Sopky ostrova Santorini I.část
Hlavní sopka ostrova Santorini je jedna z nejvýznamnějších sopek ve světových dějinách, protože právě její erupce je považována za příčinu zničení minojské Kréty. Santorini je pravděpodobně nejzajímavějším ostrovem Egejského moře. Jedná se v podstatě o calderu, kráter, starobylý okraj stále aktivní sopky.
Město na úpatí sopky
V průběhu dějin vyrostlo na úpatí této sopky nádherné město, které se pyšní bělostnými domy, kouzelným výhledem na okolí i malebným pobřežím lemujícím průzračné moře. Současné moderní město je vlastně pouze východní půlměsíc starověkého kruhového ostrova. Po explozi sopečné kůry v roce 1628, která přetvořila tvář centra ostrova se Caldera naplnila vodou a vytvořila dnešní přístav.
Sopečná aktivita v průběhu dějin
Až do doby před přibližně 2 miliony let byl ostrov velmi tichý, pozůstatky nulové sopečné aktivity z této doby můžeme stále nalézt v půdě ostrova. Ale podvodní sopky začaly vyrábět magma a postupně vytvářely malé ostrůvky. Souvislá vulkanická činnost těchto sopek začala vytvářet také hory, které se později spojili v jeden velký ostrov.
Zničení minojské Kréty
Existují historické důkazy o kataklyzmatické erupci na počátku doby bronzové (1645 př.n.l.), která byla vědci označena jako příčina zničení Minojské civilizace na Krétě. Nicméně fakta ukazují, že ke zničení Minojské civilizace došlo 200 let po této erupci. Tuto teorii potvrdily také vykopávky v Akrotiri, které se ukázalo být synonymem Pompejí v Egejském moři.