Ostravu vyměnil za exotiku jihovýchodní Asie. Mladý Čech nyní píše o svém životě na novém kontinentě
Před půl rokem jsem nasedl na letadlo, naposledy zamával Praze a vyrazil na cestu s cílem najít místo pro život.
Českou republiku mám rád, ale po dvou cestách do Jihovýchodní Asie jsem si uvědomil, že v Česku nemusím strávit zbytek svého života.
Jak jsem se stal digitálním nomádem
Ano, měl jsem to jednodušší, nemám manželku, děti, hypotéku, auto, ani jiné dluhy a závazky. Ale jaké si to uděláte, takové to máte. Věci jsem prodal, rozdal, zrušil nájem a hurá do světa.
Pracuji na počítači, takže jediné co nutně potřebuji je internetové připojení. Takovým lidem se dnes říká digitální nomádi. Cestují po světě, pracují pro klienty na dálku a nebo vytváří vlastní projekty a řídí tým z celého světa. Pracuji jako šéf marketingu v Teahouse Transport – společnosti, která se věnuje globální přepravě zásilek. Náš tým pracuje ze 16 zemí na světě. Mimo to ještě spravuji reklamní kampaně na Facebooku a na mých stránkách to učím i ostatní.
Pokud máte příjmy, nezávislé na místě pobytu, pak je už jedno jestli podnikáte z Prahy, Ostravy nebo třeba Thajska.
Moje kancelář na ostrově Koh Lanta v coworkingu KoHub
Tedy ne tak úplně...
Thajsko byl jen začátek
V únoru jsem přistál v Bangkoku a začala má dlouho plánovaná cesta. Po nekonečných divokých oslavách v Bangkoku jsem zamířil do Ao Nang a poté na ostrov Koh Lanta, do kterého jsem se zamiloval.
Výlet na ostrově Koh Ngai
Prázdné pláže, skvělí lidé a výborné pracovní prostředí v coworkingovém centru KoHub. Ideální místo pro odpočinek, avšak nikoliv pro život.
Pomalu nám končilo vízum a tak jsme jednoho večera s přáteli přemýšleli, kam dál. Vietnam? Kambodža? Filipíny? Nebo snad prodloužení víza? No a pak nás napadlo Bali. Tak jsem tam strávil přes 4 měsíce...
Sbaleno, jedem na Bali
Dokážu se sbalit za 15 minut, protože žiju v jednom batohu. Pár triček a kraťasů, elektronika a TRX, abych nezakrněl. A pak už to bylo jednoduché. Nasednout do taxíku, přeletět z Krabi do Singapuru a pak do Denpasaru.
Bali je úplně jiné než Thajsko. Většina místních se s vámi dorozumí anglicky a na rozdíl od zbytku Indonésie, zde uznávají převážně hinduismus, který ovlivňuje jejich každodenní životy.
Nyepi - oslavy nového roku na Bali
Zamiloval jsem si surfování, při kterém jsem přemýšlel o svém podnikání, a zamiloval jsem si nádherné pláže na Bukitu, o kterých napsal i známý copywriter Otto. Avšak určitě jsem si nezamiloval zácpy a přelidněnou Kutu a Denpasar. Na každém rohu na vás navíc čeká nějaký prodejce, pasák nebo podvodník. Neoslovila mě ani místní kuchyně, která se s tou Thajskou nemůže vůbec srovnávat.
Odpočinek na pláži Bingin
Projezdil jsem Bali křížem krážem a našel místa, která jsem znal jen z katalogů cestovních kanceláří.
A kdy skončí můj výlet?
Až najdu to, proč jsem na něj vyrazil. Místo kde chci založit rodinu, vychovávat děti a prožít další část mého života. Před pár dny jsem se vrátil do Thajska, navštívil Phuket a teď čerpám energii do dalších dobrodružství na Koh Lantě. Tento rok se chystám ještě do Vietnamu a na Filipíny.
Mějte se krásně a nezapomeňte, že zájezd není jediným způsobem, jak se podívat do světa.
Autor: David Lörincz