Navštivte Národní park Serengeti v Tanzánii
Psal se rok 1913 a rozsáhlé části Afriky byly bílému muži ještě zcela neznámé, když americký lovec Stewart Edward White vyrazil na cestu z Nairobi. Do svého deníku se zaznamenával průběh cesty a v jednom z jeho zápisku stálo: „Šli jsme míle a míle žhnoucí zemí. Pak jsme uviděli zelené stromy lemující řeku. Šli jsme další dvě míle a našli jsme ráj.“ V tu chvíli objevil Serengeti.
Po tomto objevu se do Serengeti vypravila celá řada dobrodruhů a cestovatelů a pro mnoho Evropanů symbolizovala tato oblast opravdový ráj na zemi, stejně jako pro kmeny Maasaiů, kteří zde po tisíciletí pasou svá stáda na rozlehlých travnatých pláních.
V současnosti zahrnuje oblast Serengeti Národní park Serengeti, chráněnou oblast Ngorongoro, rezervaci Maswa a několik dalších menších oblastí. Ve dvacátém století zde vznikly hned dvě památky světového kulturního dědictví a dvě biosférické rezervace o celkové rozloze 30 000 km2. Jedná se o unikátní ekosystém, který inspiroval umělce, jako jsou například spisovatelé Ernest Hemingway nebo Peter Mattheisen.
Ekosystém Serengeti
Ekosystém Serengeti je jedním z nejstarších na zemi. Základní rysy zdejšího klimatu, vegetace a fauny se za posledních milion let výrazně nezměnily. Jedním z nejznámějších přírodních úkazů Serengeti je migrace pakoňů. Každým rokem zde více než milion pakoňů a 200 000 zeber migruje ze severu na jižní pláně kvůli krátkému období dešťů, které zde nastává od října do listopadu. Na sever přicházejí tyto deště od dubna do června, což je doba, kdy zvířata migrují zpět. Toto putování za potravou je starobylý instinkt, kterým se zvířata řídí, přestože jim cestou hrozí řada nebezpečí. Například krokodýli v řece, kterou musí pakoně přebrodit nebo úmorné sucho, kterému mohou slabší jedinci cestou podlehnout.
Chcete-li i vy poznat nespoutanou krásu Serengeti, pak si nenechte ujít aktuální zájezdy do Tanzánie!