Jak a čím nám prospívá nebo škodí sluneční záření?
Léto je obvykle obdobím, kdy většina z nás touží po krásně bronzovém opálení. Jak ale docílit opálené pokožky a vyvarovat se přitom spálení, pigmentovým skvrnám nebo v extrémním případě rakovině kůže?
Pozor na UV-záření. V malé míře prospívá zdraví, ale ve velké může vážně poškodit vaše zdraví
Sluneční záření se skládá z několika složek, přičemž pro vznik opálení je klíčové zejména ultrafialové, tzv. UV záření, které je trojího typu: UV-A, UV-B a UV-C, přičemž UV-C ale nedopadá k zemskému povrchu a pokožka mu tedy není vystavena. Rozdíl mezi dalšími dvěma typy je v hloubce, do jaké pronikají pokožkou.
UV-A záření je schopné proniknout do hlubších vrstev pokožky a vyvolá krátkodobé opálení. Toto záření se také podílí na vzniku pigmentových skvrn a na stárnutí pleti. Vliv ultrafialového záření na elasticitu a mladistvý vzhled pokožky je znám poměrně dlouho, a proto se nedoporučuje dlouhý pobyt na slunci, nebo příliš časté návštěvy solária, které mohou zvýraznit zejména mimické vrásky v obličeji.
UV-B záření neproniká jak hluboko jako UV-A, ale jeho efekt je dlouhodobější, způsobuje totiž výraznější pigmentaci, která vydrží řádově několik týdnů. Pozitivním vlivem UV-B záření je tvorba vitamínu D, kterého má většina středoevropské populace nedostatek. Pobyt na slunci v rozumné míře tedy rozhodně prospívá našemu zdraví a má i velmi pozitivní vliv na psychiku. Negativním dopadem vysoké intenzity UV-B záření je ovšem možnost vzniku rakoviny kůže, která se v počátečních stádiích projevuje tmavými pigmentovými skvrnami nepravidelného tvaru. Trávíte-li tedy na slunci velké množství času a pozorujete-li na svém těle atypicky tvarovaná a pigmentovaná znamínka, rozhodně nepodceňujte situaci a navštivte svého dermatologa.
Fototypy
Organismus každého člověka má určité individuální odchylky a to samé platí i o kůži. Každý máme trochu jiné množství pigmentů a se stejnou intenzitou slunečního záření se vyrovnáváme různě. To, jak dobře vaše pokožka snáší UV záření, charakterizují tzv. fototypy.
Celkem existuje šest fotypů s označením I až VI. Přičemž fototyp I je světlý typ, který se na slunci prakticky okamžitě spálí a nikdy se neopálí, Fototyp VI je pak jeho pravým opakem, jedná se o typ, který je sám o sobě poměrně snědý, nikdy se nespálí a velmi dobře se opaluje.
Jaký je váš fototyp?
V příštím článku si přiblížíme, jak správně vybírat opalovací kosmetiku, na co dávat pozor při opalování u moře a jak chránit pokožku i pobytu na horách. Věděli jste například, že slunce na horách při lyžování je nebezpečnější, než na pláži u moře?