Vyrážíte na hory? Vrstvěte správně oblečení!
Přestože to tak u nás zatím nevypadá, zima je v plném proudu a Alpy hlásí poměrně dobré sněhové podmínky! Není tedy na co čekat – stačí jen zabalit lyže nebo snowboardy a vyrazit na hory! Mrazivé počasí vyžaduje také správné funkční oblečení, které vás ochrání před mrazem a nebude vás nijak omezovat v pohybu. Nabídka funkčního oblečení je poměrně široká. V tomto článku jsme se pro vás rozhodli shrnout možnosti týkající se typů materiálů, správného pořadí vrstev apod.
První vrstva – funkční prádlo
Nejspodnější vrstvu by mělo tvořit správně zvolené funkční termoprádlo. Tato vrstva je neblíže pokožce, a proto je nezbytné, aby účinně odváděla pot od těla, což je nezbytné pro optimální termoregulaci. Termoprádlo vás tedy udržuje v teple a suchu. Na výběr máte z několika typů termoprádla lišících se použitými materiály. Podstatnou vlastností, kterou by mělo vaše termoprádlo mít, je schopnost nesát do sebe vlhkost, nýbrž jen propouštět. Materiál by měl být tedy dostatečně prodyšný. Pozor byste si měli dát také na strukturu a tloušťku látky. Záleží na tom, jak teplé termoprádlo hledáte. Základní tenká termoprádla zajišťují skvělou prodyšnost, ovšem minimální tepelnou izolaci. Silnější materiály naopak zajišťují výborné udržení tepla, ale prodyšnost je zde snížená. Ideální je vybírat ze středně silných materiálů, které jsou optimálním kompromisem.
Druhá vrstva – funkční mikiny
Druhá vrstva je často označována jako zateplovací. Nosí se přímo na první vrstvě a její funkcí je udržet vaše tělo v teple. Obvykle se vyrábí z merino vlny, nebo ze syntetických materiálů. Merino vlna je velmi oblíbená díky své schopnosti udržet si termoregulační schopnosti i poté, co zvlhne. Přestože vás má druhá vrstva zahřát, musí být stejně jako první vrstva, prodyšná, aby bylo možné odvést vlhkost od pokožky dále do třetí vrstvy a dále do vnějšího prostředí. Dalšími důležitými vlastnostmi druhé vrstvy jsou vysoká výhřevnost, lehkost materiálu a rychlé schnutí. Druhou vrstvu tvoří nejčastěji mikiny se zvýšeným límcem.
Třetí vrstva – ochrana před větrem a deštěm
Poslední, třetí, vrstva slouží jako ochrana před větrem a deštěm, ale zároveň zachovat vlastnosti předchozích dvou vrstev. Tuto svrchní vrstvu tvoří bundy s membránou, které jsou odolné proti vodou v nejrůznějších podobách. Namísto membrány je někdy používán zátěr (nanesení polyuretanové vrstvy na svrchní materiál bundy), který brání pronikání vlhkosti dovnitř, ale zároveň je materiál dostatečně prodyšný. Do náročnějšího počasí, jako je například intenzivní déšť, jsou vhodnější bundy s membránou, které lépe odolávají prosakování vody. Odolnost před větrem pak zajišťuje hustota tkaní materiálu.