Barma a Thajsko
Poznávací zájezd Barma (Myanmar) - Thajsko. Zveme vás do dvou úžasných buddhistických zemí, pravých klenotů jihovýchodní Asie. Pomalu se otevírající Barma si zachovává kouzlo turisty málo objevené destinace. Navzdory překotným změnám se tu dosud setkáme s unikátními prvky tradičního života. Navštívíme nejkrásnější pagody a chrámy, zastavíme se v královském městě Mandalaji a budeme žasnout nad dechberoucí vznešeností paganských chrámů. Turisty prověřené a oblíbené Thajsko má stále co nabídnout: nesmírně přátelské a usměvavé obyvatele, fantastické jídlo a samozřejmě nádherné památky i rozmanitou přírodu, a pro zájemce i prodloužení na vyhlášených plážích.
Program poznávacího zájezdu Barma a Thajsko
1.–2. den Praha – Rangún - Barma (Myanmar): přílet; dle časových možností krátká procházka večerním městem.
3. den Rangún: 98 m vysoká pagoda Shwedagon (nejposvátnější v zemi), obrovský Buddha v Chauktatgyi; trh Bogyoke Aung San – úžasné panoptikum barmského života.
4. den Rangún – Mandalaj: přelet do bývalého královského města Mandalaj – chrám Mahamuni s nejuctívanější sochou Buddhy v Barmě; řemeslnické dílny; západ slunce na Mandalajské hoře s výhledem na řeku Iravádí.
5. den Mandalaj: výlet s plavbou po řece Iravádí do Mingunu – pozůstatky největší plánované pagody světa, největší funkční zavěšený zvon na světě (90 tun); podvečerní Amarapura se slavným 1,2 km dlouhým mostem z týkového dřeva.
6. den Mandalaj – Pagan: lodí do Paganu – staré královské město s více než 2000 pagodami, chrámy a svatyněmi; dílny lakérů nádobí; západ slunce nad Paganem.
7. den Pagan: půldenní výlet k hoře Popa – výstup na vrchol odměněný úžasným výhledem, svatyně předbuddhistických natů; dokončení prohlídky Paganu – nejkrásnější pagoda Ananda, západ slunce nad Paganem.
8. den Pagan – Bangkok: přelet přes Rangún do thajského Bangkoku – Město andělů; dle času příletu procházka rušnými uličkami.
9. den Bangkok - Thajsko: překrásně zdobený areál Královského paláce; perly thajského chrámového umění – Wat Phra Keo (smaragdový Buddha) či Wat Traimit (zlatý Buddha); živá čínská čtvrť s obchůdky a rušnou atmosférou; projížďka po řece Chao Phraya.
10. den Bangkok – Khorat: přejezd na východ, návštěva Khoratu a jeho okolí – dílny výrobců tradiční thajské keramiky a hedvábí; podvečerní návštěva Phimai – komplex nejkrásnějších khmerských chrámů v Thajsku.
11. den NP Khao Yai: pět vegetačních pásem jednoho z největších zachovalých monzunových pralesů Thajska – populace slonů, tygrů, gibonů, makaků či zoborožců.
12. den Ayutthaya: historický park s mnoha buddhistickými chrámy, pozůstatky metropole jedné z nejstarších a nejmocnějších říší JV Asie.
13. den Ayutthaya – Kančanaburi: přejezd do města Kančanaburi se známým mostem přes řeku Kwai – návštěva historických míst spojených s 2. sv. válkou (to vše v krásné scenérii hornaté tropické krajiny).
14. den Kančanaburi: celodenní výlet vlakem po tzv. Železnici smrti (stavba v nelidských podmínkách si vyžádala životy až 100 000 válečných zajatců); projížďka krásnou thajskou krajinou.
15.–16. den Kančanaburi – Bangkok: ranní návštěva plovoucího trhu; pokračování do Bangkoku a večer odlet, přílet do ČR 16. den.
PRODLOUŽENÍ NA OSTROVĚ KOH SAMET:
15. den Bangkok – Koh Samet: odpoledne přejezd přes Rayong na ostrov Koh Samet (cca 2 h cesty, poté přejezd lodí).
16.–17. Koh Samet: odpočinek na krásných písčitých plážích ostrova – poklidná atmosféra, nádherné pláže, koupání a vodní sporty.
18.-19. den Koh Samet – Praha: návrat na pevninu a odlet domů, přílet do ČR 19. den.
Velikost skupiny: 6–16 účastníků
China Tip: Jaktože má barmský kalendář osm dní, když v Barmě počítají týden od pondělí do neděle jako u nás? Středa je totiž rozdělena na dva dny – na dopoledne a odpoledne. Každý Barmánec pak musí vědět, ve kterém dni se narodil, aby mohl chodit obětovat do chrámu svému ochrannému zvířeti, které ke každému dni přináleží.