Léčivá síla přírody - podzimní tipy
V minulém článku jsme se věnovali saunování a jeho pozitivním účinkům na lidský organismus. Pomocí sauny se můžete také bránit nejrůznějším onemocněním typickým pro období podzimu, ovšem velmi důležitá je strava. V přírodě lze nalézt celou řadu bylinek a plodin, které jsou velmi účinnou zbraní v boji proti podzimním nemocem. A v tomto článku jsme si pro vás připravili přehled některých z nich.
Lipový květ
Lípa je národním stromem České republiky a již odedávna je ceněna pro své kvalitní dřevo a léčivé účinky. Její květy totiž obsahují éterické oleje, slizovité látky, flavonoidy, třísloviny, saponiny a také vitamíny (např. vitamín C). Sběr květů probíhá od června do července a následně se buďto suší, nebo slouží k výrobě lipového sirupu. Lipový čaj nebo sirup se pak doporučují při horečce, kterou napomáhá snižovat, navíc tlumí dráždivý kašel, rozpouští hleny, reguluje činnost trávící soustavy a má protizánětlivé účinky.
Zázvor
„Není ti dobře? Dej si zázvor a přejde to...“ Podobné rády jsou v době podzimních nachlazení poměrně časté. Víte ovšem, proč je zázvor tak doporučován a kdy jej správně použít? Obecně se zázvor doporučuje při nachlazení a zažívacích obtížích. Obsahuje totiž terpeny, silice, gingerol, který je zodpovědný za jeho ostrou chuť a mnohé další. Působí jako přírodní analgetikum, má protizánětlivé účinky, pomáhá také při nevolnostech a menstruačních bolestech. Zázvor lze podávat v různých formách – buďto jako čaj z čestvého zázvoru, v jídle, nebo například v sušené formě.
Česnek
Hledáte-li účinné přírodní antibiotikum, rozhodně sáhněte po česneku! Je velmi bohatý na vitamíny, minerály i bílkoviny. Obsahuje také flavonoidy, které mají protirakovinný účinek a zlepšují průchodnost cév, čímž prospívá krevnímu oběhu. Česnek je ideální konzumovat v syrové formě, kdy si zachovává všechny své léčivé látky v aktivní formě. Na rozdíl od jiných antibiotik je česnek šetrný ke střevní mikroflóře a posiluje imunitní systém.
Cibule
U zeleniny, kterou jistě najdete v každé domácnosti, ještě chvíli zůstaneme. Cibule je nejen velmi oblíbenou součástí mnohých českých pokrmů, ale je také plná zdraví prospěšných látek, jako jsou silice, vitamíny (E, A, C, B), vápník a fosfor. Ty působí proti nachlazení, podporují trávení, bojují proti střevním parazitům, ale pomáhají také při onemocněních dýchacích cest, kdy uvolňují zahlenění. Cibule také pomáhá snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi.
Chilli papričky
Máte rádi chilli papričky? Pokud ne, možná byste jim měli dát ještě šanci. Zrychlují totiž metabolismus a snižují chuť na sladké, což z nich činí ideální pomocníky při redukci váhy, kapsaicin (pálivá látka v papričkách) působí jako preventivní přípravek v boji s rakovinou, papričky obsahují vysoké množství minerálů a podporují činnost imunitního systému a obsahují důležité antioxidanty. Navíc také snižují hladinu krevního cukru a cholesterolu v krvi. Jsou tedy ideálním doplňkem jídelníčku nejen v období podzimu.