Nejnebezpečnější zvířata světa a kde na ně můžete narazit?
Svět je plný krásných míst, ale také nebezpečných zvířat. Jaké jsou ty nejnebezpečnější a kde byste si na ně měli dát pozor?
Zabijácké africké včely
Že se nevyplatí zahrávat si s přírodou se ukázalo v padesátých letech 20.století, kdy se nevyplatilo zkřížení evropských a afrických včel. Původní myšlenka byla zvýšit odolnost klasické včely medonosné, ovšem výsledek nebyl vůbec takový, jak vědci očekávali. Vznikl velmi odolný, rychle se množící, agresivní druh včely, která je schopná usmrtit dobytek i člověka. Tyto včely byly vytvořeny vědci v Brazílii a velmi rychle se rozšířili po celé zemi a dále do Střední Ameriky. Dnes je lze nalézt na některých místech jihu Spojených států.
Odranec pravý, neboli „kamenná ryba“
Dalšího nebezpečného živočicha můžete nalézt v oceánu. Je jím odranec pravý, který je velmi často označován jako kamenná ryba. A tento název je více než trefný – ryba opravdu na první pohled připomíná kámen. Jedná se o dravce, který se vyskytuje v mělkých mořích kolem Austrálie, jihu Afriky a Jižní Ameriky. Díky svému vynikajícímu maskování často dochází k tomu, že plavci náhodou na rybu šlápnou a přijdou do kontaktu s jedovými žlázami na povrchu jejího těla. Jed je natolik silný, že je schopný usmrtit i dospělého člověka.
Velký bílý žralok
Jedním z největších postrachů všech moří je velký bílý žralok, který je jednou z posledních žijících paryb. Jeho mohutné čelisti a prázdný pohled jsou natolik děsivé, že inspirovaly nejeden hororový film. Přestože se většina plavců setkání s velkým bílým žralokem děsí, někteří lidé ho vyhledávají – potápění se žraloky se stalo oblíbenou atrakcí zejména u pobřeží jižní Afriky, kde je výskyt těchto žraloků poměrně vysoký.
Černá mamba
Nebezpečí číhá také na souši a to například v podobě tohoto afrického hada. Černá mamba je opravdu mohutným predátorem. Dorůstá průměrné délky 2,5 metru, ale výjimkou nejsou ani jedinci měřící přes 4 metry. Název mamba „černá“ je poměrně zavádějící, protože barva tohoto hada přechází od olivově zelené až po hnědou. Své jméno získala mamba podle zbarvení vnitřní sliznice tlamy. Černou mambu můžete potkat v otevřených lokalitách, jakými jsou savany, nebo jiné travnaté oblasti. Pohybuje se velmi rychle, umí vyvinout rychlost až 20 km/hod. Had tohoto hada působí jako neurotoxin a je nebezpečný i pro člověka. Smrtelná dávka jedu mamby je pro dospělého člověka 10 – 15 mg, přičemž při jednom kousnutí se do těla dostává až 10x větší množství. Proto je kousnutí mamby prakticky vždy smrtelné.