Češi na Bali – indonéský ostrov láká nejen turisty, ale pro mnohé Čechy se stal i domovem
Když se řekne Bali, mnohým lidem se vybaví exotický ostrov, spousta slunce a luxusní dovolená. Na snímcích cestovních kanceláří vypadá tento ostrov doslova jako ráj na zemi a stále více Čechů touží v tomto ráji žít. Jak se jim zde ovšem vede? Je všechno tak růžové, jak se může na první pohled zdát? Nebo má život v tropickém ráji i svá úskalí?
Bali je rájem Středoevropanů toužících po změně
Střídání ročních období, sychravý podzim, chladná zima nebo příliš krátké léto mnohým lidem nevyhovuje a tak stále častěji zvažují alternativy, kam vyrazit. Limitujícím faktorem jsou pak častokrát finance, a proto je tak oblíbeným místem Bali. Na ostrově je totiž na české poměry velmi levně, a tak je nejnákladnější položkou letenka, za kterou dáte něco kolem 12- 15 000 Kč.
Samotný pobyt na Bali je pak opravdu levný. Velmi kvalitní ubytování zde seženete na 200 – 300 Kč za den (a samozřejmě najdete i levnější alternativy), jídlo je také levnější, než u nás a cestování po ostrově také nestojí vysoké částky. Za částku, za kterou můžete v Praze bydlet s rodinou v menším bytě, žijete na Bali ve velkém domě s bazénem. A navíc jste obklopeni tropickou vegetací a můžete to mít pár kroků na pláž.
Také životní rytmus je zde jiný, než u nás. Nikdo se zbytečně nehoní, nestresuje, všechno tady probíhá v mnohem poklidnější atmosféře. To je také jeden z důvodů, proč se někteří lidé stěhují na Bali – už mají dost stresu všedních dní a potřebují relaxovat. Navíc zde můžete mít více času na sebe, na své blízké a své zájmy.
Značná část lidí, kteří se odstěhovali z České republiky na Bali, pracuje stále pro české společnosti – svou práci vyřizují na počítači a s kolegy komunikují online. A funguje to. Ovšem je potřeba počítat s časovým posunem – když je na Bali pozdní odpoledne, v České republice je ráno a tedy začíná pracovní den.
Nevýhody života na Bali?
Nic není naprosto dokonalé a není takový ani život na Bali. I ten má své nedostatky. Jaké to jsou? Češi, kteří zde žijí, nejčastěji poukazují na jinou pracovní morálku zdejších obyvatel (o tom jsme se každopádně již zmínili) – pokud si u místních objednáte nějaké služby, nebuďte překvapení, že nebudou v termínu, případně nebudou v takové kvalitě, jak byste očekávali zde.
Bali má v průběhu roku poměrně stálé klima (kromě krátkého období prosince a ledna, kdy zde více prší), což může začít být pro některé lidi po čase problém. Zvyknout si vysokou vzdušnou vlhkost a permanentní vysoké teploty není úplně snadné. Proto většina Čechů, kteří se zde rozhodli zůstat, doporučuje nejprve si zajet na Bali na delší dovolenou a až poté se rozhodovat o případném bydlení.
Další problém častokrát nastává s dopravou. Jízdním řádům se zde nedá úplně věřit a zpoždění nejsou ničím neobvyklým. Také úřady zde nejsou úplně vstřícné (ostatně jako asi nikde).
Také čistota zdejších hotelů a ubytoven není taková, jak jsme zvyklí z našich 4*hotelů – připravte se na to, že rozhodně nebudete pobývat ve sterilním prostředí.
Ovšem odměnou vám bude nádherná krajina s dechberoucími výhledy, krásné pláže s průzračným mořem, srdeční sousedé