Srí Lanka - příběh Cejlonského čaje 2.část
Do roku 1971 bylo více než 80 % čajových plantáží na Srí Lance ve vlastnictví nebo pod správou britských firem. V roce 1971 zavedla vláda Srí Lanky pozemkovou reformu zákona, který zavedl státní kontrolu nad výsadbou nejen čaje, ale také kokosových palem a gumovníků, která přešla z jedné třetiny do soukromých rukou.
Od roku 1990 probíhal program restrukturalizace, který se snažil zapojit soukromý sektor (Srí Lanky i zahraniční), jako řídící zástupce plantáží na Srí Lance. Dlouhodobým cílem pro řízení soukromých společností bylo zachování finanční odpovědnosti a kontroly nad svým vlastnictvím.
Vývoz čaje do zahraničí
Extrémní politické, průmyslové a hospodářské problémy v posledních letech vedly k tomu, že Srí Lanka klesla z pozice číslo jedna výrobce čaje na osmou pozici v roce 2003. Producenti musí čelit zásadním rozhodnutím týkajících se výrobních metod, sortimentu a vývozu na zahraniční trhy. Ačkoliv bylo v minulosti Spojené království největším zákazníkem Srí Lanky, v současnosti jde více jak 70 % produkce čaje do Ruska, na Střední východ a do severní Afriky.
Čaje se vyrábí v různých formách. Zatímco arabové preferují tradiční sypané čaje, stále je velké množství zákazníků, kteří vyžadují čaj v nálevových sáčcích.
Balení čaje
Srí Lanka je proslulá svými kvalitními čaji, které jsou uchovávány a baleny v sypané formě, nejsou však vhodné pro čajové sáčky. V roce 1993 byly pouze 3 % Cejlonského čaje ve formě sáčků a výrobci tak stáli před složitým rozhodnutím, zda změnit formu produkce čaje, aby zasáhli větší okruh zákazníků, nebo zůstat věrni své tradici.
Někteří výrobci zastávají názor, že tradiční čaje budou mít na trhu stále své místo, zatímco jiní věří, že balené čaje jsou cestou vpřed. Noví zákazníci také usilují o rozšíření baleného čaje do sáčků, kartonů, krabic a beden. V současnosti patří Cejlonský čaj k nejkvalitnějším čajům světa a je dostupný ve všech lepších prodejnách s čaji.