Speciál o opalování - díl 2. Jak vybrat správný opalovací přípravek?
V minulém článku jsme se věnovali některým vlastnostem slunečního záření, v dnešním článku si řekneme, jak proti němu efektivně chránit svou pokožku a kdy si dávat na sluneční paprsky obzvláště pozor.
Z čeho se skládá kůže?
Naše kůže má tři vrstvy – nejsvrchnější vrstvou je pokožka obsahující barvivo melanin, které je zodpovědné za zhnědnutí kůže a představuje ochranu proti UV záření. Další vrstvou je škára, která je tvořena vrstvou kolagenu a elastinu, která dává pleti její pružnost. Při poklesu množství kolagenních a elastických vláken dochází ke ztrátě pružnosti a začínají se tvořit vrásky. Nejspodnější vrstvou kůže je pak hypodermis, neboli vrstva podkožního vaziva, která obsahuje mimo jiné vrstvičku tuku s obsahem vitamínů (D, E, K a A).
Proč je opalování pro kůži nebezpečné?
V minulém článku jsme si říkali, že střídmý pobyt na slunci je pro naše zdraví prospěšný – tvoří se díky němu významné množství vitamínu D a sluneční paprsky mají také pozitivní vliv na naši psychiku. Ovšem opalováním se pokožka vysušuje, což vede ke ztrátě její pružnosti a předčasnému vzniku vrásek. UV záření navíc poškozuje buňky kůže – toto poškození můžete pozorovat například jako zčervenání a pálení při dlouhém pobytu na slunci.
Jak se efektivně chránit před sluncem?
Co se týče ochranných prostředků proti UV záření, existuje hned několik typů
- Opalovací krémy, oleje, mléka
- Přípravky po opalování
- Doplňky stravy