala přírodní kulisou při natáčení filmů odehrávajících se na jiné planetě. Dokonce i americká NASA zde testovala svůj Mars Rover. Jezero FROSTASTADAVATN obklopené barevnými horami a krátery. Římsa kráteru BLÁHYLUR, na kterou se vydrápeme naším terénním autobusem. Okolo nás zřejmě nejpestřejší a nejbarevnější scenérie Islandu. Čas na túru sopečným údolím LAUGAHRAUN nebo si troufnete vystoupit na vrch BLÁHNÚKUR s okouzlujícím výhledem na okolí. Pohodlnější se zatím vykoupou v přírodních horkých pramenech. Návrat do Reykjavíku a večeře v jedné z top-restaurací města. Zejména milovníci ryb a jehněčího masa si přijdou na své, ale ochutnat můžete i velrybu, či koně. Reykjavík je malý, ale kvalitou restaurací patří mezi evropskou špičku. (Tento výlet se v květnovém termínu nekoná z důvodu neprůjezdných cest a je nahrazen jiným výletem).
Den 4 -
REYKJAVIK – SELJALANDSFOSS – SKOGAFOSS – VIK – SKAFTAFELL Pověstná krása jižního pobřeží Islandu. Dnes se přesuneme z hlavního města ostrova až pod největší Evropský ledovec. Cestou nás čeká propracovaný program. Dva fantastické vodopády SELJALANDSFOSS a SKOGAFOSS, které hlídají zkamenělý trollové. Pokud bude dobrá viditelnost uvidíme i jedny z nejmladších sopečných ostrovů, známých jako Vestmanské ostrovy. Procházet budeme pod sopku EYJAFJALLAJOKULL, která v roce 2010 proslavila Island na celém světě. Fakultativní návštěva ledovce a jízda na skútrech, pro ty, kteří chtějí zažít ještě více. Magická černá pláž a výhled na známý skalní útvar DYRHOLAEY s množstvím hnízdících ptáků. Budeme mít štěstí i na známé papoušky severu? Nejjižnější vesnice ostrova VIK, která při kterémkoliv výbuchu sopky Katla může zaniknout pod masou vody z tajícího ledovce MÝRDALSJÖKULL. Proč tu lidé žijí? Fascinující čedičové skály na nejjižnějších místech Islandu. Jaký je nejbližší kontinent směrem na jih? Že by Antarktida? Cestou č. 1 pokračujeme přes obrovské lávové pole ELDHRAUN, které je krásně porostlé zeleným islandským mechem. Toto lávové pole bylo zformované sopkou Laki v roce 1783 při jedné z největších sopečných erupcí v dějinách lidstva. Nevynecháme ani zastávku při 2 miliony let starém kaňonu FJADRÁRGLJÚFUR, který nabízí fotogenické panoramatické výhledy. Na večer přicházíme do oblasti Skaftafell. Ta je součástí největšího národního parku VATNAJÖKULL, který se pyšní nejvyššími horami Islandu.
Den 5 -
SKAFTAFELL – JÖKULSARLÓN – STOKKSNES – EGILSSTADIR Výlet v národním parku SKAFTAFELL, který se nachází hned pod největším islandským ledovcem. Drsné podmínky a skutečné dobrodružství. Jezero JOKULSARLON ve stínu ledovce VATNAJOKULL, na kterém plavou obrovské ledové kry. Ne nadarmo se zde natáčely filmy jako Tombraider, bondovka "Dnes neumírej" či Batman začíná. Fakultativní plavba na obojživelníku po laguně vás určitě nadchne. Na diamantové pláži se setkává ledovec s Atlantickým oceánem. Uvidíme i tentokrát tuleně, kteří toto místo vyhledávají. Směřujeme do oblasti východních fjordů. Cesta vede přes malebné rybářské vesničky Höfn a Djúpivogur ležící na významné obchodní cestě. Pohoří VESTRAHORN je jedním z nejfotografovanějších míst této oblasti a nacházejí se zde i pozůstatky vikingské kultury. Malebné scenérie pobřežní trasy nás přivedou východními fjordy až do městečka EGILSSTADIR, které leží u jezera Lagarfljót. Právě to údajně ukrývá bájnou islandskou příšeru Lagarfljótsormur, kterou bychom mohli označit za "islandskou Nessie".
