Nepoužíváte v létě opalovací krém? Podívejte se, co se stane s vaší kůží...
Slunce, moře a opalování – to jsou věci, na které se těší během léta většina z nás. Sluneční paprsky jsou ovšem rizikovým faktorem pro zdraví naší kůže. Všichni velmi dobře víme, že je při pobytu na slunci nutné používat opalovací krémy. Co se ovšem přesně děje s naší kůží, pokud opalovací krém nepoužijeme? A na jakém principu tyto krémy fungují?
Jak vzniká opálení?
Lidská kůže se skládá z několika vrstev – svrchní část se označuje jako epidermis (pokožka), pod ní je stratum corneum (škára) a nejspodnější vrstvu tvoří subcutis (podkožní tuková tkáň). Při opalování je nejpodstatnější epidermis obsahující pigmenty, které se působením UV-A záření přebarvují z narůžovělé barvy do odstínů hnědé (u každého člověka je odstín individuální). Kromě UV-A záření obsahuje sluneční světlo také UV-B paprsky, které stimulují melanocyty (buňky epidermis obsahující pigment), aby tvořily více pigmentu – tím pádem vzniká silnější opálení. Kromě tohoto poměrně žádoucího účinku má ovšem UV-B záření také negativní vlastnosti – způsobuje totiž mutace v DNA.
Jak fungují opalovací krémy?
Vzhledem k tomu, že sluneční záření může vyvolat mutace v buňkách, je žádoucí množství paprsků dopadajících na kůži co nejvíce omezit. Ideální je co nejvíce zkrátit dobu, po kterou je vaše pokožka slunečním paprskům vystavena, ovšem málokdo by chtěl léto trávit stále jen ve stínu. Proto byly vytvořeny opalovací krémy, které by měly tvořit jakousi ochrannou bariéru pro vaši pokožku.
V minulosti byly k ochraně pokožky využívány jíly a minerální pudry, které měly snížit množství záření, které prochází k buňkám pokožky. V současnosti jsou vyráběny nejrůznější druhy krémů s UV filtry o různém stupni ochrany. Aktivní látky v opalovacích krémech mohou být buď chemické, nebo fyzikální. Přičemž chemické aktivní látky fungují na principu absorpce záření a fyzikální na jejich odrazu. Mezi chemické aktivní látky patří například octocrylene a avobenzone a mezi fyzikálními nalezneme například oxid titaničitý či oxid zinečnatý.
Co se děje s pokožkou při spálení?
Pokud se rozhodnete v létě pobývat na slunci bez opalovacího krému, případně s krémem, ale po dlouhou dobu bez toho, abyste se znovu namazali, hrozí vám, že se vaše pokožka spálí. Spálení se projevuje zarudnutím, zvýšenou citlivostí na dotek, pálením a také svěděním. Tento proces je reakcí tkáně na poškození určitých buněk vyvolané UV-B zářením. Pokud jsou buňky vystaveny účinkům UV-B záření po delší dobu, dochází k jejich poškození. Tělo pak reaguje rozšířením cév v jejich okolí, aby sem přivedlo více krve a tím pádem i živin. To se projevuje jako začervenání a také otok. V extrémních případech může dojít až k odumření buněk pokožky, což se projevuje vznikem puchýřků a odlupováním kůže.