Nejjedovatější zvířata České republiky 1. část
Když se řekne pojem „jedovatá zvířata“ většina z nás si asi představí pavouky nebo hady žijící někde v tropech. Ovšem také v České republice se můžeme setkat s několika jedovatými druhy zvířat, které mohou značně znepříjemnit naše výlety do přírody. Jaké to jsou?
Zmije obecná
Nejznámějším jedovatým živočichem vyskytujícím se na území naší republiky je bezesporu zmije obecná. Současně se jedná také o jediného jedovatého hada s přirozeným výskytem v ČR. Na našem území totiž můžete narazit také na další jedovaté hady, kteří se do zdejší přírody dostávají poté, co utečou chovatelům, nebo je nezodpovědný chovatel sám vypustí. Tito hadi ovšem nejsou obvykle adaptováni na zdejší klima a nepřežívají zimu (stejně jako další živočichové, kteří jsou přiváženi převážně z tropických oblastí).
Zmije obecná je poměrně malým hadem, dorůstá maximální délky cca 60 cm, maximálně 1 metr a má zavalité tělo. Hlava je trojúhelníková a oční zornice je štěrbinovitá a svislá. Charakteristickým znakem zmije je výrazná klikatá čára nacházející se na hřbetní straně těla. Tato čára může mít různé zbarvení (odstíny hnědé a černé), a aby to nebylo tak snadné, existují jedinci, kteří mají jednobarevné tělo, a charakteristická čára zde tedy není vidět.
Přestože se jedná o jedovatého hada, uštknutí zmije není pro zdravého člověka nebezpečné. Pokud k němu dojde, je potřeba zachovat klid, abyste si zbytečně nezvyšovali tepovou frekvenci a jed se nešířil rychleji. V případě alergické reakce (o které ani nemusíte vědět, že ji máte), může totiž dojít k anafylaktickému šoku. V každém případě je na místě vyhledat lékařskou pomoc a ránu nezaškrcovat (zhoršíte si tím účinky v místě kousnutí).
Mohlo by vás zajímat Nechte si namalovat portrét podle fotky z vaší dovolené
Zápřednice jedovatá
Nyní se dostáváme k mnohem nebezpečnějšímu druhu, zápřednici jedovaté. Jedná se o jedovatého pavouka, jehož přirozený výskyt byl zejména na území Francie. Ovšem s tím, jak se globální klima neustále otepluje, také zápřednice mohla obývat stále větší prostor a vydávat se stále více na sever. V současné době na ni již můžete narazit i u nás, nejčastěji v oblasti Pálavy. Jedná se o poměrně velkého pavouka s velikostí těla cca 15 mm (tato délka je počítána bez končetin, reálná velikost pavouka je tedy mnohem větší).
Samečci zápřednice mají výrazně žlutě zbarvený zadeček s tmavým podélným pruhem. Klepítka a hlavohruď jsou pak nejčastěji červená nebo oranžová. S dospělými jedinci zápřednice se ve volné přírodě můžete setkat nejčastěji v průběhu léta, konkrétně tedy od začátku července až do října. Kousnutí tohoto pavouka je poměrně bolestivé a může být doprovázeno zánětem. Pro zdravého dospělého člověka by opět nemělo být zdraví ohrožující, ovšem děti a těhotné ženy tvoří velmi rizikovou skupinu. Stejně tak alergici, kterým může kousnutí zápřednice způsobit těžké alergické reakce.
Pokračování tématu nejjedovatějších zvířat ČR Nejjedovatější zvířata České republiky 2. část