Den 6 -
EGILSSTADIR – MÝVATN – AKUREYRI Ráno opouštíme východní část ostrova a autobusem se vydáme se na cestu do hlavního města severního Islandu, které je zároveň čtvrtým největším městem ostrova. Čeká nás krásný sever. Reykjavík má zlatý okruh, Akureyri zase diamantový. SEN pro vás připravil pestrý a propracovaný program jako když se brousí ten nejcennější diamant. Dnes nás čeká jižní trasa tohoto známého okruhu, kterou jsme si doplnili o příjemnou túru a místa navíc, které v běžném programu nenajdete. Cestou budeme procházet kolem nejvýše položené usedlosti ostrova, která se nachází v nadmořské výšce 469 m nad mořem. V blízkosti komářího jezera MÝVATN, to opravdu vře. Vařící bahno a bahenní sopky v oblasti NAMAFJALL. Cestou kolem geotermální elektrárny přicházíme až k sopce KRAFLA, jejíž kráter Víti, v překladu peklo, vyplňuje smaragdově zbarvená voda. Procházet se budeme lávovým polem sopky Krafla v oblasti LEIRHNJÚKUR, kde se neustále páří ze země a kde si přítomnost magmatu pod vašima nohama, uvědomíte více než jindy. Lávovým labyrintem vedle Temných zámků – DIMMUBORGIR, ve kterých žijí islandští trollové se dostaneme až k sopce HVERFELL. Aktivnější mohou vystoupit na její kalderu s ohromujícím průměrem jednoho kilometru. Výhledy na okolí a pseudokrátery SKÚTUSTADIR u jezera Mývatn. Příznivci seriálu "Hry o trůny" nevynechají známou jeskyni GRJÓTAGLJÁ v níž se odehrávala jedna z milostných scén Jona Snowa. Víte která? Krkolomný Akureyrarkaupstaður je plný název města AKUREYRI, kde strávíme nejblíže dvě noci. Čekali byste na tomto místě, necelých 100 km od severního polárního kruhu botanickou zahradu, či univerzitu? Město je proslulé i takzvaným THE ARCTIC OPEN což je golfový turnaj, který se zde odehrává v létě pod půlnočním sluncem. Atraktivně situované město na pobřeží fjordu – Eyjafjörður. Obklopený je zasněženými vrcholy okolních hor, na kterých najdete i lyžařská střediska. Nejvyšší stavbou a hlavní dominantou města je kostel AKUREYRARKIRKJA. Víte, jak Island přijal křesťanství? Vysvětlíme si to na vitrážích tohoto moderního kostela. Příjemné historické centrum, s kvalitními restauracemi a pestrým nočním životem. Slyšeli jste už o pivní lázni?
