Chystáte se na dovolenou? Nenechte podzimní nachlazení pokazit vám vaše plány
Zná to asi každý. Máte naplánovanou dovolenou, všechno je připraveno a náhle někdo onemocní. Ať už je to nemoc vaše, vašich dětí či partnera, v každém případě dokáže značně zkomplikovat odjezd na vaši dovolenou. Období podzimu je navíc, co se týče nemocí, velmi rizikovým obdobím. S klesajícími teplotami roste počet nemocných a nakazit se můžete prakticky kdekoliv. Typickým podzimním onemocněním je chřipka, která obvykle během zimy přechází do stavu epidemie. Jak se efektivně bránit chřipce či nachlazení a udržet se v dobré kondici i během sychravého podzimního počasí? Existuje celá řada ověřených rad, jak můžete posílit svou imunitu. Jaké to jsou?
Sauna prospívá celému tělu
Chodíte rádi do sauny? Pokud ne, měli byste rozhodně začít. Sauna má totiž celou řadu nesporných benefitů. Tím prvním je zlepšení krevního oběhu, což ocení zejména lidé s nízkým krevním tlakem. Tělo se navíc v sauně intenzivně potí, díky čemuž se může efektivně zbavovat nežádoucích látek a toxinů. Uvádí se, že za jedno saunování (3x 15 minut) se tělo zbaví tolika toxinů jako za 24 hodin v normálních podmínkách. Sauna vám navíc pomůže spalovat kalorie - zvyšuje se zde totiž aktivita srdce, tělo musí vyrovnávat teplotu a ochlazovat vnitřní orgány, což jsou energeticky velmi náročné procesy. Co je ovšem důležité z hlediska prevence onemocnění, je fakt, že pobyt v sauně zvyšuje množství bílých krvinek v těle. Díky tomu budete lépe připraveni na boj s případnými patogeny.
Myslete na dostatečný příjem vitamínů
Ze všech stran se na nás valí informace o nezbytnosti vitamínů ve stravě. Víte ale, k čemu vlastně vitamíny slouží? Ve spojitosti s prevencí chřipky a nachlazení se nejčastěji mluví o vitamínu C. Ten se podílí na celé řadě fyziologických dějů, například pomáhá tvorbě bílých krvinek a podílí se na antioxidační ochraně vašich buněk. Dospělý člověk by měl za den přijmout 60 až 100 mg vitamínu C, přičemž během podzimu a zimy je možné tuto dávku zvýšit na 500 až 1000 mg. Zdrojem vitamínu C jsou například citrusy, šípky, černý rybíz, ale také květák, brambory nebo rajčata.
Dalším významným vitamínem je vitamín D. Ten se také podílí na správné funkci imunitního systému a při jeho nedostatku je tělo náchylnější k infekcím dýchacích cest. Vitamín D se nám tvoří v těle přirozeně díky reakci kůže a slunečního záření. Během léta máme tedy obvykle vitamínu D dostatek. Ovšem s tím, jak během podzimu a zimy ubývá slunečných dní, klesá nám také hladina tohoto vítamínu a je potřeba jej doplnit buďto v jídle, nebo v doplňcích stravy. Zdrojem vitamínu D je například vaječný žloutek, mléko nebo rybí tuk.
Další důležitou skupinou vitamínů je tzv. B-komplex. Jedná se o skupinu vitamínů B, které se společně podílejí na udržení správné funkce nervové soustavy, pomámají správnému metabolismu živin a díky tomu vás ubrání před podzimní únavou.
Česnek a zázvor jsou přírodní antibiotika
Pokud již na sobě cítíte první příznaky nemoci, můžete sáhnout po přírodních antibioticích. Těmi jsou například česněk a zázvor. Problém je, že většina lidí je tepelně zpracovává, čímž se zničí značná část aktivních látek. Pro zachování maximálního efektu je potřeba udržovat tyto potraviny pokud možno při pokojové teplotě a nezahřívat je na více než 40°C. A v čem vám tyto potraviny pomohou? Česnek má prokázané antivirotické i antibakteriální účinky, pomůže vám tedy jak s bakteriální, tak s virovou infekcí. Stejné účinky má pak také zázvor, který navíc pomáhá i proti nevolnosti.