Proměny Chorvatska v průběhu dějin I.část
Chorvatsko je opravdu jedinečnou zemí, a to nejen díky svému křišťálově čistému moři, ale také pro svou tisíciletou historii, během nichž jej ovládaly různé národy, které spoluutvářely současnou podobu této země.
Jaderské moře obklopuje jak Perský záliv, tak pevninskou Evropu spolu s některými jejími ostrovy a je tak vynikající obchodní cestou mezi Evropou a Blízkým východem a je také kolébkou starověkých civilizací. V této oblasti nacházíme mnoho důkazů o starověkém osídlení, které konečně vycházejí na světlo světa z hlubin Jaderského moře.
Starověké osídlení
Východní pobřeží Jaderského moře bylo osídleno již na počátku starší doby kamenné. Na ostrovech v této oblasti můžete nalézt archeologické památky v jeskyních v blízkosti ostrovů Hvar a Palagruža, což tuto skutečnost potvzuje.
Díky výhodné geografické charakteristice Jaderského pobřeží s jeho četnými zátokami a malými zálivy, byl pobřežní pás velmi frekventovanou obchodní cestou v průběhu celých dějin této země. Archeologické nálezy z konce starověké etapy chorvatských dějin dokazují, že Staří Řekové obchodovali s Illyrians a založili své kolonie v Jaderském moři.
Římské osídlení
V průběhu středověku osídlili území Chorvatska Římané, kteří zde vybudovali krásné paláce a letní sídla, ale trávili také velké množství času na okolních ostrovech, o čemž svědčí podmořské nálezy nacházející se mezi Pula a Cavtat. Tyto nálezy jsou především amfóry, které byly v té době hojně využívány na ukládání oleje, vína, pšenice i parfémů.
Máte-li rádi potápění, pak se vám naskytne jedinečný pohled na podmořské hlubiny ukrývající kromě bohatého života také vraky antických lodí a pozůstatky jejich nákladu. Jeden z nejcennějších nálezů z této doby jsou pozůstatky pythos či dolias, což jsou velké keramické národy, které sloužily na lodích k uložení pšenice a dalších sypkých nákladů.