Den 7 -
AKUREYRI – GODAFOSS – HUSAVÍK – ÁSBYRGI – DETIFOSS Horkou oblast dnes necháme za sebou a vydáme se poznávat severní trasu diamantového okruhu. Na začátku naší cesty se pokocháme "božským" vodopádem GODAFOSS, který zaslouženě patří k těm nejkrásnějším. HUSAVÍK je častokrát označován jako jedna z nejstarších osad Islandu a hlavní město pro pozorování velryb na Islandu. Právě z něj vyplujeme za tímto dobrodružstvím. Tříhodinový výlet lodí v krásném prostředí hor, skalnatého pobřeží a zátoky plné velryb. Příjemný přístav tohoto rybářského města, ve kterém byste měli ochutnat výbornou rybí polévku a další rybí speciality. Scénickou jízdou pobřežím severního Islandu se dostáváme až k jedinečnému přírodnímu úkazu, který vznikl podle legendy jako otisk kopyta létajícího osminohého koně boha Ódina. Uvěříte této legendě nebo vědeckému vysvětlení vzniku kaňonu ÁSBYRGI. Čekají nás Zkamenělý trollové, červený hřeben RAUDHOLAR a působivé čedičové jeskyně. Je až neuvěřitelné, co tu příroda vytvořila. Národní park JOKULSÁRGLJÚFUR a krátká procházka v prostředí kaňonu ledovcové řeky Jökulsá á Fjollum. Na ní se nachází i slavný vodopád DETIFOSS, druhý nejmohutnější vodopád Evropy a nejmohutnější vodopád ostrova. Kruh se nám uzavírá a my jsme tak odhalili islandský diamant v podobě diamantového okruhu.
Den 8 -
AKUREYRI – HVÍTSERKUR – SNAEFELLSNES Opouštíme daleký sever a po silnici číslo 1 pokračujeme dále. Míjíme malebný horský masiv HRAUNDRANGI a dostáváme se více a více na západ. Známý skalní útvar HVITSERKUR, který připomíná zkamenělého slona stojícího v mělkých vodách Húnafjörður. Kolem západních fjordů přicházíme až na bájný poloostrov SNAEFELLSNES. Země, kterou zvěčnil Jules Verne ve svém fantastickém románu. První zastávkou bude lávové pole BERSERKJAHRAUN, které vzniklo přibližně před 4 000 lety, jako důsledek výbuchu tří okolních sopek. KIRKJUFELL je spolu s krásným vodopádem nejfotografovanější horou Islandu. Pravděpodobně jste ji už viděli, pokud jste sledovali slavný seriál "Hra o trůny". Dostáváme se až na samotný konec poloostrova. Během jízdy vidíme nespočet sopečných kráterů. Nyní je čas kráčet po jednom z nich. SAXHÓLL byl vytvořen asi před 3 000 lety a je vysoký 100 metrů. Díky schodišti je chůze na vrchol velmi jednoduchá a zvládne ji každý. Odměnou vám bude nádherný výhled na okolní lávová pole a slavnou sopku SNÆFELLSJÖKULL. Nejhezčí západní Island je dnes téměř bez turistů.
Den 9 -
SNAEFELLSNES – REYKJAVÍK – MODRÁ LAGUNA – PRAHA/VÍDEŇ Island je známý svými plážemi s černým pískem. DJÚPALÓNSSANDUR je jedním z nich a toto místo vás určitě ohromí. Nohy do Atlantiku si namočíme právě zde. V minulosti zde byl přístav pro rybářské čluny. Všichni rybáři museli prokázat zvedáním kamenů různé velikosti svou sílu. Pouze ti nejsilnější si tak dokázali zajistit místo na jedné z lodí. Byli byste úspěšní i vy? Projdeme se šarmantní rybářskou vesničkou Arnarstapi, při které budeme obdivovat úžasné skalní útvary a útesy. Ty vytvořily bouřlivé vlny oceánu a staly se tak domovem velkého množství mořských ptáků. Ikonický černý dřevěný kostelík BÚÐAKIRKJA si zvěčníme našimi fotoaparáty. Směřujeme do Reykjavíku, ale čeká nás ještě zastávka na krásné dozlatova zbarvené pláži YTRI TUNGA. Při této pláži se po celý rok zdržují kolonie tuleňů. Na závěr nás čeká jedna z nejnavštěvovanějších atrakcí Islandu. Odpoledne strávíme v Modré laguně a vykoupeme se v její termální vodě bohaté na minerály a pak už transfer na letiště a odlet domů.
Den 10 -
PRAHA/VÍDEŇ Přílet domů a sdílení zážitků s rodinou a přáteli. Mnohé islandské názvy již umíte vyslovit správně!