Teroristické útoky v Bruselu: hromadné rušení letů a vojáci hlídkující v českých městech
V úterý 22.3.2016 otřásly západní Evropou teroristické útoky, při nichž zahynulo 30 lidí a více než 200 jich bylo zraněno. Útoky byly směřovány proti Bruselu, který je sídlem NATO a také některých institucí Evropské unie. Výbuchy otřásly mezinárodním letištěm Zaventem a také stanicí metra Maelbeek. V Belgii byl po ranních útocích okamžitě vyhlášen čtvrtý, tedy nejvyšší, stupeň pohotovosti a policie rozšířila bezpečnostní opatření.
Také česká policie ve spolupráci s armádou ČR zvýšila svá bezpečnostní opatření – zejména na pražském letišti Václava Havla, ale členy ozbrojených složek ČR můžete vidět také na nádražích. Zvýšení bezpečnosti se týká zejména frekventovaných míst (jakými jsou právě nádraží, letiště…) ve velkých českých městech (Praha, Ostrava, Brno…). Na pražském letišti jsou přítomni také specialisté na zjišťování výbušnin. Tento mimořádný stav bude platit do odvolání. V současnosti nejsou známy informace vypovídající o přímém ohrožení České republiky, jedná se pouze o preventivní opatření.
Hromadné rušení letů a uzavřené bruselského letiště
Po úterních útocích byla značným způsobem ovlivněna letecká přeprava v celé Evropě. Pocítili to také lidé čekající na odlety na letišti Václava Havla, kteří se po dlouhém čekání dozvěděli, že lety do Bruselu byly zrušeny. A dle aktuálních informací se situace hned tak nezlepší. Oficiální zdroje uvádějí, že bruselské letiště Zaventem zůstane uzavřené minimálně do této neděle 27.3.2016. V zemi nadále zůstává vyhlášen nejvyšší stupeň teroristické hrozby a nejsou vyloučeny další útoky.
Již druhý útok v západní Evropě za poslední dobu
Teroristický útok v Bruselu ovšem není prvním útokem Islámského státu v západní Evropě. Všichni máme ještě v živé paměti brutální útoky v ulicích Paříže v listopadu 2015, při nichž zemřelo nejméně 130 lidí a více než 352 bylo zraněno. Teroristé zde podnikly celkem čtyři sebevražedné bombové útoky a šest útoků se střelnými zbraněmi. Útoky byly provedeny u fotbalového stadionu Stade de France během přátelského utkání mezi Francií a Německem, dále pak v ulicích Rue Bichat, Rue Alibert, Rue de la Fontaine-au-Roi, Rue de Charonne a Boulevard Voltaire, která je nedaleko koncertní síně Bataclan, kde si útoky vyžádaly nejvíce obětí.