Djerba - ostrov mnoha kultur
Djerba, malebný ostrov rozkládající se nedaleko pevniny Tuniska, je jedinečným místem, jehož kořeny sahají hluboko do historie. Střed a jihovýchod tohoto ostrova patří spolu s částí tuniské pevniny k vzácným oblastem, kde je mluveným jazykem berberština s prvky arabštiny, která je pozůstatkem muslimského obyvatelstva, které se zde kdysi usadilo.
Ostrov Djerba je také domovem jedné z mála posledních židovských vesnic v severní Africe, které byly podle tradic vybudovány po babylonském zajetí židů v roce 586 před Kristem. Jiné zdroje tvrdí, že se židovsko- berberské obyvatelstvo přistěhovalo na ostrov Djerba koncem osmého století, po dobytí severní Afriky Araby. Během let vznikaly na území Djerby různé židovské synagogy. Jednu z nich můžete spatřit ve městě Hara Sghira, v němž se nachází Ghriba- židovská synagoga, která je svatyní a místem každoroční pouti židů.
Přírodní zdroje djerby
Djerba má nízký a nepravidelný přísun srážek- v průměru 21 cm za rok a vysokou vzdušnou vlhkost. Na ostrově jsou pouze omezené zdroje pitné vody. Nachází se zde jen několik vrtů v severovýchodní části ostrova a zásobárny zachycující dešťovou vodu do cisteren. Tento nedostatek omezuje místní zemědělství, které je zaměřené na pěstování datlových palem, olivovníků, ovocných stromů a několika druhů luštěnin.
Djerba posledních let
Ve 20. a 21. století přiměla stále rostoucí populace na ostrově, který disponoval pouze omezenými přírodními zdroji, obyvatelstvo vrátit se k tradičním povoláním, jako je zemědělství, rybolov, tkaní a hrnčířství. Vzhledem k tomu, že se populace ostrova zvýšila během 40-ti let o 20 000, obyvatelé začali cestovat mezi ostrovem a pevninou jako obchodníci.
V reakci na anti-obchodní politiku vlády Ben Salaha z druhé poloviny dvacátého století, velké množství obyvatel Djerbu opustilo a mnoho z nich se stalo úspěšnými obchodníky na území Paříže. Začátkem 21.století, po odlivu značné části obyvatelstva, se počet obyvatel Djerby ustálil na čísle přibližně 60 300.