Šikmá věž v Pise
Šikmá věž v Pise, neboli Torrre pendente di Pisa, je zvonice katedrály Santa Maria Assunta na slavném náměstí Piazza del Duomo a v současnosti patří mezi nejznámější architektonické prvky Itálie. Jedná se o 56 metrů vysokou věž, která byla postavena mezi 12. a 14. stoletím našeho letopočtu. Celá věž váží přibližně 14,5 tuny a vyznačuje se zejména klenutými liniemi s oblouky uspořádanými do šesti pater. Tato věž se stala slavnou zejména díky svému naklonění, které vzniklo vlivem poklesu půdy v častých fázích výstavby. V současné době je sklon věže v Pise 3,99° od svislé osy.
Věž je stále v rovnováze, protože pomyslná svislá čára procházející jeho těžištěm spadá do základního patra. Pokud by byl sklon věže větší, pravděpodobně by došlo k jejímu zřícení. Díky svému nevšednímu charakteru byla Šikmá věž v Pise navržena na jeden ze Sedmi divů světa. Pokud byste chtěli tuto věž navštívit. Můžete využít například zájezdy do Rimini a vydat se na fakultativní výlet.
Výstavba Šikmé věže v Pise
Stavební práce na věži v Pise byly zahájeny 9. Srpna 1173. Ovšem stále se vedou spory o to, kdo byl skutečným tvůrcem této věže. Někteří tvrdí, že jím byl Diotisalvi, který ve stejné době budoval také křtitelnici s výrazně podobnými prvky, jaké nese věž v Pise, jiní tvrdí, že byl jejím tvůrcem Bonnano Pisano. Právě na věži byly na čas zastaveny právě kvůli zmíněnému poklesu půdy a byly obnoveny až v roce 1275, kdy se přidaly další tři patra. Ve snaze vyrovnat věž přidali patra, která mají tendenci se kroutit v opačném směru, než je naklonění věže. Věž byla dokončena v polovině 14.století a stala se zvonicí.