Bajkal
Poznávací zájezdy Rusko. Bajkal – nejhlubší jezero na světě, největší zásobárna pitné vody. Jeho hladina je lemována vysokými horskými pásmy, která místy sestupují až do vody a vytvářejí tak majestátní scenérie. Uzavřen v nedostupné tajze, izolován liduprázdnými horami plnými vzácných květin a ještě vzácnějších nerostů, plný ryb a opředen pověstmi a šamanskou minulostí – takto vždy lákal cestovatele, vědce i dobrodruhy. Vydejte se s námi na putování ryzí divočinou, které vám odhalí nejkrásnější zákoutí této šamanské a buddhistické perly Sibiře. Přesouvat se budeme rozmanitými místními dopravními prostředky, svezeme se pronajatými maršrutkami, rybářskou lodí i vlakem po transsibiřské magistrále. Budeme tábořit v čisté a člověkem nepokořené přírodě, vařit na ohni stejně jako to dělávali první osadníci a dělávají dodnes sibiřští lovci. Občas přespíme pod střechou, ochutnáme čaj ze samovaru, horských bylin nebo místní boršč. Naše kroky bude neustále doprovázet chuť vodky, uzených ryb a jehličí. Tuto vůni si přivezeme i domů, aby nás už nikdy neopustila! Zájezd se koná v období, kdy jsou ideální teploty pro výlety do hor a přesuny a kdy jsou také minimální stavy komáru. Jedná se o akci pro dobrodružné povahy, kteří chtějí zažít opravdové a nefalšované Rusko se vším všudy.
Program poznávacího zájezdu Bajkal
0. – 2. den
Přelet přes Moskvu do Irkutsku, kde si prohlédneme centrum města a nábřeží Angary, roubené domy děkabristů a pravoslavné chrámy. (Pozn. vzhledem k časovému posunu je odlet obvykle nultý den zájezdu - tedy o den dříve před katalogovým termínem).
3. – 4. den
Přejedeme místním minibusem do skanzenu Talcy, kde budeme obdivovat stavby Evenků a sibiřských osadníků. Poté se přesuneme do Listvjanky na prohlídku unikátního limnografického muzea s akváriem s bajkalským tuleněm – něrpou a určitě nemineme ani trh s pečenými a uzenými omuly právě vylovenými z Bajkalu. Přes ústí řeky Angary se přeplavíme kolem pověstmi opředeného Šamanského kamene k nádraží Port Bajkal, místním vláčkem pak pojedeme s rybáři po Krugobajkalské magistrále do romantické zapadlé vesnice Polovinka, kde se utáboříme, vykoupeme na pláži Bajkalu a podnikneme výlet po rozkvetlých horských loukách a k unikátnímu neutrinovému teleskopu Ruské akademie věd.
5. – 6. den
Vlakem se přesuneme do Sljudljanky, kde si prohlédneme nádraží z mramoru – pomník stavitelům Transibiřské magistrály, navštívíme muzeum minerálů, a vyrazíme na trek do pohoří Chamar Daban. Pokusíme se zdolat Pik Čerskovo (2.090 m), po cestě budeme obdivovat kvetoucí endemity a zbytky horské čajové magistrály z 18. stol.
7. – 10. den
V Tunkinské dolině pod třítisícovkami Východních Sajan nás čekají horské lázně Aršan, burjatské vesnice, termální prameny, divoké říčky a možnost výstupů na dostupné vrcholy, např. Pik Ljubvi.
11. - 12. den
Po Transibiřské magistrále se vydáme do Naušek na hranicích s Mongolskem. Nocovat budeme v Kjachtě, v bývalé čínsko-ruské čajové celnici. Dějiny čajového obchodu a ruských zeměpisných výprav do Asie dokumentuje místní muzeum. Prohlédneme si také slavný Muročinský dacan – významný burjatský buddhistický klášter. Budeme obklopení krajinou jako v Mongolsku, stepí a polopouští.
13. – 16. den
Z Kjachty vyjedeme na sever, navštívíme buddhistický klášter v Ivolginsku, kde se nachází jedna z nejvýznamnějších buddhistických svatyní a to netlející tělo burjatského lámy Itigelova. V Ulan Ude, hlavním městě Burjatské republiky se poměříme s největší hlavou Lenina na světě a ve skanzenu za městem si prohlédneme hunské, starověrecké a staré ruské památky. Dále se přesuneme do Usť Barguzinu, rybářské osady na východním břehu Bajkalu. Po písečné kose se autem vydáme do vesnice Monachovo na poloostrově Svjatyj nos (Zabajkalskij NP), popijeme vodku s rybáři v tomto rybářském ráji plytkých zátok a budeme pěšky putovat po pobřeží Bajkalu přes malebné zátoky a rybářské vesničky až k teplým pramenům u Zátoky zmijí (15 km nalehko). Tady nás bude čekat pohodlná loď, která nás převeze přes Bajkal na ostrov Olchon kolem fotogenického skalnatého pobřeží do přístavu Chužir.
17. – 19. den
Vychutnáme si kolorit zapadlého rybářského městečka Chužir, dotkneme se slavné Šamanské skály, absolvujeme výlet autem po nejkrásnějších zákoutích ostrova a na nejsevernější mys Choboj (Pribajkalskij NP). Čekají nás zde borovicové lesy a louky plné lilií stejně jako tradiční ruská bánja (sauna). Na závěr se místním autobusem vrátíme do Irkutska, nakoupíme suvenýry, umyjeme špínu z cest a vrátíme se přes Moskvu do domoviny.