Oheň a voda – souboj živlů na Sicílii
Sicílie je největším ostrovem Středozemního moře a jedná se také o jednu z autonomních oblastí Itálie. Kromě toho je oblíbeným cílem turistů, kteří hledají příjemné místo pro svou dovolenou v Itálii, ale nelákají je „profláknutá“ střediska na pobřeží pevninské části země, kde by se museli o svůj prostor dělit se stovkami dalších rekreantů.
Dovolená na Sicílii je trochu intimnější – můžete si zde vybrat prakticky liduprázdná střediska, kde si můžete užívat příjemnou a klidnou dovolenou v ústraní, ale stejně tak nabízí ostrov rušná střediska s pestrým kulturním a nočním životem, která jsou ideální pro všechny, kdo se chtějí na své dovolené hlavně bavit. Navíc jsou zdejší turistická letoviska opravdu půvabná, pyšní se nádherně čistými plážemi a průzračným mořem s výbornou viditelností. Kromě turistických letovisek zde naleznete také historická města plná unikátních kulturních památek z dob, kdy ostrov ovládali Řeckové, Féničané, Římané, Normané a další národy. Můžete se tedy těšit na pestrou architekturu i umělecká díla, která si můžete prohlédnout v galeriích nebo muzeích.
Ostrov vody i ohně
Sicílie je místem plným kontrastů – na jedné straně máte pláže obklopené průzračnými mořskými hlubinami a na straně druhé monumentální sopku Etnu, která je nejvyšší činnou sopkou Evropy. Nachází se nedaleko měst Catania a Messina a k poslední erupci zde došlo v roce 2015. V posledních letech nejsou erupce Etny ničím zvláštním – vulkán je od roku 2000 činný prakticky neustále. K větším erupcím došlo v letech 2000, 20001, 2002, 2004, 2006, 2007, 2008, 2011 a 2015. S každou erupcí se výška sopky trochu snižuje, v roce 2009 její výška dosahovala 3 320 metrů.
Sopečné erupce a proudy lávy zanechávají patrné stopy také na krajině v okolí sopky. V roce 1928 dokonce proud lávy zasáhl obydlenou oblast vesnice Mascali, která byla během pouhých dvou dní prakticky zničena. Obec byla následně znovu vybudována, ovšem na jiném místě, pravděpodobně ze strachu z opětovné sopečné erupce.
Etna ovšem nepřináší místním lidem pouze nebezpečí a strach ze ztráty jejich domovů. Pro mnohé se stala zdrojem obživy. Sopka je totiž poměrně snadno dostupná a stal se z ní oblíbený cíl turistů, kterých sem každoročně zavítají tisíce. Místní obyvatelé tedy žijí především z turistického ruchu a provozování hotelů, apartmánů, restaurací a také pořádání výletů ke kráteru sopky.