Ve kterých oblastech se bát útoku žraloka?
Žraloci a možnost jejich útoku na člověka jsou v posledních dvou týdnech velmi diskutovaným tématem. Může za to nečekaný útok v egyptském letovisku Marsa Alam, kde po útoku žraloka zemřel český turista. Ten se podle všeho koupal nedaleko mola u hotelové pláže, kde se před ním každý den koupaly desítky jiných turistů – mimo jiné i jeho manželka s dcerou, které cely incident viděly na vlastní oči.
O útocích žraloků v Egyptě se v médiích příliš nemluvilo, přestože nyní se objevují informace, že výskyt žraloků v Rudém moři není ničím raritním a občas dochází i k jejich střetům s turisty. Konkrétně prý došlo k 15-ti útokům za posledních 10 let, přičemž ne všechny byly smrtelné.
Jak se bránit útoku žraloka a kde se ho obávat?
Žraloci se typicky vyskytují u pobřeží Ameriky a Austrálie, kde se s nimi potýkají zejména surfaři, kteří žralokům připomínají jejich přirozenou kořist – tuleně. Ovšem výskyt žraloků není ničím neobvyklým také ve Středozemním moři a potkat se s nimi můžete také na Jadranu. Celkem se ve Středozemním moři vyskytuje cca 45 druhů žraloků. Od těch obřích, kteří jsou zapřisáhlí vegetariáni a živí se planktonem, až po obávaného žraloka bílého, který může dorůstat délky až neuvěřitelných 6 metrů.
Ovšem k útokům na turisty na pobřeží Jadranu nedochází. Žraloci se zde vyskytují spíše ve vzdálenosti několik km od pobřeží, kde loví ryby a větší mořské živočichy. Plánujete-li tedy výlet lodí a koupání na širém moři, měli byste se mít na pozoru i zde.
Místem s častějším výskytem žraloků je zejména oblast mezi jižní Itálií a Sicílií, kde můžete nejčastěji spatřit žraloka šedého, který je typický právě pro oblast Středozemního moře. Je trochu menší, než žralok bílý a navíc nemá na zádech typickou hřbetní ploutev, podle kterého byste poznali, že se jedná o žraloka. Jedná se o jednoho z nejstarších zástupců žraloků a jeho aktivita je vysoká zejména v noci, kdy loví v Messinské úžině ryby. Rozhodně se zde tedy nedoporučuje noční koupání.
Přestože se žraloci ve Středozemním moři vyskytují a to i v oblastech, kde jezdí čeští turisté, počet útoků je oproti Americe a Austrálii zanedbatelný. Za posledních 100 let došlo v Itálii k 50 útokům, přičemž 11 bylo smrtelných, v Chorvatsku pak k 25 útokům a zemřelo při nich 12 lidí. Budete-li se řídit pravidly bezpečnosti, riziko je zde minimální.
Jak se vyhnout útoku žraloka?
Pokud se budete koupat v otevřeném moři, vždy existuje riziko, že se setkáte s mořskými živočichy, včetně predátorů, jakými jsou například žraloci. Ovšem riziko lze výrazně snížit. Jaká jsou doporučení?
- Nechoďte se koupat v noci, kdy jsou mořští predátoři aktivní
- Neplavte příliš daleko od břehu
- Vyhýbejte se místům, kde byl napaden člověk
- Nechoďte do vody s otevřenou krvácející ránou, stejně tak by se zde neměly koupat ženy během menstruace
- Vyhýbejte se oblastem, kde rybáři vyhazují zbytky ryb
- Držte se ve skupinách. Žraloci útočí nejčastěji na jednotlivce a skupinám se vyhýbá
- Nenoste do vody šperky – odlesky mohou žraloka přivábit
- Pokud už k útoku žraloka dojde, snažte se do zasáhnout čímkoliv do oka nebo do „nosu“, kde jsou tito predátoři nejcitlivější. Máte velkou šanci, že to žraloka odradí