Aljaška a Čukotka
Poznávací zájezdy Rusko - USA. Spojení dvou nejmocnějších států světa v jednom poznávacím zájezdu. Obletíme zeměkouli a překročíme datovou hranici. Nejsevernější bod USA, chladné Čukotské a Beringovo moře, zlatokopecká horečka v Nome, ostrov medvědů Kodiak a Denali. Přeletíme nad Beringovým mořem a přistaneme v zemi skutečných lidí. Čukotka.
Program poznávacího zájezdu Aljaška a Čukotka
Den 1
Odlet na Aljašku. Přílet do největšího města ANCHORAGE. Aklimatizace na časový posun a nocleh kousek od letiště v příjemném hotelu Courtyard by Marriott.
Den 2
Vrátíme se na letiště Tedy Stevense, který je souzen za korupci. Absolvujeme TSA kontrolu a přeletíme na úplný sever USA. V letadle jsou pouze zarostlí chlapi s vibramkama na nohou a všichni vystupují ve městě s podivným názvem DEADHORSE. Místo obrovských ropných polí v arktické oblasti, které jsou součástí oblasti North Slope. Do letadla foukne chlad a v okolí vidíme pouze nekonečnou plochou tundru. Letadlo se zvedne ze země a za dalších 30 minut přistane v nejsevernějším městě USA, BARROW. Barrow je izolován od zbytku Aljašky a není spojen se zbytkem země žádnou cestou. Většinu obyvatel tvoří Eskymáci, kteří se živí lovem velryb nebo prací na ropných polích či Dalton Highway. Barrow je izolovaný a budete to hned vidět. V 60. letech právě zde začali Američané studovat Arktidu a v maličké vesničce si postavili svůj tábor. Na obrovském území je dnes 8 eskymáckých vesnic a pár malých usedlostí. S objevem ropy, která je necelých 100 km východně, se oblasti začalo dařit a dnes je Barrow navzdory drsnému a chladnému vzhledu úspěšným městem. Domy postavené na permafrostu, lednice na velrybí maso a černé pláže Čukotského moře. Nejprve si necháme věci na hotelu s názvem Top of the World a vyrazíme na prohlídku. NUVUK: nejsevernější bod USA. Místo věčného chladu a mrazu. Místo, kde představa o konci světa začíná být docela reálná. Uvidíme velryby? Možnost zaplavat si v ledovém Čukotském moři. Obranný systém z dob studené války, obydlí dávných Eskymáků a muzeum, které se věnuje tisícileté tradici lovu velryb. O těch se zde dozvíte více. Proč je Barrow nejdražším městem USA? Nocleh.
Den 3
Návrat do Anchorage a při troše štěstí budeme vidět vrchol nejvyššího vrchu USA, legendární horu Denali, zasněžené pláně a ledovce. Přílet do Anchorage a pokračování na ostrov KODIAK. Nocleh.
Den 4
KODIAK nebo smaragdový ostrov a domov největších medvědů na světě. Celý den strávíme v přírodě a budeme pozorovat tyto "monstra" v jejich přirozeném prostředí.
Den 5
Den v divočině mezi Kodiaky. Množství lososů, které proudí přes ostrov, jim zajišťují vydatnou potravu a i proto narostly do úctyhodných rozměrů. Ochutnáme čerstvého lososa a královského kraba, jakmile je vytáhnou z vody. Dva fantastické dny, kdy uvidíte, jak chutná divočina.
Den 6
Návrat do Anchorage a prohlídka centra města se zajímavým turistickým centrem, muzeem. Zastavíme se v Hard Rock Café na výborné místní pivko a projdeme se divnými turistickými obchody. Jsou opravdu jediné, které uvidíme.
