Je koupání v českých přehradách bezpečné? Pozor by si měly dávat hlavně těhotné ženy, ale také děti a alergici
Duben, květen i červen patřily v roce 2015 mezi velmi teplé měsíce. V dubnu se pohybovala maximální teplota okolo 26°C, v květnu vystoupila na 28°C a v červnu dokonce na 34°C. Přestože nyní zažíváme krátké ochlazení, brzy se navrátí letní teploty a spolu s nimi i výborné podmínky na koupání. To si můžete v naší republice užívat buďto na venkovních koupalištích nebo přehradách, kterých je zde opravdu velké množství. A právě na přehrady, kvalitu jejich vody a případná zdravotní rizika jsme se zaměřili v tomto článku.
Kontrola kvality vody je každoročně prováděna krajskými hygienickými stanicemi (KHS), případně provozovateli daných koupališť. Kvalita vody je hodnocena vždy v měsíčních intervalech a výsledky jsou dostupné online. Než tedy se tedy vyrazíte koupat, je rozhodně dobré podívat se, zda byla voda dané přehrady kontrolována a zda splňuje požadavky na čistotu. Zvýšené opatrnosti by měli dbát zejména alergici, malé děti a těhotné ženy.
A co se tedy u vody přehradách hodnotí? Zejména množství sinic
Sinice patří mezi velmi jednoduché živočichy a na své buněčné úrovni jsou velmi podobné bakteriím. Obsahují fotosyntetická barviva, díky čemuž jsou schopny převádět energii ze slunečního záření do energeticky bohatých molekul (cukrů). Sinice se vyskytují přirozeně všude a vodní prostředí (zejména stojatá voda) je pro ně ideální, protože jim nevadí nízký obsah kyslíku a vyšší obsah UV záření.
Příčiny a důsledky přemnožení sinic v přehradách
Životní cyklus sinic je založen na nepohlavním rozmnožování a rychlost s jakou se rozmnožují je dána několika faktory. Tím nejvýraznějším je množství živin ve vodě. Pro sinice je touto živinou fosfor, při jehož zvýšené koncentraci výrazně narůstá také rychlost reprodukce těchto organismů. Důležitým parametrem je také přítomnost planktonu, který se sinicemi živí. Ovšem v případě, že se přemnoží ve vodě sinice, tím pádem i plankton, který má v takové situaci dostatek potravy, dochází k rapidnímu úbytku kyslíku ve vodě, a tím pádem i k odumírání ryb a dalších živočichů žijících v tomto prostředí.
Kromě množství živin, kterými nemusí být jen fosfor, jsou dalšími rizikovými faktory také teplota vody (čím vyšší, tím vyšší je riziko přemnožení sinic) a také hodnota pH vody. Přičemž opět vyšší hodnota (zásaditější pH) značí vyšší riziko, že dojde k přemnožení sinic.
Jak sinice ohrožují zdraví člověka?
Proč je vlastně vyšší množství sinic ve vodě špatné pro člověka? Sinice totiž uvolňují látky označované jako kyanotoxiny, které mohou vyvolat alergické reakce při styku s kůží, navíc jsou hepatotoxické (toxické pro játra), neurotoxické, imunotoxické, emryotoxické (toxické pro vyvíjející se plod) a mají také mutagenní účinek na DNA.
Před koupáním v přehradách a vodních nádržích tedy rozhodně doporučujeme prohlédnout si výsledky aktuálních testů. Přehled lokalit s vyhovujícími parametry je vždy k dispozici online a neí tedy žádný problém dohledat si prověřená a „bezpečná“ místa pro koupání.