Umělé ostrovy u Dubaje se potápějí a Čína expanduje do Jihočínského moře
Umělé ostrovy jsou zajímavým fenoménem, který se poprvé objevil v druhé polovině 20. století. Vytvořit umělý ostrov je velmi náročný proces a to jak na čas, tak na techniku a materiál. Je potřeba vhodně vybrat místo, najmout odborníky na rozvržení celé stavby, stroje, nemalé množství dělníků a samozřejmě je potřeba také velké množství kamene a písku.
Umělé ostrovy u Dubaje
Přesto vznikla na světě celá řada umělých ostrovů – mezi nejznámější patří bezesporu ostrovy ve tvaru palmy (Palm islands – Palmové ostrovy) nacházející se u Dubaje. Tyto ostrovy byly budovány za jediným cílem, přitáhnout do Dubaje více turistů a zvýšit kapacitu pláží a hotelů. Díky umělým ostrovům se tak délka pláží prodloužila o stovky kilometrů a na každém z ostrovů měly být vybudovány nové luxusní hotely. Výstavba Palmových ostrovů začala v roce 2001 a první ostrov byl hotov již v roce 2005 (Palm Jumeirah). Mezi nejznámější stavby na tomto ostrově je hotel Atlantis.
Přestože výstavba umělých ostrovů u Dubaje probíhala v začátcích poměrně hladce, projevila se na ní finanční krize, která výstavbu prakticky zastavila. Těsně po vybudování Palm Jumeirah vznikly další dva ostrovy: Palm Jebel Ali a Palm Deira, které jsou však doposud stále úplně prázdné.
Navíc zde bylo budováno další souostroví – cca 300 umělých ostrovů uspořádaných do tvaru mapy světa. Stavba těchto ostrovů se jednak také potýkala s následky finanční krize, ale navíc se ostrovy začaly potápět. Písečnou erozí se postupně zanášejí kanály pro lodní dopravu, která je jediným způsobem dopravy na ostrovy a výzkumy ukazují, že se ostrovy pomalu sesouvají zpět do moře. Jaký bude osud umělých ostrovů u Dubaje, asi ukáže jen čas. Zástupci firmy, která je zodpovědná za jejich výstavbu tvrdí, že projekt je pouze „pozastaven“ a bude pokračovat. Nechme se tedy překvapit.
Čína expanduje do Jihočínského moře
Spojené arabské emiráty ovšem nejsou jedinou zemí, která se rozhodla vybudovat umělé ostrovy – nyní se k nim přidala také Čína, která právě dokončuje projekt budování umělých ostrovů v Jihočínském moři (cca tisíc kilometrů od pevniny Číny). Ovšem tyto ostrovy nejsou budovány jako místo pro rekreaci. Peking zde plánuje vystavět mimo jiné letiště pro vojenské základny a zabrání tohoto území je spíše strategický tah s cílem zdůraznit nároky na toto území, které je bohaté na ložiska ropy a zemního plynu. Ovšem Čína není jedinou zemí, která si nárokuje části tohoto území, dalšími jsou Filipíny, Malajsie, Brunej a Vietnam. Do sporu se navíc vkládají také Spojené státy americké, které prohlašují, že pouhý fakt, že zde Čína vybuduje umělé ostrovy nemůže zajistit jakýkoliv nárok z jejich strany.