Den 7
Opět nás čeká krátký 1,5 hodinový let a přeletíme nad liduprázdnou východní Aljaškou a přistaneme na břehu Beringova moře ve městě NOME. Atmosféra izolace divokého západu se nese již z příletové haly. 5 minutový přesun do hotelu Aurora Inn. Nome bylo kdysi největším městem Aljašky. Právě zde na přelomu 19. a 20. století vypukla šílená zlatá horečka, když se na místních plážích našlo zlato. Horečka pominula, zlata ubylo, ale stále je možné ho najít. I proto vidíte před sebou těžební zařízení v Beringově moři, které obsluhuje pár dobrodruhů ve víře, že najdou nugget svého života. Projdeme se po Front street kolem tradičních barů a prázdnotou zívajících obchodů až na Beringovu ulici a vyfotíme se v centrálním parku, který připomíná zlatokopecké minulost Nome. Nezapomeneme ani na fotku s radnicí, pod kterou končí každoročně nejslavnější závod psích spřežení Itidarod. Individuální procházka po pláži do ztracena.
Den 8
Okolí Nome je zcela bez stromů, to však neznamená, že bez života. Stáda pižmoňů, hejna ptáků a osamělí losi nám dávají najevo, že jsme na Aljašce, kde vládne divočina a nikdy tomu nebude jinak. Téměř každý dům v Nome má nad vchodem nějakou trofej a lov je tu stejnou součástí života jako u nás nakupování. Vyjedeme z města, které má velmi omezenou silniční síť, a navštívíme malé usedlosti jako TELLER, obývané Yupik Eskymáky. Až zde pochopíte, co je to izolace. Na Sahaře se člověk necítí tak sám, jako zde. Lidé, kteří zde žijí, jsou příbuzní s obyvateli Čukotky, s podobnou kulturou, akorát politika je odlišná. Večer si můžete koupit suvenýry v USA Chukotka obchodě.
Den 9
Je tu den D. Nastoupíme do malého letadla a tím přeletíme přes šedé Beringovo moře. Překonáme datovou hranici a hned máme o den navíc. Na ruské straně je již
Den 10
Přílet do ANADYRU: správního centra Čukotky. Pasová kontrola. Rusko a Amerika mají k sobě velmi blízko. Dělí je pouze 2,1 km široký pás moře. To už víte. Nyní jsme však dokázali něco, co bylo v minulosti nemožné, šílené. Jsme v Rusku. Nejvýchodněji město Ruska, kde je hlavním zdrojem obživy chov sobů a rybolov. 10. den: Přeletem přes datovou hranici jsme v průběhu hodiny změnili čas o 22 hodin. Vysvětlíme na místě.
Den 11
Doposud jsme seděli a dnes se vydáme do hor. Z Anadyru pojedeme na jih na našich čtyřkolkách. Zastavíme se na Dionýsovu mysu. Už zdálky uslyšíme skřekot ptáků. Množství polárních vrb a drobných bobulových keřů bude lemovat naši cestu. U nádherného jezera odstavíme naše oře a čeká nás cca 2-3 hodinový výstup na horu Sv. Dionýsa. Z vrcholu budeme mít nekonečný výhled na tundru, oceán, jezera, rokle. Večer návrat do Anadyru.
Den 12
Opustíme město a vydáme se na výlet do tundry. Skutečné dobrodružství, které zakončíme v 170 km vzdálené usedlosti UELKAL. Eskymácká usedlost na břehu Beringova moře a večerní gurmánské hody z velryby a mrože. Jedli jste už mroží tuk? Velmi jednoduchý nocleh v místním kulturním centru.
Den 13
Návrat do Anadyru a zároveň nejtěžší část cesty. Chronicky špatné počasí může vždy zkomplikovat cestu do UEALKALU, ale jsme nato připraveni. Unavení, ale šťastní přijíždíme do hotelu.
Den 14
Odlet domů přes Moskvu. Vlastně jsme zároveň obletěli svět. Polární svět je stejně úžasný jako zelené džungle. Věříme, že nám dáte za pravdu.