Jak pečovat o pokožku spálenou od slunce?
Známe to jistě všichni, stačí chvíle strávená na přímém sluníčku a výsledkem je spálená pokožka, která nás může na pár dní pěkně potrápit. Nemluvě o zdravotních rizicích, které sebou každé takové spálení přináší. Jak svou pokožku efektivně chránit a co dělat, když už se spálíme?
Jak poznat popálenou pokožku?
Rozpoznat, že jste si svou pokožku spálili, není obvykle nic těžkého. Kůže je zarudlá, citlivá na dotek, při těžších případech se mohou objevit puchýřky, otok a také bolest hlavy, horečka a celková únava.
Jaká je optimální první pomoc?
S pobytem na sluníčku je kromě rizika popálení pokožky spojen také úžeh. V obou případech je nutné dostat do těla zvýšené množství tekutin. Ideální je pít iontové nápoje, protože v horku se více potíte a s potem odcházejí z těla také minerály. Pokud nemáte po ruce iontový nápoj, stačí minerální voda. Dále je důležité pokožku ochladit - vyzkoušet můžete chladivé obklady, nebo studenou sprchu. Spálená pokožka potřebuje pečlivě hydratovat. Kromě vody fungují velmi dobře také obklady z aloe vera, které nejenže hydratují, ale také pomáhají urychlit regeneraci pokožky. Velmi dobrou volbou je také panthenol, který zklidňuje spálenou pokožku a udržuje ji hydratovanou.
Vždy samozřejmě platí, že byste měli spálenou pokožku chránit před opětovným vystavením slunečním paprskům. Aby nedošlo k zhoršení vašeho stavu.
Pokud je vaše popálení v takové fázi, že se vám na těle objevují drobné puchýřky, rozhodně je nepropichujte. Vzniklá rána je náchylná na vznik infekcí. Nechte je tak jak jsou a opět dbejte na hydrataci pokožky.
Ideální je prevence
Stejně jako je tomu i v jiných případech, také pro pobyt na slunci platí, že ideálním řešením je dostatečná prevence. Ideální variantou je nevystavovat se přímému slunci během poledne, kdy je intenzita záření nejvyšší a stejně tak chránit svou pokožku opalovacími krémy. Při pobytu u moře se dopočují krémy s vysokým faktorem (30, 50) s odolností proti vodě. Neměli byste zapomínat, že při každém koupání a následném utření do ručníku se vrstva krému snižuje, a tudíž se snižuje i úroveň vaší ochrany.
Každé spálení má negativní vliv na vaši pokožku a může potenciálně vést ke zdravotním komplikacím. Mezi reálná rizika patří například vznik melanomu (rakovina kůže). Melanom se často týká zejména oblasti znamínek, které začou měnit svůj tvar, barvu, případně začnou růst. Pokud se některé z vašich znamínek začne takto měnit, rozhodně byste neměli váhat s návštěvou vašeho kožního lékaře, který znamínko prohlédne a vyhodnotí, zda se jedná o normální stav, případně zda jde o něco vážnějšího.