Sopka Mount Agung na Bali je stále neklidná
Začátkem podzimu jsme vás informovali, že se sopka Mount Agung na Bali opět probudila k životu a v listopadu proběhly první sopečné erupce. Místní úřady provedly evakuaci obyvatel a turistů z okruhu 10 km od sopky a díky tomu minimalizovaly riziko zranění, či případných ztrát na životech. Ovšem ne všichni obyvatelé s evakuací souhlasili. Celkem bylo evakuováno 75 000 obyvatel, ovšem v teoreticky rizikové oblasti se jich nachází mnohem více, přibližně 90 000. Během erupcí, které probíhaly koncem roku 2017, bylo zraněno cca 1 600 osob, oběti na životech nebyly zaznamenány.
V průběhu listopadu a prosince erupce komplikovaly nejen život na ostrově, ale také leteckou přepravu. Mezinárodní letiště bylo střídavě uzavřeno kvůli masivnímu oblaku dýmu a popela, který stoupal až do výšky 6 000 m. V současné době je situace klidnější, ovšem není jisté, zda již sopka řekla své poslední slovo a nedojde k další erupci.
Východní část ostrova je rizikovým pásmem
Sopka Mount Agung se nachází na východní straně ostrova, a proto se rozhodně nedoporučují cesty do této oblasti, která je v současné době oblastí s vysokou rizikovostí. Mezinárodní letiště se nachází u jižního pobřeží Bali a v současné době je v provozu. Lety na Bali jsou tedy možné, ovšem cestování po ostrově podléhá výše zmíněným omezením z důvodu bezpečnosti turistů.
Situace v letoviscích na Bali
Na jižní straně ostrova Bali se nachází také celá řada jeho nejvyhledávanějších letovisek, která aktuálně hlásí provoz bez jakýchkoliv omezení. Nejoblíbenější letovisko Kuta Beach se nachází 75 km od vulkánu, takže turisté by zde měli být v naprostém bezpečí i pokud by došlo k další erupci. Bezprostřední nebezpečí tedy nehrozí. Komplikací by ovšem mohlo být případné omezení letecké přepravy.
Dalším oblíbeným letoviskem je Nusa Dua, které se nachází ještě jižněji, než Kuta Beach a situace je zde naprosto stejná. Hotely jsou v provozu a přijímají hosty. Všechny služby fungují bez omezení s výjimkou výletů do východní části ostrova.