Nic pro slabé povahy. Potápění s velkými bílými žraloky u Kapského města
Žraloci patří mezi nejstarší známé obratlovce na naší planetě. Jedná se o paryby, které se vyvinuly již ve starších prvohorách, tedy o mnoho milionů let dříve, než savci, nebo třeba dinosauři, kteří chodili po naší zemi až v průběhu druhohor. Žraloci prošli za dobu své existence určitým vývojem, ovšem nedošlo u nich k žádným dramatickým změnám. Jsou tedy živoucím obrazem fauny, která obývala naše praoceány.
Vodní prostředí bylo v porovnání se souší v průběhu vývoje země poměrně stabilní, a právě tímto se vysvětluje, jak je možné, že se tento živočišný druh dochovat až dodnes a proč nebyl nucen k žádným výrazným evolučním změnám.
Žralok je ideální predátor. Jeho největší zbraní jsou jeho masivní čelisti, které umí vysunout vpřed, aby lépe uchopil svou oběť. Má několik řad zubů. Pokud se nějaký zub vylomí, je nahrazen jiným. Tělo žraloka je pokryto plakoidními šupinami a sklovinou – jeho tělo je tedy velmi drsné. Zajímavostí je, že žraloka nadnášejí zvětšená játra, která jsou z velké části nasycena tukem. Žraloci dýchají pomocí žaberních šterbin, které mají po stranách těla a musí se neustále pohybovat, aby efektivně filtrovali vodu obsahující kyslík a mohli tak dýchat. Existují ovšem výjimky.
Dehydratace je nebezpečnější, než útok žraloka
Ano, je to tak. Dehydratace při pobytu na sluncem prozářených plážích je reálnějším nebezpečím, než útok žraloka. Statistika uvádí, že na útok žralokem zemře 1 člověk ze 3 700 000. Pro srovnání, na chřipku zemře 1 ze 68.
Ovšem k útokům přesto občas dochází. Dá se jim nějak předejít? Obecně se doporučuje nekoupat se v noci, kdy je aktivita žraloků nejvyšší. Dále pak je ideální nekoupat se v oblastech, které jsou známé vyšším výskytem žraloků (jedná se o teritoriální zvířata). Vyšší incidence útoků pak byla vysledována v případě surfařů – žralok si totiž surfaře může snadno splést například s mořskou želvou, která je jeho přirozenou potravou.
Kapské město je typické výskytem velkého bílého žraloka
Máte-li rádi adrenalin a chcete-li stanout tváří v tvář opravdovému predátorovi, vydejte se do jižní Afriky, konkrétně do Kapského města, které je typické výskytem lidožravého velkého bílého žraloka. Potápění s velkými bílými žraloky zde má poměrně dlouhou tradici a je uskutečňováno v kovových klecích, které vás budou chránit před případným útokem.