Chrám Abu Simbel - chlouba Egypta
Abu Simbel je archeologická lokalita obsahující dva mohutné skalní chrámy v jižním Egyptě nacházející se podél Nilu přibližně 290 km od Asuánu. Je součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Dominantou velkého chrámu Ramesse II jsou čtyři sedící sochy vytesané do hory, které patří mezi nejvýraznější chrámové fasády světa. Toto místo bylo vybráno úmyslně, aby sluneční paprsky cestovaly přes horu a osvětlovaly místo odpočinku faraona Ramesse II.
Ramesse II byl faraon 19. dynastie Egypta a vládl po 67 let ve 13. století př.n.l. Během jeho dlouhé vlády Egypt velmi bohatl a tento faraon se neodmyslitelně zapsal do tváře Egypta. Jeho dědictví můžete spatřit v četných stavbách, které nechal Ramesse II vybudovat, nebo je pouze dobyl a přizpůsobil svému obrazu. Jedním z nejkrásnějších chrámů Egypta je právě Abu Simbel, který můžete navštívit při své dovolené v Egyptě. Zejména pokud se vydáte na zájezdy do Marsa Alam.
Co je zde k vidění?
V Abu Simbel jsou k vidění hned dva chrámy. Větší z nich je znám jako chrám Ramesse II a je zasvěcen bohu Ra-Harakhty, Ptah a Amonovi. Menší je chrám patří královně Nefertari, která byla faraonovou nejmilejší ženou a její chrám je zasvěcen bohyni Hathor. Chrám Abu Simbel patří mezi nejvelkolepější díla, která vznikla za vlády Ramesse II, a je jednou z hlavních dominant Egypta. Průčelí chrámu je 33 metrů vysoké a 38 metrů široké, hlídané čtyřmi mohutnými sochami, z nichž každá měří 20 metrů. Tyto sochy byly vytesány přímo do skály, v níž se nacházel samotný chrám. Všechny sochy v Abu Simbel zobrazují faraona Ramesse II sedícího na trůně s korunou Horního i Dolního Egypta. Socha nalevo od vchodu byla poškozena při zemětřesení, neporušeny zůstaly pouze nohy. Hlava a trup jsou ještě k vidění u nohou sochy.
Interiér chrámu Abu Simbel má trojúhelníkové rozložení, stejně jako většina egyptských chrámů s pokoji, jejichž velikost se směřem od vchodu zmenšuje. První sál chrámu zdobí osm soch Ramesse II ve tvaru Osirise, které slouží jako pilíře. Na stěnách jsou vyobrazeny scény z egyptských vítězných tažení do Libye, Nubie a Sýrie, včetně bitvy u Kadeše. Druhá hala popisuje Ramesse II a jeho královnu Nefertari.