Koloseum, jedna z hlavních dominant Říma
Koloseum je jednou z nejpůsobivějších památek, které se dochovaly z doby Římské říše. Přestože se čas na tváři Kolosea značně podepsal, stále se jedná o velmi impozantní stavbu, která dokládá velikost a umění římských architektů. Stavba Kolosea byla zahájena z vůle císaře Vespasiana v roce 72 našeho letopočtu a byla dokončena o 8 let později, rok po císařově smrti. Tento obrovský amfiteátr byl postaven na místě umělého jezera, které je součástí Nerova parku v Římě. Park zahrnoval rovněž Zlatý dům (Domus Aurea) a velká socha římského císaře Nera. Chcete-li spatřit Koloseum na vlastní oči, nenechte si ujít naše zájezdy do Itálie.
Stavba Kolosea
Eliptická stavba měří na šířku od 188 do 156 metrů a její výška dosahuje úctyhodných 48 metrů. Celá stavba byla původně obložena mramorem a oblouky v horních patrech zdobilo více než 160 soch v nadživotní velikosti. Kapacita Kolosea byla 55 000 osob a pro vstup do arény bylo k dispozici 80 vchodů. Horní patra Kolosea byla určena nižší třídě obyvatelstva a ženám, zatímco spodní patra patřila prominentům. Pod zemí Kolosea byly místnosti pro zápasníky a klece pro zvířata. Tyto klece se nacházely na plošinách, které se mohly zvednout vzhůru a vypustit tak zvířata přímo do arény.
Chléb a hry
Císaři používali Koloseum jako místo pro zábavu obyvatelstva a posílení vlastní moci. Hry byly pro obyvatele zdarma, byly symbolem prestiže a moci a císaři si takto zvyšovali svou popularitu u obyvatel. Hry obvykle trvaly celý den, ale mnohdy se protáhly i na několik dní. Začátek her zahrnoval různá komická vystoupení a ukázku exotických zvířat. Po něm následoval boj na život a na smrt mezi gladiátory, mnohdy nebojovali jen mezi sebou, ale také se zvířaty, nejčastěji se lvy. Tito gladiátoři byli většinou odsouzenci, otroci nebo váleční zajatci, někdy se ale těchto her zúčastňovali dobrovolně i římští občané.