Cestování po Filipínách, 1. ČÁST - LUZON
Filipíny – země tisíců ostrovů
V telefonu mi zapípala zpráva. „Koukni, dají se sehnat akční letenky na Filipíny! Nezměníme naše dovolenkové plány?:-)“ A bylo rozhodnuto!
Vždy mě lákala představa dovolené v exotickém ráji, ale nikdy dříve nebyla správná příležitost. Konečně jsem si na vlastní kůži mohla vyzkoušet, co obnáší plánování cesty do neznáma a na vlastní pěst. Letenky už nás hřály v kapse a měli jsme měsíc na plánování naší cesty. Pořídili jsme si kvalitního průvodce od Lonely Planet, kde jsme našli spoustu cenných informací o místní kultuře, jednotlivých místech a městech, která nás zajímala, ubytování a transferech.
Filipíny jsou rozesety na více než 7 000 ostrůvcích. Bylo těžké vybrat finální destinaci, když má člověk k procestování pouhé tři týdny. Nakonec jsme se rozhodli pro největší ostrov, Luzon, kde se nachází i hlavní město Manila s mezinárodním letištěm, a pro ostrov Palawan, který je považován za nejkrásnější filipínský ostrov a osmý div světa.
Luzon, hory, rýžové terasy a sopky
Manila – dvě odvrácené tváře reality
Cesta byla dlouhá. Se dvěma přestupy ve Francii a Číně jsme na Filipíny dorazili zhruba po 23 hodinách. Na horkém filipínském slunci nás přivítala Manila. Město hravé i dravé, pompézní i rozedrané, bláznivé a bizarní. Manila má téměř 2 000 000 obyvatel. Na doslova pár kilometrech čtverečních najdete zbídačené slumy na břehu špinavé a zapáchající stoky a o kus dál ohromující čtvrti obalené do cukrové vaty a bohatství. Manila je městem kontrastů. Filipíny se mohou pyšnit bohatou minulostí. Díky koloniálním vlivům Španělska a Ameriky můžete nejen v Manile obdivovat míšení kultur, které se promítá v architektuře, jazyce i chování místních obyvatel. Doporučuji navštívit městskou část Intramuros.
Banaue, Batad, Bangaan – provincie rýžových teras
Po dni stráveném v Manile jsme vyrazili na sever ostrova. Rýžové terasy provincie Ifugao rozprostírající se na úbočích hor rozhodně stojí za to vidět! Je to neopakovatelná podívaná, při které se vám tají dech. Jak jen ti domorodci mohli zprovoznit tak funkční systém zavlažování rýžových políček? Vesnice Batad a Bangaan jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Milovníkům přírody doporučuji podniknout trek z Banaue do Batadu. Zakusili jsme divokost místního pralesa i fascinující pochod rýžovými políčky.
Sagada – jeskynní komplexy a historický pohřební rituál
Pár hodin jízdy z Banaue se nachází Sagada. Ač se může zdát, že město nemá co extra nabídnout, opak je pravdou. Sagada nás naprosto uchvátila. Navštívili jsme rozsáhlé jeskynní komplexy, které se táhnou pod skalnatým úbočím kolem vesnice. K mé hrůze jsem zjistila, že jeskyně se ani zdaleka nepodobají těm našim českým s vydlážděnými chodníčky. Bez průvodce by nás do jeskyní ani nepustili. Člověk zde musí být velmi opatrný, protože stačí jeden nerozvážný krok a pád do hluboké propasti je téměř jistý. Doporučuji navštívit místní atrakci Hanging Coffins, což je pohřební rituál místních starý přes 600 let.
Taal Volcano – sopka uprostřed sopky
Vulkán Taal je doporučován všem turistům jako nádherný jednodenní výlet z Manily. I my se za vulkánem vydali. Do Tagaytay vás doveze místní autobusová linka za cca 3 hodiny. Z centra města se pak musíte nechat dovézt ke břehu jezera Taal některým z místních tricyklů. Samotné jezero je obrovský kráter původní sopky a uprostřed se nachází vyvýšený vulkán Taal v jehož srdci je další kráter s jezírkem.
Autor: Veronika Barvíková