Djerba v průběhu dějin
Zmínky o ostrově Djerba naleznete v nejrůznějších historických pramenech a dokonce i v Homérově Odysseii. Raná historie tohoto ostrova je spojena s mnoha národy, zejména Berbery, Kartagínci, Řeky, Římany, Vandaly a Byzantinci, kteří se podíleli na utváření současné podoby ostrova.
Djerbu navštívili také společníci proroka Mohameda, kteří byli kvůli své víře vyhnáni ze západního Alžíru a našli své útočiště právě na Djerbě. Usadili se na jihu ostrova a šířili zde islám, své zvyky i arabský jazyk. Od té doby byl jih Djerby centrem smíšené populace, v níž se vyznávalo jak náboženství berberů, tak islám.
Djerba od středověku po současnost
Ve středověku byla Djerba místem neustálého pronásledování, dobývání, vzpour, občanských válek a epidemií. Během této doby ovládali ostrov Španělé, Siciliáni, korzáři i osmanští Turkové.
V osmnáctém století nakonec Tunis zvítězil nad osmanskou říší v boji o nadvládu nad Djerbou. Během francouzského protektorátu byla Djerba pod vojenskou správou, poté spadala pod francouzskou civilní správu až do vyhlášení nezávislosti v roce 1956.
V současnosti je Djerba součástí Tuniska a její obyvatelstvo tvoří směs Arabů a Berberů, plus menšiny Afričanů a Turků.