Norsko, Lofoty, Rusko
Poznávací zájezdy Norsko - Švédsko - Finsko - Rusko. Tato cesta vás zavede na nejkrásnější evropské souostroví Lofoty daleko za polárním kruhem. Nahlédneme i do Švédska, abychom se nadechli severské přírody u největšího horského jezera Skandinávie. Podíváme se, jak žijí Sámové ve Finsku, dobudeme Nordkapp a cestu zakončíme s ruskou vodkou v Murmansku. Pojeďte s námi v malé exkluzivní skupince za půlnočním sluncem.
Program poznávacího zájezdu Norsko, Lofoty, Rusko
Den 1
Odlet na sever. Mnozí říkají, že Norsko je nejkrásnější zemí na světě a Lofoty jsou jeho nejkrásnější částí. My si to myslíme také. Přílet do TROMSO. Prohlídka hlavního města severního Norska daleko za polárním kruhem. Kdysi si zde dobyvatelé Arktidy Amundsen, Nansen nebo Umberto Nobile podávali kliku. Dnes zde leží nejsevernější univerzita na světě a běhá se Maraton půlnočního slunce. I zde jsme už běhali. Od 18. května do konce července zde slunce nezapadne. Lanovkou vyjedeme na vyhlídku Storsneinen (fakultativně, 421 m. n. m.), ti akčnější vyjdou pěšky, nahlédneme do Katedrály Severního ledového oceánu. Nalodění se, noc v kajutách. Uprostřed noci vycházíme na palubu a žasneme nad výhledy a nekonečným světlem.
Den 2
Nádherná plavba z nejsevernějšího velkého města Norska na magické souostroví. SVOLVAER - hlavní město a vstupní brána do Lofot.
Den 3
Náš okruh po Alpách vystupujících z moře začíná. Stěna Lofot dlouhá sto šedesát kilometrů vám vyrazí dech. A pak znovu. A zase. Městečko s kouzelným názvem A na nejjižnějším konci ostrova Moskenes. Právě odsud je stěna Lofot nejkrásnější. Červené, okrové, bílé a modré dřevěné domky vesničky REINE, jakoby byly postaveny z lega. Norský týdeník nedávno Reine prohlásil za nejkrásnější město v Norsku. Budete souhlasit? Oběd v prý nejútulnější hospůdce na sever od polárního kruhu. Po visutém mostě pokračujeme na ostrov Flakstad. Další praporky a další fotografie. Čeká nás pohádkový NUSFJORD (vstupné máte v ceně). Už samotná cesta podél devětsetmetrové skalní stěny je zážitek. Nusfjord a jeho domky z devatenáctého století (UNESCO) táhnoucí se po břehu uzoučkého fjordu zase třešnička na dortu. Zpět do Svolvaeru.
Den 4
Ostrov Vestagoy a vesnička Borge. Jedno z nejvýznamnějších vikingských muzeí celé Skandinávie (vstup cca 20 €, platí se na místě). Dále po mostě a jsme na ostrově Austvagoy. Čeká nás další kandidát na nejkrásnější místo Norska – romantický HENNINGSVAER. Opět krásná, do skal vytesaná cesta, kterou v zimní tmě lemují rybářské lodě a sušené ryby. My přicházíme v nekonečném světle léta. O to víc si Henningsaer užijeme. Odpoledne pro zájemce tříhodinová plavba do Trolího fjordu TROLLFJORD, který svou krásou může konkurovat Geirangeru.
Den 5
Dlouhý den a náročný přesun. Projíždíme souostroví Vesterály a směřujeme dále na sever. Míjíme NARVIK - někdejší hlavní přístav severního Norska, kterým Skandinávii opouštěla švédská železná ruda. Může se překročením hranice země opravdu tak změnit? Může být ŠVÉDSKO pro Čecha levné? Země tří korunek a její nejvzdálenější region. Vstupujeme do Laponska. Překrásné jezero Torneträsk - největší horské jezero Skandinávie. Horský útvar BRÁNA DO LAPONSKA, který najdete ve všech obrázkových knihách o Švédsku. Příjezd do hlavního města severního Švédska KIRUNA.
Den 6
Dá se jet ještě více na sever? Dá! Přijíždíme nejsevernějším cípem Finska a přes vesničku Kautokeino s laponským názvem Guovdageaidnu přijíždíme do Alty. Odlehlá liduprázdná Evropa.
Den 7
Blížíme se na konec světa. Přes tunely vysekané ve skalách míříme na Severní mys, na NORDKAPP. Nejsevernější bod kontinentální Evropy, resp. 300 metrů vysoká skála oddělující Atlantský oceán od Severního ledového oceánu. Magický, nádherný bod, kde pravý cestovatel musí jednou za život stát. Vysoké vstupné máte již v ceně. Noc v městečku Lakselv. Neuvěřitelné zážitky si odsedíme. Dnes projedeme 490 kilometrů. Bude to stát za to.
Den 8
Směřujeme na jih. KARASJOK - sídlo prvního laponského parlamentu na světě, který má chránit identitu této menšiny, dlouho v Norsku utiskovanou. V roce 1886 zde byla naměřena nejnižší teplota v historii Norska - minus 51,4 stupně. Překročíme norsko-finskou hranici k největšímu jezeru Laponska INARI. Kolem tohoto bájného jezera zemí sobů a Laponců do srdce finských Laponců - Sámů. Jak žijí? Přes nedozírnou tundru zpět do Norska. Přijíždíme do Kirkenesu.
Den 9
KIRKENES, kde 400 km za polárním kruhem slunce nezajde za obzor 70 dnů. Chceme oslavovat život a světlo s Laponci. Kirkenes byl spolu s Drážďanami městem, které zažilo během druhé světové války nejvíce leteckých náletů. Fakultativní výlet na člunu v Barentsově moři, kde se setkáme s jedním z nejnebezpečnějších povolání světa - sami si vylovíme královské kraby, těžké až 5 kilogramů. Doporučujeme! Následně si vychutnáme čerstvě připravená klepítka. Odpoledne opouštíme možná nejbohatší zemi světa, překračujeme hranici a pět hodin putujeme velmi zajímavou cestou přes poloostrov Kola do jedné z nejodlehlejších částí Ruska. Nedozírné lesy, jezera a ostnaté dráty. Pouze zde žijí ruští Laponci. Příjezd do Murmansku, největšího města světa ležícího za polárním kruhem. Přespíme v absolutním centru v jednom ze dvou nejlepších hotelů města. Dáte si vodku a lososa k večeři? 220 kilometrů a svět se zcela změnil.
Den 10
Prohlídka exotické metropole severního Ruska, Prospekt Lenina s velkou sochou tohoto vůdce proletariátu. Neuvěřitelné město velmi daleko od norské přírody. Počet obyvatel Murmansku klesl za posledních dvacet let o dvě stě tisíc, ale s více než třemi sty obyvateli je to jednoznačně největší město za polárním kruhem. Pro srovnání, největší město za polárním kruhem na americkém kontinentu má asi pět tisíc obyvatel (Sisimiut leží v Grónsku). Když si Rusko něco řekne, tak to zvládne. Svítí slunce, Murmančané posedávají v parcích a olizují maroženoje a popíjejí vodku. My popíjíme s nimi. Zahrajeme alespoň remízu? Rozloučení se severem jak má být.
Den 11
Transfer na letiště a odlet domů.