Turecko, Tunisko ani Egypt v letošním roce netáhnou
Letní sezóna je skoro tady a prodeje zájezdů k moři, jsou stejně jako každý rok, v plném proudu. Jedna věc je ovšem trochu jinak. A to preference turistů, co se týče dovolenkových destinací. Zatímco v minulých letech byly největšími hity zájezdy do severní Afriky, zejména zájezdy do Egypta a Tuniska, stejně jako zájezdy do Turecka, které imponovaly Čechům výborným poměrem mezi cenou zájezdů a kvalitou získaných služeb, letos tyto destinace příliš nelákají.
Lidé se v Egyptě i Tunisku bojí o svou bezpečnost
Svůj podíl na tom má bezesporu bezpečnostní situace v těchto zemích a obavy s případných rizik. Je pravdou, že situace v těchto zemích není v současné době příliš stabilní a nikdo nedokáže s jistotou říci, že je dovolená v jejich letoviscích 100% bezpečná. Ministerstvo zahraničních věcí ČR cestování do Egypta stále nedoporučuje vzhledem k nepokojům a riziku případných teroristických atentátů, které mohou být směřovány právě vůči turistickým letoviskům, kde se nachází velké množství lidí. Cílem těchto útoků byla v minulosti například Hurgada, která patří mezi nejvyhledávanější letoviska Egypta.
Stejně tak se turisté obávají útoků v Tunisku. Zejména poté, co teroristé v roce 2015 zaútočili přímo u hotelu v tuniském letovisku Sousse a zabili desítky lidí. V současné době nebyly hlášeny další incidenty, ovšem strach stále přetrvává. Tato situace má značný dopad na místní hotelové komplexy, které se potýkají s menším zájmem turistů nejen z České republiky, ale také z dalších zemí. Díky tomu začaly ceny zájezdů do Tuniska, stejně jako do Egypta klesat, ovšem otázkou zůstává, zda tento krok přiměje turisty, aby se sem opět vraceli.
V Turecku odrazuje turisty přítomnost uprchlíků
Turecko zažívá v posledním roce podobné problémy. Přestože zde nebyly hlášeny žádné útoky ze strany teroristů, země se potýká s jiným problémem – a to s utečeneckou krizí. Uprchlíci přicházejí do Turecka ze Sýrie, která je devastována boji, ovšem v současné době se jim nedostává tak vřelého přijetí jako v loňském roce. V letech 2014 a 2015 pomáhali turečtí pohraničníci uprchlíkům s přechodem hranice, nyní je část hranic uzavřena a proti uprchlíkům, kteří se pokusili nelegálně hranici překročit, bylo použito násilí. Aktuální zprávy hovoří i o několika mrtvých. Počet uprchlíků v Turecku je aktuálně přibližně 2,5 milionu, což je pro zemi značná zátěž. Ta je zesílena faktem, že do turistických letovisek, které tvoří majoritní podíl zisků přímořských destinací, přijíždí díky uprchlické krizi méně turistů a zisky tedy klesají.