Tetování hennou - oblíbená zábava, nebo hazard se zdravím?
Léto, to je slunce, zábava, festivaly, uvolněná atmosféra a také dovolená. Letní měsíce lákají k nejrůznějším změnám – někdo změní šatník a zařadí díky teplému počasí i trochu odvážnější kousky, ženy a dívky volí pestřejší barvy vlasů a velmi oblíbené jsou také nejrůznější ozdoby přímo na těle. Nejčastěji v podobě krátkodobých tetování. Ty lze vytvářet různými způsoby, například pomocí henny.
Velmi často se s tímto typem tetování setkáte na dovolené přímo na pláži, kde si můžete nechat během pár minut zkrášlit tělo nejrůznějšími motivy. Stejně tak si lze tetování hennou pořídit například na festivalu. Je ovšem toto krátkodobé tetování naprosto bezpečné a nezávadné pro vaši pokožku? Na to jsme se rozhodli najít odpověď v tomto článku.
Přírodní henna se využívá jako lék
Henna se získává z listů rostliny Lawsonia inermis (henovník bílý), které se suší a následně drtí. Takto se získává hnědočervený prášek obsahující velké množství pigmentů (zejména červených), které se velmi dobře váží na proteiny, a proto jsou vhodné pro barvení kůže. Stejně tak se henna používá pro barvení vlasů, vlny nebo hedvábí. Samotná henna je ceněna pro své výborné vlastnosti – příznivě působí proti poškození vlasů, lupence, ekzémech, alergiích a vykazuje antibakteriální účinky.
Za umělou krásu se platí
Problémem se snášenlivostí henny nastává ve chvíli, kdy se chtějí umělci co nejvíce přiblížit barvě klasických tetování, která jsou nejčastěji černá. Zatímco přírodní barva henny je hnědá. Aby tedy uspokojili poptávku, začaly se do přírodní henny přidávat další látky, která způsobí její zčernání. Touto látkou je nejčastěji parafenylendiamin (PPD). A právě PPD stojí za vznikem alergických reakcí při aplikaci černé henny na kůži. Tato alergická reakce se nemusí objevit u každého. Ovšem pokud se objeví, může způsobit doživotní problémy, jako je přecitlivělost na výrobky dobarvované černou, jako je textil nebo například obuv. Problém s přecitlivělostí na PPD mají velmi často děti, pro které je tetování černou hennou naprosto nevhodné!
Jak se alergie na černou hennu projevuje?
Přecitlivělost na černou hennu se může mnohdy projevit až několik dní po aplikací tetování a může být ještě umocněna pobytem na slunci. Často se proto objevuje právě na dovolených u moře. Alergická reakce se projevuje puchýřky, otoky, zarudnutím kůže, svěděním nebo bolestivostí. Ve vážnějších případech mohou nastat dýchací obtíže, otok rtů nebo kopřivka. V těchto případech rozhodně vyhledejte lékaře.
Chcete-li se tedy nechat tetovat hennou, rozhodně volte přírodní hennu bez příměsí. Informaci o složení by vám měl daný umělec podat. Pokud ne, raději se obraťte na někoho jiného.