Účinky minerální vody na zdraví
K lázeňské dovolené neodmyslitelně patří také pitné kúry. V čem je ovšem minerální voda, kterou naleznete v lázních, tak jedinečná? A čím přispívá našemu zdraví?
Jak vzniká minerální voda
Koloběh vody na Zemi zná od základní školy asi každý. Voda se odpařuje ze zemského povrchu, vodní páry se následně srážejí a v podobě deště, sněhu nebo krup se voda dostává zpět na zem. Aby se z této vody stala minerální voda, musí prosakovat velmi hluboko. Mnohdy se udává hloubka až 30 kilometrů pod zemským povrchem. Zde se voda čistí, obohacuje se o nejrůznější minerální látky a stává se z ní podzemní minerální pramen.
Následně pak opět vyvěrá na povrch. V místech s výskytem těchto minerálních pramenů byly kdysi budovány studánky, které jsou dodnes k dispozici turistům při výšlapech na horách. Také lázně byly budovány v místech s výskytem minerálních pramenů, používají se totiž k léčebným procedurám – ať už ke koupelím, inhalacím nebo k pitným kúrám.
Účinky minerální vody na zdraví
V čem je tedy minerální voda odlišná od běžné vody, která nám vytéká z kohoutku? A proč bychom ji měli konzumovat, když chceme zůstat vitální a fit? V první řadě je nutné podotknout, že každá minerální voda je trochu odlišná. Její složení totiž závisí na geologickém podloží lokality, ve které pramen vzniká. Někdy může být tedy voda více železitá, jindy obsahovat více sodných solí, to pak ovlivňuje její chuť a stejně jak její léčivé účinky.
Nejznámější minerální prameny České republiky naleznete v Karlových Varech, Mariánských Lázních, Františkových Lázních, Luhačovicích, Karlově Studánce a v Teplicích. Všechny tyto prameny obsahují minerální látky a stopové prvky, které jsou nezbytné pro správnou funkci našeho organismu. Jsou totiž součástí stavebních kamenů našeho těla a jsou také potřebné pro funkci enzymů.
V Luhačovicích naleznete minerální prameny s vysokým obsahem kyseliny borité a zejména pak sodíku, díky čemuž má voda výrazně slanou chuť. Můžete ji znát pod označením Vincentka. Tato voda je doporučována při onemocnění dýchací soustavy, zejména hlasivek a zánětlivých onemocněních trávící soustavy.
Naproti tomu minerální vody s nižším obsahem solí a alkaličtějším pH jsou vhodné pro snížení hladiny cukru v krvi, při zánětlivých onemocněních vylučovacích cest, při onemocněních dýchací soustavy a při zánětech žlučových cest.
Jodové vody zase zvyšují množství vápníku v krvi a pomáhají jeho ukládání do kostí. Navíc pomáhají při hlenovitých obtížích dýchacích cest, kdy napomáhají lepšímu vykašlávání.
Minerální prameny mohou mít různou teplotu. Teplé (s teplotou nad 25°C) působí diureticky, čehož e využívá při ledvinových kamenech a při zánětech dolních močových cest.