Medvědi na slovenských horách
Léto je oblíbeným obdobím nejen pro dovolené u moře, ale také pro turistiku a české turisty stále více lákají slovenské hory. Ty jsou vyšší, než naše tuzemské a skýtají opravdu nádherná panoramata. Ovšem v souvislosti s turistikou na Slovensku jste se jistě setkali s upozorněním na výskyt medvědů. Jaké je reálné riziko a měli byste se túr do slovenských hor obávat?
Slovensko je domov medvěda hnědého
Medvěd je největší šelmou slovenské přírody. Konkrétně zde můžete narazit na medvěda hnědého, který se dorůstá velikosti 2-4 metry a v dospělosti může vážit 100-800 kg – v závislosti na tom, o který poddruh se jedná. Jedním z nejznámějších je medvěd grizzly, který se vyskytuje na území Ameriky.
Na Slovensku narazíte s největší pravděpodobností na menší jedince, kteří jsou navíc velmi plašší. Typicky se vyskytují v Nízkých Tatrách, výjimečně také ve Vysokých Tatrách, v národním parku Poloniny a také v Beskydech na česko-polsko-slovenských hranicích.
Co dělat, když v lese narazíte na medvěda?
Rozhodně nepropadejte panice a neutíkejte – upoutáte tím medvědovu pozornost, budete pro něj v tu chvíli zajímavým cílem a pustí se za vámi. Přestože na to možná nevypadá, dokáže vyvinout mnohem vyšší rychlost, než člověk a dožene vás. Také nemá smysl šplhat na stromy – medvědi jsou velmi dobří lezci.
Doporučuje se nedívat se medvědovi přímo do očí (mohl by si váš upřený pohled vysvětlit jako projev agrese), ale letmo sledovat chování medvěda a pomalu vycouvat mimo jeho zorné pole. Rozhodně nedělejte žádné rychlé pohyby, kterými byste mohli upoutat jeho pozornost. Také nezkoušejte medvěda zaplašit křikem a máváním rukama. Doporučuje se také odhodit např. část oblečení, abyste odlákali jeho pozornost.
Při pohybu na horách se doporučuje mluvit hlasitě, aby vás medvěd slyšel přicházet. Pokud o vás medvěd ví, vyhne se vám. Stejně tak, jako vy nechcete potkat jeho, on nechce potkat vás. Nejhorší situace je, pokud jdete tiše, a medvěda překvapíte. Případně pokud potkáte medvědici s mláďaty.
Sprej na medvěda?
Pokud nechcete nic nechat náhodě a chcete mít po ruce nějakou „zbraň“ v případě setkání s medvědem, k dostání jsou spreje, které mají jako aktivní složku kapsaicin působící na sliznice – tj. oči, nos a dýchací dutiny, což medvěda ve většině případů odradí od útoku. Efektivita při obraně před medvědem byla dokonce ověřena vědeckou studií, která ukázala, že sprej je pro laickou veřejnost účinnější obrana, než střelná zbraň. V případě spreje totiž zasahujete větší oblast, než v případě zbraně, kdy s největší pravděpodobností medvěda minete, nebo ho pouze zraníte, což jej může více rozzuřit.