Nejpodivnější zvířata naší planety
Země je rozdělena na několik kontinentů a několik podnebných pásem od severu k jihu dle zeměpisné šířky. Pro každé pásmo je typický jiný ekosystém, což dává přírodě na zemi neuvěřitelnou pestrost. Naleznete zde druhy, které se výborně adaptovaly na extrémní podmínky (sucho, horko, zimu, nedostatek živin, světla apod.), druhy, které jakoby se zastavily v čase a patřily do dob dávno minulých i druhy, které svou jedinečností uchvacují celé generace cestovatelů. V tomto článku jsme se rozhodli představit vám zástupce nejpodivnějších živočišných druhů naší planety.
Ptakopysk podivný
Jedním z nejpodivnějších zvířat, které můžete na naší planetě nalézt je bezesporu ptakopysk, který má podivnost i ve svém jméně. A toto označení si bezesporu zaslouží – vypadá totiž jako ukázková hříčka přírody. Zobák je podobný kachnímu, ocasem připomíná bobra, tělo je pokryté srstí a jako jeden z mála savců klade vejce, namísto aby rodil živá mláďata. Jedná se totiž o zástupce řádu Ptakořitných, kteří jsou evolučním mezistupněm mezi ptáky a savci. Do této skupiny patří například také ježura.
S ptakopyskem se můžete potkat při cestách do východní Austrálie a Nové Guinei. Nalézt jej můžete v blízkosti vody, na kterou je velmi dobře adaptován svými plovacími blánami. Jedná se o nočního živočicha, při denních procházkách přírodou na něj tedy jen tak nenatrefíte. K vidění je kromě volné přírody také v několika ZOO v Austrálii a ve Spojených státech amerických.
Latymérie podivná
Dalším živočichem pyšnícím se přízviskem „podivný“ – v tomto případě spíše „podivná“, je latymérie. Jedná se o rybu z řádu Lalokoploutvých a velmi často je označována jako živoucí fosílie. Svým vzhledem totiž působí, jakoby zastavila čas a zapomněla, že žijeme v 21. století. Lalokoploutvé ryby byly dlouhou dobu považovány za vyhynulé – jejich zástupci obývali tuto planetu před 410 až 65 miliony lety. Šok ovšem nastal ve třicátých letech minulého století, kdy se rybářům u jižního břehu Afriky podařilo ulovit živého zástupce této čeledi, který dostal název latymérie podivná.
Jedná se o rybu dorůstající délky 1,5 až 2 metry, s trojitým lalokem namísto obvyklé ocasní ploutve, výrazným modrým zabarvením a končetinami vyrůstajícími z těla zakončenými ploutvemi. Ovšem netradiční vzezření a unikátní původ jsou latymerii spíše na obtíž – tento druh totiž velmi trpí nelegálním lovem pro soukromé sbírky. Aktuálně je její výskyt velmi omezený a je pozorován u východního pobřeží Jižní Afriky a v oblasti Indonésie.