Úsvit řeckých dějin
Dnešní návštěvníci Řecka mají možnost sledovat stopy z řecké historie pocházející z doby paleolitu až do římského období ve stovkách archeologických nalezišť, stejně jako v archeologických muzeích a sbírkách, které jsou roztroušeny po celé zemi. První stopy lidského osídlení se v Řecku datují do doby paleolitu (tj. 120 000 – 10 000 let př.n.l.). Během období neolitu, které následovalo (7 000 - 3 000 př.n.l.) vzniklo po celé zemi nepřeberné množství staveb. Četné budovy a také hřbitovy byly nalezeny například v regionu Thesálie, konkrétně v městech Dimini a Sesklo, na Peloponésu, v Makedonii atd.
Počátek doby bronzové (cca 3 000 – 1 100 př.n.l.) se vyznačuje výskytem prvních městských center v oblasti Egejského moře. Prosperující města, či spíše sídliště, byla nalezena na Krétě, kolem řeckého pobřeží, Kykladech a v severovýchodní části Egejského moře. Toto všechno jsou oblasti, kde se vyvinuly charakteristické kulturní vzorce.
Mínojská civilizace na Krétě
Na začátku 2. tisíciletí př.n.l. se na Krétě objevila Mínojská civilizace, která byla první velkou civilizací v Řecku a také jednou z prvních v Evropě. Centrem a také chloubou Mínojské civilizace byl palác Knossos, ale za doby jejich vlády zde vznikla celá řada nádherných architektonických i uměleckých děl. Vytvořili zde také rozvinutou komunikační síť propojující východní Středomoří s řeckou pevninou a ostrovy v Egejském moři, kde měla Mínojská civilizace rozhodující vliv.
Doba Mínojské civilizace, byla také dobou rozkvětu Kréty, ale přibližně v roce 1 500 př.n.l. vlivem vpádu Achajů a také škod vytvořených sopečným výbuchem na Santorini, Mínojská civilizace upadala a nastala velká populační migrace do Malé Asie a na Kypr, tzv. 1.řecká kolonizace.